turkay86
turkay86 (üye)
Kırklareli / Amatör

Sony A350x - Nikon D80 - Canon 450d Mi ?

sizce hangisini almalıyım ve hayyamda fiyatları hakkında bilgisi olan varmı?

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:25:44 tarihinde düzenlendi.

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:26:04 tarihinde düzenlendi.

#turkay86' tarafından 12.09.2009 15:27:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 19:33 - İp: 78.***.**1.45
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sony kit lensleri nispeten daha ıyı daha genıs bır aralık sunuyorlar zaten..
daha ne cekeceginizi,nasıl bir yol izleyecegınızı belirlemeden ne lens alacagınız soylenemez.
belki hiçbir lense ıhtıyac duymayacaksınız belkide ikiden fazla lens almanız gerekecek,şuanda bilinemez.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 19:00 - İp: 78.***.**7.212
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Peki , Sony içinde 30 yıl kalmak isteyeceğiniz bir sistem mi ??

Ileride geçeceğiniz üst modelleri , Nikon & Canon performansında mı ?

SONY gibi bir binbir dalda faaliyet gösteren bir elektronik devi , size sempatik geliyor mu ?

Cevabınız hepsine EVET ise , buyrun alın ...

------------------------

D80 yerin dibine geçirmişsiniz ama test sonuçlarında A300/350 'nin onunde ... Boşver testleri demeyin - başla ölçme metodu yok .
.
Sony A300 8/10 'larda gezerken , D80 9/10 almış ... ( dpreview )

--------------------------

Bugünlerde şu geçenlerde başka makina için de söylemiş olduğum " KAĞIT ÜSTÜNDE İYİ MAKİNA " sözüne taktım .

Bu makinalar , VAAD ETTİKLERİ özellikleri açısından D80 gibi makinaları havada katlıyor - bakıyorsunuz yok yok .

Sonra bir test ediyorlar - e bir farkı yok D80'den ....hatta daha bile kötü !

Sony A300 Image Quality 8 , Performans 7.5 ( Ama features -yani özellikler 9 )
Nikon D80 Image Quality 8 , Performance 9 (Dpreview )

Ne oldu şu ilave özelliklere ???

---------------------------

Bu da bir başka test - A350 ve D80 ...Allahaşkına bir bakın .

TIKLAYIN

Üşenir bakmazsınız diye aşağıya da değerlendirme sonucunu kopyaladım ...

" Sony's main weakness is a lack of experience in understanding how SLR cameras are to be used in terms of ergonomics and design of operation. As such, we feel that WE CAN NOT OFFER A RECOMMENDATION for the Sony Alpha A350 digital SLR.

When viewed as a total package, the Nikon D80 with its combination of its advanced metering capabilities, brighter and clearer viewfinder system, enhanced AF performance, industry leading flash technology, superior camera handling (ergonomics) and expanded feature set, maintains a definite advantage over the new Sony Alpha A350 digital SLR.

A350 ALMAYIN , KIYAS BİLE KABUL ETMEZ , diyor AÇIK AÇIK ...

----------------------------

Herkes makina alırken BELIRTILEN OZELLIKLER'e bakıyor ...Yuksel pixel , yuksek ISO vs vs ....

Bırakalım kağıt üzerinde vaad edilenleri ... Sonuçlarına bakalım .
-----------------

edit :

Baştaki " ileride geçeceğiniz üst modelleri , Nikon & Canon performansında mı ? " sorusuna kendi cevabım :

2009 yılı modelleri daha Nikon'un 2006 modellerini yakalayamamış ...

#paperman' tarafından 20.08.2009 23:28:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 22:51 - İp: 96.***.**9.175
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

