turkay86
turkay86 (üye)
Kırklareli / Amatör

Sony A350x - Nikon D80 - Canon 450d Mi ?

sizce hangisini almalıyım ve hayyamda fiyatları hakkında bilgisi olan varmı?

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:25:44 tarihinde düzenlendi.

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:26:04 tarihinde düzenlendi.

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:27:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 19:33 - İp: 78.***.**1.45
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu esasında Sony açısınan çok güzel bir tartışma.

D70S gibi bir efsanenin arkasından çıkan D80 ile Sony nin yeni modelleri kıyaslanıyor. Demek ki Sony iyi yolda Bugün artık Video çekimi, Liveview bile bir özellik olarak sayılıyorsa demekki bu işin bakış açıları değişiyor ve işin ilginç yanı Sony nin alanına giriyor.

Sonuçta bu konularda ciddi ilerleme kaydedecektir Sony, Yeni modelleri, Yeni Sensörü, özellikleri zengin makineler oluşturuyor.

Tabiki Nikon, Canon bu konuda ciddi bir geçmişe ve pazarpayına sahip. Ama Sony nin piyasaya girmesinden itibaren piyasanın hareketlendiğini, yeni modellerin arttığını görüyoruz.

Bugün Nikon D3 çıkıyor, arkasından A900 çıkınca D3x çıkıyor.

Sonuçta A900 kendi alanında çıtayı ciddi yükselten bir makineyd. Hemde üstünde Titreşim önleyicili bir FF Eksiklikleri yok mu tabi var?

Kendi açımdan bakarsam kullanım kolaylığı, eski lensleri bulabilme, (tabi aksesuar bulamama), özellikle Titreşim Önleyici Özelliği ve çıktığı döneme göre A300 dü. Yeni çıkan makinelere bakıyorum video dışında bu özelliklerde hala geçilmiş değil.

Bana ne 6400 veya 3200 İso dan, bakıyorum fotoğraflara max. 400 kullanmışım. Çekim hızı 3 fps ve kart dolana kadar jpeg. Ben hızlı bir kart kullanıyorum ve genellikle Raw+Jpeg kullanırım.

Tabi bunlar fotoğraf alanına göre değişir ama karşılaştırılan makineler yönünden büyük bir avantaj veya kayıp değil gibi geliyor bana.

Nikonun arkadaşım almıştı önceden D70S -D200 i çok beğenirim birde D300. Aradakiler normal işte pazar şartları.

Aynı Sony de de böyle A300 var şimdi 330, 380 vs. çıkacak. Onlarda ilgilendirmiyor beni.

Çünkü büyük bir yenilik özellikle IQ yönünden getirmiyorlar.

Ama sonuçta birçok dalda fotoğraf çekiyoruz her şartta uygunda fotoğraf makinesi üretilecek buda çok normal.

Benden bu kadar. Sonuçta makine yönünden fazla duygusallığım yok benim. O an ilgilendiğim konu ile ilgili makine seçiminden yanayım ben.

Stüdyo fotoğrafı çeksem başka, Reklam fotoğrafı çeksem başka, Kuş fotoğrafı çeksem başka, Mağara fotoğrafı çeksem başka makine kullanırım. Burada önemli olan Makinenin markası değil bana göre ihtiyacımı görüp görmemesi önemli diye düşünüyorum.

#muratreis' tarafından 21.08.2009 15:43:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 14:27 - İp: 81.***.**9.145
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bende makinanın bana mal olacağı (şimdi ve 3 - 5 yıl sobraki) fiyata göre almayı tercih ederdim.
ve hatta makinanın her parçasının kolay bulunabildiği lensinin ıvı zıvırının ve ikinci ellerinin neredeyse heryerde kolayca bulunabilidiği elden çıkarırkende alıcısının olabileceği makinayı almayı isterdim.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 15:43 - İp: 88.***.**3.90
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Remi haklısın işin ilginç yanı makine alırken baktığımız seçeneklerle alıp kullandıktan sonraki seçenekler ve düşüncelerimiz genellikle değişik.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 15:44 - İp: 81.***.**9.145
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

murat hocam zaten makina almaklada iş bitmiyor aksine dertler ondan sonra başlıyor

Tarih: 21 Ağustos 2009, 15:49 - İp: 88.***.**3.90
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Valla haklısın eskiden bir çanta vardı şimdi 3 tane yok o lens olmadı bir tane daha o olmadı başka, sonra yeni makine çıktı kafa oraya gider. Birde yetmiyor sürekli Alınık-Satılık ilanları (sanki bu işin ticaretini yapıyoruz ) yok günde 5-6 kere bakmazsak olmaz.

Tabi sonra hatırlıyoruz yav biz bu makineleri fotoğraf çekmek için almıştık

Neyse yeni Sony lerde yeni CMOS sensör kullanılacak mış ...

