kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A330 Ve A380 Sahnelerdee

başka yerde var mıyı bilmiyorum ama ben yeni gördüm, satışını. yanıldıysam affedin...
dpreview'den full yıldız almış 2 makina... detaylı incelemeleri henüz yok ama beni heyecanlandırdı uygun fiyatlarla 5 yıldızlı birer DSLR.... hayırlı olsun

İNCELEME LİNK-1

A330A380

#designwish' tarafından 13.07.2009 22:49:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2009, 22:44 - İp: 88.***.**2.102
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ciddi değişiklik incelemede de bahsedildiği gibi A500 / 550 de olacakmış gibi. Açıkçası ben bu cihazlar yerine A700 bakarım elimdeki cihazı değiştirecek olsam.

Sony nin özellikle Nikonda olan X mantığını kendine göre bir şekilde uygulaması gibi geliyor bana.

Sıfır alacak olanlar doğal olarak bu cihazlara yönelicek.. Sahibinden.com da A330 ve A380 cihazları ve fiyatları var...

Tarih: 14 Temmuz 2009, 13:11 - İp: 81.***.**9.145
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yalnız burada bir konuda yanılgı var sanki;

Yeni Sony lerde CF kart yuvası kaldırıldı ancak yerinde sadece Memory Stick yok aynı zamanda SD Kart yuvası da var. Yani iki hafıza kart yuvası getirilmiş. Ayrıca böyle küçük makine için boyutları bakımından CF yerine SD/SDHC kart bence daha uygun.

Tarih: 14 Temmuz 2009, 13:55 - İp: 78.***.**5.148
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Kargada başka kuş A300'den başka makine tanımam.

Değiştirecek olsam A700 veya o seride çıkacak makineleri tercih ederim.Şuan için önceliğim lens...

Bu gün alacak olsam gene A300 yada A350 yi tercih ederim body olarak bence daha yakışıklı

Tarih: 14 Temmuz 2009, 14:06 - İp: 78.***.**6.243
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

her şekilde, bu ara makinaların piyasada olması bizim lehimize olduğunu düşünüyorum.
fiyat aralıkları aynı ama şu an A300 yurtdışında dahi yok, 330 ve 380 çıkacak diye,piyasadan çektiler. şimdi 3 makina var ortada, 330-350-380 ve dediğim gibi fiyat aralıkları aynı.

ama 330-380 yeni oldukları için ilgi çekecek ve fiyatlarda oynama olacak. bu da bizim işimize yarayacak ,,yani benim

zaten, farkı anlayabilen 300'den vazgeçmeyecek, anlamayanlar da, son çıkan iyidir mantığıyla ,yenilere yönelecek.

Tarih: 14 Temmuz 2009, 14:31 - İp: 88.***.**2.102
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

desi A300'ün 2. el piyasası gelişecek diyorsun ben mi yanlış anladım yoksa

Tarih: 14 Temmuz 2009, 14:35 - İp: 81.***.**7.150
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Mantığı anlamakta bende çok zorlanıyorum. Yalnız şurada hem fikiriz A300 sahipleri ne kadar iyi bir seçim yaptıkları ile övünebilir ve A300 almak isteyenlerin çok işene yarayacak bu Sony'nin yaptığı. A300 ün fiyatı düşecektir ama pyasada bulunurluluğu da öyle. Tek bildiğim Sony'nin bu yeni modelleri fotoğrafçılığa yeni başlayan ve bazı özelliklerin ne işe yaradığını bilmeyen yada umursamayan (AE kilidi ve AF yardımcı ışığı gibi) amatörler için. Ki bu kitle elbette digital kompaklarda olan özellikleri bu makinelerde arayacaktır (Canlı ön izleme gibi) Yani hedef kitle profesyonel makineye geçmek isteyen ve fotoğrafçılığa yeni başlayan amatörler.

A700 ise zaten diğer Alfa serileri içinde en düzgün makine. AE kildi ve AF yardımcı ışığı var. Fotoğraf çekmeyi bilen daha üst kesime hitap ediyor. Alt serilerindeki fotoğraf çekmeyi kolaylaştıran yada basitleştiren özellikleri pek yok. Ama bilen için bir sürü yaratıcı seçemnek sunabilen bir makine. Kompakt değil epey ele oturan ve ağır bir gövdesi var. Uzaktan kumandası da var. A300 ile birlikte Sony'nin en hatırı sayılan ve düzgün makinesi.

