umutumut
umutumut (üye)
Denizli / Amatör

Sony A300 Pentax K100d Arasında..

Merhaba arkadaşlar. Fuji S5600 ü mü sattım ve D-SLR bir makina almak istiyorum. İlk başta Nikon D40 alayım dedim. AF motorlu lens almak zorunda olduğumdan bu ikisi arasında kaldım. Sony A300 Pentax K100D. Sony hakkında biraz şüpheliyim. Canon ,Nikon veya Pentax taraftarıydım. Siz ne dersiniz acaba? Pentax K100D ile K100D Super arasında çok fark var mı?

Tarih: 28 Ağustos 2008, 01:26 - İp: 155.***.**0.149
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Puskas;
Kusura bakma ama Gaijin haklı bence de kendini kaybediyorsun. Ne gerek var?

evet hasselbladı bilirim,sen bilmiyorsun anlasılan. k10d ilede hasselbladı eş tutuyordu bazı arkadaslar zamanında. gazı alınca yurume hastalıgı vardır bizim millette. gazla calısmayın.marka fanatikligi iyi bişey degildir
Gaijin .

Hasselblad meselesi vardı sahi bir ara hatırladım bende

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:07 - İp: 88.***.**0.202
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

hops arkadaşım !! 1 hafta üyelik neyi belirliyor bilgisiz olduğumumu? saçmalıyorsun resmen, sen önce yazılanlara cevap ver.. ondan sonra birşeyler yazma hakkın olsun..

olayı abartıp buralara getiren sensin bikere.. 1 haftalık üyenin senden iyi foto geçmişi olabilir..kompleks işleri bunlar.. şimdi ben sana yaşın kaç desem? uygun olurmu hayır tabiki aynı olay..

ama konuşmalarından yaşının çok fazla olmadığı ortada..

zaten böyle konuşmandan çok doğal çünkü sende farkındasın hızını alamadığını.. yapma etme derim..

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:08 - İp: 78.***.**5.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sakın ol puskas,kendini kaybediyorsun.
hangi soruna cevap verememişim.
pentaxı hasselbladla karsılastıran birisin,ve fotograf geçmişinden tecrubeden falan bahsedıyorsun???
yasım 24.
geçmişin ne olursa olsun,k10d nin gecmişi 2 yıl.
beımde gecmişim 8 yıl.
baska sorun varmı?

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:12 - İp: 88.***.**4.0
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

bu forumda X mi Y mi diye bir başlık aç, sonra seyreyle gümbürtüyü.
umutumut kardeşim, A300, K100d den sonra çıkmış, teknolojisi daha yeni, özellikleri daha güzel bir makinedir. Lens bulamama gibi bir problemi her iki makinadada yaşamazsınız. En kötü ihtimalle 3. parti (neden 3, hiç anlamadım) diye nitelendirilen Sigma, Tamron gibi markalardan ihtiyaçlarınıza hitab edicek lensleri temin etmeniz mümkün. Sony kullanıcısı olduğumdan değil "mutlaka A300" demem. eğer k10d veya k20d deseydiniz o zaman birşey yazmazdım, tercih meselesi derdim. heleki nikon d40 tamamen bu kategorinin dışındadır. kötü olduğundan değil, tercih ettiğiniz sınıfların altında olduğundan.

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:19 - İp: 78.***.**0.132
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

bak sakin olması gereken sensin, saldırganlığa da başladın..

karşılaştırdığın makineler arasında dağlar kadar fark var yazılanları okumadığın çok ortada..

1. K20d diyorum, genel pentax diil, ve ben demiyorum kim diyor, ünlü paris moda fotocusu (hasselblad olayında buraya kadar anlaştıkmı?)
2. Yaşın benden baya küçükmüş saygılı ol istersen..
3. a300 demişsin, k20d, k200d ve 450d hatta d90ı açık ara fark atar buna kargalar bile güler.. şimdi sen mi biliyorsun bu işi yoksa ciddi geçmişi olan benmi?
4.Daha seviyeli konuşmanı bekliyorum..

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:21 - İp: 78.***.**5.107
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Ayrıca Pentax 70 yıllık bir firma.. dslrde 4-5 yıllık olabilir

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:24 - İp: 78.***.**5.107
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Dostlar bu tartışmanın soru soranlara hiçbir faydası yok. Belli bir noktaya kadar iyi geldi ama ipin ucu azcık kaçmaya başladı. O yüzden gerekiyorsa ve tartışma devam edecekse özelden devam edin lütfen.. Yoksa bilgi paylaşmaya devam.