link verdiğiniz sitedeki test inanılmaz derecede şaşırtıcı d80 sanki dx gibi a350de kompak makina gibi olmuş çok komik bir test olmuş bana göre acaba hangi sony kullanıcısı bu tarz bir sonuç aldı merak ediyorum.makinanın hangisi elinize daha rahat oturyorsa ve içinize siniyorsa onu alın fotograf kalitesi bakımından aralarındaki fark çok küçük hatta yok denilecek kadar az.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 00:11 - İp: 85.***.**4.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman, testlerin hele hele test sonuclarında verilen puanların HİÇBİR anlam ifade etmedigini dusunuyorum..cunku gercekten etmiyor..oyle tutarsızlıkları varkı o testlerin yazsan destan olur..
bak su d700 mark2 ornegindeki gibi..
ne demiştin mark2nın problemleri yuzunden dusuk puan aldıgını,ama ayan beyan fotograf kalitesi olarak ustunken,ustelik iki katı mp falan gibi kıstaslarıda biliyorsun fotograf kalitesinden dusuk puan almıstı..ozaman hep beraber HA-HA-HA
**
uc bes adamın bikac sarap şişesi yun ipligiyle yaptıgı testler acıkcası hiçcbir anlam ifade etmiyor benım için..
ben cıkar sokakta fotografımı cekerim,bana fark gosterebilecek adamada bir kahve ısmarlarım, ama gosteremezsede kahvesini içerim hatır alırım..

kagıt uzerınde bitmiyor hersey, bu testler o kagıt uzerı ozelliklerden cok daha havada..
--------
d80 sensorunu yapan kim?
sony
bu adam ne diyor,sony alma sensorunu sonynın yaptıgı makineyı al..
bumu duzgun degerlendirme?(evet hersey sensor degil,ama bukadarda olmaz)

bnde diyorumki sony govdede 3-4 stopa kadar etkili titreşim onleme artı GERCEKTEN COK HIZLI af yapabilen liveview sunuyor...

liveviewdaki hız farkı canonla kıyas bile kabul etmez..titreşim onlemenın faydasıda oyle..
sonynın nıkon için yaptıgı sensor sonynın iki yıl sonra kendi için yaptıgı sensorden daha iyi goruntu veriyor, kıyas bile kabul etmez diyen adamada, ulan ken kapamıssın piyasayı at kosturuyosun derim...su tutarsız pozlama hakkında ne diyor merak ettim bak..

ergonomi, tus takımı falan degil benım onceligim..
gerekirse bir tusa fazla basarım, ama hem daha ucuza,hem daha cok almak varken, nikon asıgı bi adam dedi diyede mantıgımı devreden cıkarıp rafa kaldırmam..test fotografı falan ceker rezil olurum aleme sonra:D

demem oki, bu fiyat performans oranıyla d80 o duvarın dbinde cok bekler benım degerlendirmemde.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 01:23 - İp: 78.***.**7.212
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin , testlere bakmaktan başka çare yok - aynı anda hepsini elimize alıp nasıl kıyaslayacağız . Kıyaslasak ne anlayacağız ??

Bu seferki testlerde , bir tek değerlendirmede değil örnek fotolarda da farkları görmek mümkün . Yani en azından test ile son değerlendirmeler tutarlı .

Sony-Nikon aynı sensoru paylaştıkları halde , Nikon'un daha iti sonuçlar vermesi zaten Sony'nin beceriksizliğini ortaya çıkarıyor - özet de bu zaten . Dediğin gibi , iş sensorde değil bir tek ... Arkasında o datayı görüntüye çeviren hardware ve software var . F1'deki Ferrari fabrika takımı ile Ferrari motoru taşıyan Toro Rosso farkı gibi .

Sony bence bir çok kulvarda koşturduğundan bir tek DSLR konusuna konsantre olmuyor . Iddiasının da tamamen amatör sınıfta olduğunu , SONY adıyla zorlanmadan milyonlarca satabildiği o sınıfı hedeflediğini düşünüyorum . D3,5D,1D ayarı bir DSLR çıkaracağını da sanmıyorum . Üst sınıf için çıta yükseltmeden de alt sınıflar ilerlemesi gerektiği kadar hızlı ilerler mi bilmem .

---------------------

Bir DSLR , kendinden 2-2.5 yıl önce çıkan bir model ile "hala test edilebiliyorsa / yanyana konabiliyorsa " - sonucunda kazansa da kaybetse de , o marka kafadan kaybetmiştir derim ...

Sen yoksa A350 mi ısmarlamıştın ?

Tarih: 21 Ağustos 2009, 02:47 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
üstteki linke giriniz.
her iki makine için "Display Current | All Cameras" kısmındaki "All Cameras" kısımlarına tıklayın.

Böylece modelleri görebiliceğiz.
sonra seçin modelleri.
ve karşımızda test sonuçları..
şarapçılarada kalmamış olacağız.

Yada bu makineler ile amatörler nasıl fotoğraflar çekmişler onlara bakmak lazım.
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39402

Yabana atmayın bu siteleri derim ben.