Tarih: 21 Ağustos 2009, 15:56 - İp: 81.***.**9.145
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

T-Yaman,

30 yılın bir esprisi yok ....Forumdakilerin +/- 30 yaşına yakın olmaları muhtemel ( ben hariç ) . Eh insan ömrü de belli aşağı yukarı ....Yani fotograf çekilebilecek 30-40 yıl var diye düşündüm ... DSLR de cep telefonu gibi değil , önce bir nokia al , sonra sony , sonra LG . Alınan marka her zaman olmasa da çoğu zaman bir ömürlük oluyor kanısındayım - malum aksesuar yatırımları , ergonmiye/menülere alışma vs ...

Canon , ben fotografçılığa başladığımda Canon'du - belki fotokopi'ye daha önce girmiştir ama AE-1 , A-1 'i ile benim ilk zamanlarımda efsaneydi . ( sony ile ilk tanışmam walkman,müzik seti , videokaset oynatıcı ) Her ne kadar Canon markasını kendime yakın görmesem de , ürünleri,kalitesi konusunda hiç bir şüphem yoktur . Piyasanın %40'ını memnun eden bir markayı da eleştirecek halimi yok zaten .

Sony antipatimin bir tek bana özgü olduğunu sanmıyorum . Açıkçası başka dünya devi şirketlere pek olmayan bu antipatinin de niye Sony'de bende öne çıktığını da bilmiyorum . ( 15-20 yıl kullandığım Minolta sisteminin adını bitirmesinin de etkisi olduğu kesin )

Muratreis ;

Değerlendirmelerinize katıldığım yönler de var , katılmadığım da ...Ben sanırım marka(nın önemi ) konusunda belki daha tutucuyum .

Şartlara göre değişik makina lüksümüz pek yok . O sebeple her duruma uyacak bir sistem bulmamız lazım kanısındayım . ( Meslek stüdyo fotografcılıgı ise ona göre 1 makina , veya meslek spor fotografçısı ise ona göre bir makina demek istediyseniz ayrı ) .

Sony'nin piyasa yönlendirici yenilikleri olduğuna da katılmıyorum . Sahsen DSLR'de video'yu Sony'nin çıkarması beklenirdi Nikon'dan önce ... D3x'in de , A900 piyasaya çıktı diye geliştirilmesi imkansız - aralarında 1-2 ay var sadece ...

Bu arada itiraf edeyim , titreşim önleyicisinin Nikon'da olmasını çok isterdim . Ne yazık ki Nikon'un ( lens ) pazarlama taktiği böyle ...

Remi ,

Yüzlerce makinada aynı çekimi yapmış o site - inanılır gibi değil . Yanyana açabilme , 2 fotografı aynı anda göstermesi kıyaslama için çok faydalı - ( anlayana )

Vazgeçtim "yamuk fotografı düzeltme" stüdyo testinden . sen de çıtayı yükselt , böyle bir şeyler yap

Tarih: 21 Ağustos 2009, 18:48 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

tamam ben kabul ederim ama bana bu forumdakiler destek çıkmazsa olmaz.
öncelikle sizdeki D80 i alırım 1 haftalığına

olur mu?

Tarih: 21 Ağustos 2009, 20:50 - İp: 78.***.**8.69
turkay86
turkay86 (üye)
Kırklareli / Amatör

Öncelikler yorumlarınıza teşekkürler.

bazen cevaplar marka savaşlarına dönsede herkes konu hakkında yorumunu paylaşıyor ve her makinanın üstün özellikleri ortaya çıkıyor. Evet d80 a350 ve 450d ye göre biraz eski bi makina fakat onunla daha önce amatörce çekim yapma fırsatım oldu. Gerçekten güzel fotolar sunuyor. Sony ve Canonu deneme fırsatım olmamıştı sağolsun buradaki arkadaşlar dğer makinalar hakkındada tecrübelerini paylaştılar.

Öyle görünüyor ki arabalardaki "HB" sınıfı gibi bu üç makinada aynı sınıfı paylaşıyorlar anladığım kadarıyla. Amatör bir kullanıcı olacağım için öncelikle hangi makinayaı tercih etsemde pişman olmayacağım gibi hissediyorum. herhalde makina alırken ücretide hangisini tercih edeceğimi çıkaracaktır ortaya.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 21:32 - İp: 78.***.**4.255
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

olsa olsa seni tek pişman edecek şey ergonomisi olur o yüzden denemeden alma..denerken de iyice dikkat et eline iyi oturuyomu rahat ediyomusun fln..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 04:16 - İp: 78.***.**7.137
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

30 yılın bir esprisi yok ....Forumdakilerin +/- 30 yaşına yakın olmaları muhtemel ( ben hariç ) . Eh insan ömrü de belli aşağı yukarı ....Yani fotograf çekilebilecek 30-40 yıl var diye düşündüm ... DSLR de cep telefonu gibi değil , önce bir nokia al , sonra sony , sonra LG . Alınan marka her zaman olmasa da çoğu zaman bir ömürlük oluyor kanısındayım - malum aksesuar yatırımları , ergonmiye/menülere alışma vs ...

30 yıl konusunda açıklama için teşekkürler, gayet mantıklı

Tarih: 22 Ağustos 2009, 08:10 - İp: 85.***.**8.188