Saygılar

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:34 - İp: 88.***.**0.157
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hasselblad
48 x 36 mmsensore sahıptir
k20d
23,4*15,6 mm sensore sahıp.

hasselblad orta format lens kullanıyor,k20d crop faktorune uygun lens

---
hasselblad orta format bir makine ve k20d bir aps-c

bu bile boyle bir karsılastırmanın sacmalıgını ortaya koyuyor.
mesela siz hasselbladı alıp sokaga cıkıp fotograf cekemezsiniz. neden?
cevabı zaten biliyorsunuzdur..
---------------------------------------

ve o bahsettiginiz hasselblad k10d ikilisinin benzerlik durumu hakkındaki yorum,
renk algılaması konusunda ikisininde benzer karakteristigi oldugu,fotograf kalitesinde degil.
sapla samanı karıstırma 1.

sizin bahsettiginiz birincilik meselesi,kendi sınıfında...butun dslrler içinde degil.
sapla samanı akrıstırma 2.

cok ciddi gecmişi olan siz, cidden ve malesef hiçbirsey bilmiyorsunuz

Tarih: 29 Ağustos 2008, 23:42 - İp: 88.***.**4.0
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Gaijinin pentax konusunda yanıldığı noktalar var ama puskas,dikkatle takip ediyorum yorumlarınızda tutarsızlık var.

Birinde K100d öneriyor birinde A200 çok iyi Sony iyi iş yapmış diyorsunuz birinde de D60 al kurtul diyorsunuz.Forumlar fikir alışverişi için var tabii ki önemli görüşleriniz ama var bu işte bir bozukluk tutmuyor bir dediğiniz ile öteki.

Bazı gerçekler var:

K10d çok popüler bir kameraydı birçok kişi aldı ama aynı etkiyi K20d yaşatamadı(dah aiyi bir kamera olmasına rağmen)

Sony de diğer markalar gibi iyi ve yeni lenslerini pahalıyı satıyor.Çünkü objektif dünyasında iyi optik ve açık diyafram para para para demek.Yani her markada var bu sorun.

Sevgili umutumut,
Sony hakkında şüphelenecek birşey yok,ama yere göğe sığdırılamayacak bir marka değil bir zaman forumda Pentax fanatikliği vardı şimdi Sony ye kaymış gibi bu ibre,umarım yanılıyorumdur. O yüzden bir kişinin veya bir grubun değil çok kişinin görüşleri önemli.A300 kullandığım bir dslr değil ama A200 üme bakınca A300 ün nasıl birşey oldugunu kestirebiliyorum.Başarılı olduğunu düşünüyorum.

O, şunlar bunla karşılaştırılamaz görüşü de beni daraltıyor doğrusu.Mesela Nikon D90 Nikon D3 ten üstün dersem kimse bana kızmasın.Çok basit ve ufak bir yönden de olsa fazlalığı var(video).
Ha ama ben olsam gider A300 alırdım Canon 450d yerine,buna da kardeşim sen nasıl böyle düşünürsün denemez,bana dedirtmem.

Kısacası uçmayın arkadaşlar yanıltmayın makina alacakları.Mümkünse de balığı tutup vermeyin; balık tutmasını öğretin.

#mavi_izci' tarafından 30.08.2008 00:28:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2008, 00:15 - İp: 88.***.**8.75
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ne zamandır marka fanatizmi tartışması olmuyordu
biz hep pentaxı kötüleyen fanatiklerle mücadele ederdik,şimdi bu fanatizm nerden çıktı.
fanatizm üstüne çok yazıldı.
ama şu markaların modellerini birbirine karıştırma olayı saçma.
her marka artık değişik fiyat aralıklarında makine satmak için farklı konseptte ürünler sunuyorlar.
dolayısiyle sony A300 ile Pentax K100 alakasızdır.
ben k10 kullanıcısı olarak yeni makine alacak kişilere A300 ü öneririrm.600 $ lık USA fiyatı süper.
canlı ön izleme ve diğer yeni konsept makinelerdeki özellikler.

lens konusunda iki markada kötü durumda.
ama sony de CZ lens kullanabilme avantajı bile ayrı bir şey,satınalmak zor olsa bile..
sony eninde sonunda bu piyasayı ele geçirecek bir markadır,belki üst düzey makineler üretmeyecekler ama en çok satanlar listesine girecekleri kesin..

Tarih: 30 Ağustos 2008, 00:21 - İp: 81.***.**9.88