Sony A350 türkçe inceleme (dergiden fotoğraflanmıştır)
http://forum.netfotograf.com/cevap.asp?rep_id=452056

------------
Sony A350 mi nikon d80 mi?
güzel soru.
alacağım lense göre değişirdi.
Çünkü sadece gövdeler değerlendirilirse eksik kalır. Amtörüm ve param azsa ve sıfır alacaksam A350, ama ilerisi içinde düşünüyorsam ben canon alırdım. Pahalı falan ama yinede iyidir.
Ayrıca pentaxı değerlendirmeye almamışsınız?
nedenini sorabilir miyim?

Ben sonynin değerlendirmeye katıldığı her alanda pentaxıda başa baş gideceğine emin olduğum için onuda görmek isterdim doğrusu.
Çünkü bir pentax sonyden daha fazla güven veriyor bana. (sonyciler kızmasın)
alıntı verem durun:
Ben Kanarek (Canon'un 2006 yılı moda fotoğrafçısı) "K20D'nin imaj kalitesi neredeyse Hasselblad'a rakip olacak seviyede"

konuyu saptırdık yine he iyimi

Tarih: 21 Ağustos 2009, 03:58 - İp: 88.***.**0.53
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Paperman;

Sony A300 Image Quality 8 , Performans 7.5 ( Ama features -yani özellikler 9 )

Burada performance dediği speed yani seri çekim hızı. Aslında burada bir yanılgıya düştüğünü sanıyorum çünkü dpreview bu testi A350 için yapmıştı, A300 için değil ve A350 seri çekim hızı 2.5fps dir. Oysa A300 ün seri çekim hızı 3fps dir ve kart dolana kadar JPEG çeker. D80 in de hızı 3fps dir ancak 23 JPEG çekebilir yani bu konuda daha zayıftır. Dpreview A350 de buradan kırdığı puanı A300 de kıramaz illa puan kıracaksa JPEG sınırlamasından dolayı D80 den puan kırmalı.

Ergonomi ve vizör konusunda katılabilirim ancak vizörün küçük olma sebebi de ekstra liveview sensörü. Vizör küçük ama harika liveview var, ötekinde ise liveview yok ama vizör daha geniş. Ergonomi konusunda da çift kontrol çarkı bence kullanışlıdır, D80 bu bakımdan iyi. A300 hareketli LCD yüzünden biraz yüze de bence zor oturuyor ama bunlar hep göreceli sanki, kişiden kişiye değişir.

D80 de ciddi bir pozlama problemi var, kim kullanıyorsa aynı sorundan bahsediyor. Ancak verdiğin ikinci kaynakta Nikon D80 nin gelişmiş pozlama teknolojisinden avantaj olarak bahsediyor. Nikon un sadece ergonomisini baz alarak daha üstün olarak bahsetmiş ki bana biraz yanlı gibi geldi.

Sony doğrudur birçok kulvarda koşuyor ancak bu çok anlamlımıdır bilemiyorum. Sony maddi kaynakları, sadece görüntüleme üzerine konsantre olmuş sağlam bir ekip kurmaya fazlasıyla yetecektir. Kaldı ki Sony, minoltayı satın alarak bu işe sıfırdan değil, minolta altyapısından devam etti, kadroyu dağıttığını sanmam. Kaldı ki Canon da fotoğrafçılık dışında birçok alanda faaliyet gösteriyor ancak fotoğrafçılı konusunda hatırı fazlasıyla sayılır.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 08:19 - İp: 85.***.**8.188
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

"Peki , Sony içinde 30 yıl kalmak isteyeceğiniz bir sistem mi ?? "

Hayır

"Ileride geçeceğiniz üst modelleri , Nikon & Canon performansında mı ? "

Hayır

"SONY gibi bir binbir dalda faaliyet gösteren bir elektronik devi , size sempatik geliyor mu ? "

Hayır

"Cevabınız hepsine EVET ise , buyrun alın ... "

Fiyat performans nedeniyle çok ucuza süpriz bir şekilde Alfa almıştım. Ama Sony de her zaman içimi kemiren bişiler vardı. Nikon eksikleri olmasına karşın yerden yere vurulacak makine değil. Nikon farkını kullandıkça anladım. Makinenin suyuna giderseniz çok daha tatminkar sonuçlar veriyor. Bu bir kullanıcı görüşüdür.