A900 için aynı şeyleri düşünmüyorum. Tamamen göz boyama ve Sony'nin gövde gösterisi. A900 ile Sony şunu demek istiyor. Bakın bende profesyoneller için dünyanın en çok mega megapikselli ve bu veriyi çok tatminkar bir hızda işlemesi nedeniyle en hızlı işlemcili full frame makinesini yaptım. Hemi de sizin amirallerinizden daha tatminkar bir fiyata. Gücümden korkun. Çok güzel bravo ama bir sorun var. Bu kadar piksele kimin ihtiyacı var. Hani orni fotocular, cropçular bile yuh çekiyor. Bilgisayara atması ve orada işlemesi büyük zahmet. Bir dosya 18 mp ve en hatrı sayılan işlemcileri bile zorluyor. Tipik kullandığımız 2 ve 4 gb lık kartlar bu makine ile çekeceğimiz günlük bir geziye yetmez. Üstelik performans için çok hızlı kartlar olması gerek malum 18mb lik bir dosyayı makinenin işlediği gibi lüp diye almak kolay değil.

Vehasıl Sony'nin bu kadar kısa sürede bu kadar birbirinin aynı gövdeleri piyasaya çıkarmasına gerek yoktu. Bunu satış departmanındakilerde, pazarlamacılarda, mühendisleride gayet iyi biliyor olmalı. Ama nedense değişik bir pazarlama stratejisi güdüyorlar.Piyasanın önüne geçip frene basmak gibi birşey bu yaptığı. Hani H9 dan sonra Bir HX1 çok mantıklı ve yenilikçi ve pazarlama stratejisi dolu ama dslr makinelerinde Bir A350 den sonra a380 öyle değil. Bakın Pentax'a hala bir ff makinesi yok ama piyasadaki en alternatif markalardan biri. Bir K10D si bile kaç sene oldu hala hatrı sayılan bir makine. Üstelik 20 senelik lensleri bile kullanabilmesi ile en çok lens çeşitliliğine sahip bir marka. (digitalleri için pek lens üretmedi pek apsc lensi yok ama ürettiği tüm lensleri gövdelerinde adaptörsüz ve manuel kullanabilmesi ile öyle)

Tarih: 14 Temmuz 2009, 17:35 - İp: 85.***.**8.231
minimenna
minimenna (üye)
İstanbul / Amatör

konuya balıklama atlamış olacağım ama;

designwish farkı anlayabilen a300den vazgeçmeyecek demişsin; ben a300 bulamayarak a350 almaya karar vermiştm. şimdi de farkı anlamayarak a330 düşünmeye başladım. sanırım işine yarayacak.

burdaki fark acaba farksızlığa rağmen oluşacak fiyat farkımı yoksa başka bişey mi ?

#minimenna' tarafından 15.07.2009 00:34:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 00:34 - İp: 85.***.**7.132
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

minimenna , yanlış anlama ben kendi kendime uyanıklık yapıyorum,makina almak için umut yaratıyorum kendime.
A300 piyasada yok, A350 yok denecek kadar az. kimbilir, ben de A330 alacağım ya da A380 o değil demek istediğim, 330 piyasada yeniyken ve bulunuyorken, bilmeyen kimse A300 aramaz. çünkü, aman aman fark yok 2 makina arasında.
fiyatlar aynı seyirde hepsinin. umudum sadece a300 -350 (güya) eski makina olacağı için fiyatının düşme ihtimali. O kadar...
çok açık verdim yaa

Tarih: 15 Temmuz 2009, 01:04 - İp: 88.***.**3.68
secutor
secutor (üye)
İstanbul / Amatör

designwish, sayende yakında sağlam bir A300 - A350 karaborsası oluşacak...

Tarih: 15 Temmuz 2009, 12:37 - İp: 78.***.**9.215
minimenna
minimenna (üye)
İstanbul / Amatör

evet karaborsa oluşacak ve eski makinalar antika gibi az bulunduğundan daha pahalı olacak. ve designwish a380 alacak. :felakettellalı:

Tarih: 15 Temmuz 2009, 12:50 - İp: 78.***.**7.204