Tarih: 21 Ağustos 2009, 10:25 - İp: 212.***.**2.107
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Haklısın T-Yaman , test A350 için imiş ama mesele bu değil ...Kıyaslamak istediğim performans/hız filan da değil ( açıkçası hız benim için hiç önemli değil ) . Benim demek istediğim yeni 14 Mp bir makina var , bin tane ilave özellik koymuşlar ... Ama gidip 2.5 yıl önce çıkan %40 az MP'de bir makina kadar puan alamıyor , AF'u yavaş, piyasada en küçük vizöre sahip , ISO 400 üzeri problem , hot pixeller filan,falan .

Var mı böyle sorunlar 2006 moel D80'de ?

Pozlama problemi var deniyor , testlerde yazmıyor ...K.Rockwell ortaya atmış bir kere ; sonrasında da herkes benimsemiş gözüküyor . Bende de arasıra yanılmalar oluyor ama bunlar ters , güçlü,dengesiz ışıklarda her DSLR' de olabilecek sapmalar - tek farkı belki K.Rockwell gibi birinin dünyaya ilan etmemiş olmasıdır .
Yine de benim fikrim diyeyim - çok israrcı bir tutum takınmak istemem bu konuda .
Üstelik çektiğini görebildiğin digital ortamdayız artık ; hadi analogda olsa problemdir diyeyim ..

Normalde D80'i öven biri değilim ama herkesin testlerde çıkan sonuçlara değil de speclerde yazılı özelliklere bakarak elime aldığımda bana oyuncak gibi gelen bazı makinaları D80 ' den kat kat üstünmüş gibi değerlendirmelerine gönlüm razı olmuyor .

-----------------

"ergonomi, tus takımı falan degil benım onceligim.. gerekirse bir tusa fazla basarım"

Gaijin , "dedicated "/ adanmış düğmelerin önemini azımsama ...Menude ayar seçmenin sıkıntısını/verdiği eziyeti /kaybettirdiği zamanı tahmin edemezsin ...D80'de , menuye girerek geğiştirmek zorunda kaldığım sadece 1 ayar var - aslında o bile girmeden hallolabilir ama benim seçimim farklı ...

Tarih: 21 Ağustos 2009, 10:30 - İp: 96.***.**9.175
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Paperman;

Seri çekim hızı benim için de pek birşey ifade etmiyor ancak sen performans puanlamasını örnek gösterdiğin için yazdım bunu çünkü dpreview performans puanını çekim hızına göre veriyor, parantez içinde belirtmiş.

Sana hak verdiğim yönler az değil, oldukça fazla. En nihayetinde bahsedilen model Nikon D80 elbette oldukça iddialı bir makine. Hatırlarsan "giriş seviyesi" makine olmadığı konusunda az tartışma yaşanmadı burada. En nihayetinde A300 ve 450D ye göre daha fazla odaklama noktasına sahip, daha aydınlık pentaprizma vizörü olan, daha kolay parametre kontrol olanakları sağlayan, bence de gövde ergonomisi daha iyi olan, dayanım konusunda kendini kanıtlamış bir makine D80.

Diğer tarafta da daha ucuz fiyata, gövde içi titreşim önleme özelliği, liveview, hareketli LCD özelliklerini sağlayan Sony A300. Bu üç özellik de kullanışlı bence. Iso performansı olarak A300 ün D80 den daha kötü olduğunu sanmıyorum zira A300 oldukça iddialı ama ikisinin iso kıyaslamasını görmedim. Nikon D80 de 400 iso üzerinde gren problemi varmı demişsin ama var tabi. Dpreview testinde de 800 iso da D80 in gren temizleme uğruna detaylardan ödün verdiğini yazar.

Nikon D80 body fiyatına 18-70 kit lensiyle Sony A300 alınabiliyor ki Sony kit lensi oldukça iyi bir lens.

Sadece şunu biraz açarsan sevinirim, yani Sony neden içinde 30 yıl kalmak istemeyeceğin bir sistem? 30 yılın bir esprisi mi var ?

Ve yine her alanda faaliyet gösteren elektronik devi Canon da Sony kadar antipati yaratıyor mu sende? Bir de bu kişisel değil mi yani "Sony Antipatiktir" ya da tersi bir genelleme mümkünmüdür?

Tarih: 21 Ağustos 2009, 12:47 - İp: 85.***.**8.188