byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

Sony A300 -a330 Yardım

merhabaLar .

son aylarda sony a200 ve a300 arasında kalmıs durumdayım arkadaşlar.
yarıdımınıza ihtiyacım var.

benım için ilk etapta onemlı unsur fiyatı olusturuyor.
(tavan fiyatım 1150 tl civarı)

sony a200 ; ereyon.com da 1032 tl ; ve bu işin içinde olan rakdaşlarım bilir eski bir makıne diyebiliriz bunun için.
live view yok ornegin bu makınede(ne kadar faydalı oldug tartısılır)

sony a300 ise, yıne ereyon.com da 1189 tl.
ancak bu tıp makınelerin kullanıcı olmadıgımdan mıdır bılemıyorum ilandaakı fotografta OBJEKTIF bulunmuyor.
ilanın ismıde sadece ''sony a300 k'' diye verilmiş
http://www.ereyon.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productid=120575

objektifı ile beraber 1189 tl ise almayı dusunuyorum.

sony a300 u bu civar fıyatlarda bulabılecgım bir site veya teknoloji magazası varsa onuda belirtrsenız sevınırım arkadalar...

saygılar

Tarih: 18 Nisan 2010, 12:39 - İp: 94.***.**2.161
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

site pazarlamacı dolmuş

Tarih: 21 Nisan 2010, 15:30 - İp: 193.***.**9.58
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Sony a-300 ü tercih etmeni öneririm.
Live-view özelliği ve hareketli LCD ekranı ile gerçekten a-200 den daha iyi bir makine.
Yüksek iso konusunda da oldukça iyi.
Sony objektiflerin kolay bulunmadığı veya pahalı oldukları iddiası tam olarak bir safsata;
Kit objektif seçenekleri dışında objektifler bir parça pahalıdır, ancak sigma veya tamron gibi markalar her marka için (tabi sony için de) oldukça kaliteli ve hesaplı objektif üretmekte.
Örneğin Tamron 17-50 F:2,8 alan ve kullanan herkesin memnun kaldığı iyi bir objektiftir.
Kısacası rahatlıkla objektif de bulunsun merak etme,
Daha dün bir arkadaşım arayaraka satılık bir 70-200 F:4 Minolta objektif olduğunu söyledi fiyatı sadece 300 TL (Bu objektif beercan olarak bilinir ve sony ile uyumlu oldukça iyi bir objektiftir)

http://www.sahibinden.com/sony_a300_18-70_cf_kart-07WQQaXQQ24074126WQQpXQQdisplayitem

yukarıdaki linkte 18-70 objektif ile bir a-300 850 TL ye satılıyor.
bu tür ilanları takip ederek, güvenilir insanlardan ikinci el de alabilirsin.

Söylemeden edemeyeceğim:
Sony a-300 de kullandım, Canon 5DMKII de...
İkincisi full frame sensörlü , çok pahalı bir makineydi.
İnanın ki live view özelliği a-300 ile karşılaştılırdığında on para etmezdi.
Live view fokis hızı konusunda a-300 bariz iyiydi,
Live view modunda pil ömrü konusunda hakeza...
Kısaca sony gövdelerde (a-300 dahil tabi ki) live view modu iş olsun diye konulmuş gibi durmuyor. Çok kullanışlı ve gerçekten işinize yarıyor.

Tarih: 21 Nisan 2010, 17:29 - İp: 78.***.**8.142
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Siz gövdeyi alın da şu anda ikinci el piyasası gayet canlı biz sizi lensle donatırız

Tarih: 21 Nisan 2010, 18:45 - İp: 95.***.**4.79
byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

''''anlamıyorum;
kimileri sony yi digerlerinden ustun tutar.
kimsii yerden yeer vurur.
arkadaşlar lutfen dogur isabetlı ve mantıklı yorumlar istiyorum.. '''

yorumumu sadece kendı cihazını satmak için yorum yapanlara idi.

ben bu msj ı yazarken gercekten ilgilenen arkadaşlardan sony a300 için yorumlar gelmiş; onlar kusura bakmasın..

#byaman' tarafından 22.04.2010 20:55:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2010, 01:18 - İp: 94.***.**5.251
emreyavz
emreyavz (üye)
Bursa / Amatör

live view çok önemli değilse 750-800 liraya bir tane A200 al kardeşim...yok benim için önemli diyorsan A300 ün seni bekliyor....sony nin tercih etmeyenlerin derdi 2. el piyasasının çok düşük olması...sıfır ürün alırsan satarken zarara girersin...

Tarih: 22 Nisan 2010, 09:38 - İp: 88.***.**8.228
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

demek ki görüşler ve tecrübeler beklentilere göre kişiden kişiye değişiyor. ne bekliyordunuz yani, iyi diyen de olcak kötü diyen de

Tarih: 22 Nisan 2010, 10:01 - İp: 193.***.**8.56
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Şimdi marka bağımlı ve bazı cahil kendini bilmezleri geçelim.

Bu seviyede her marka işini rahatlıkla görür bunun için rahat olabilirsin, hiçbirinin birbirine öyle ahım şahım üstünlüğü yok. Her markanın öne çıkan birkaç özelliği var. Ayrıca makineyi sevmek, markadan hoşlanmakta alımda bir sebeptir.

Sen şu an için tercihini Sony yapmışsın gibi gözüküyor. Ben kullanmadığım markalar hakkında yorum yapmam o yüzden Sonyyi yorumlayayım azcık.

Bu ikilemde benim senin gibi çok insan kaldı. Hatta kendi makine alım sürecimi "Çok Bilen Bizler" konusuna yazmıştım.

Benim için neden Sony ? Öncelikle ürünü Garantili alma imkanı var hemde TL fiyatlarına. Bu konuda özellikle Sonyshoplarda müthiş fiyatlar oluyor...

İkincisi SSS. Ben Titreşim önleme sisteminin Gövdede olmasını istedim çünkü her aldığım Sony veya başka lens otomatikman bu özelliğe sahip oluyor. Bana göre faydalı bir özellik

Minoltanın 25 senelik herkes tarafından hala beğenilen lenslerini AF olarak kullanabilme özelliği. İnternetten biraz araştırıldığında çok iyi lensler bulunabiliyor.

Ben pek kullanmasamda A300 deki liveview özelliği. Gerçekten çok güzel öyle yarım yamalak çalışmıyor.

Video olayına girmiyorum kendi adıma ilgilendirmiyor beni.

Carl Zeiss lensleri AF olarak kullanabilme özelliği.

Menü konusu ise biraz kişisel tercih. Ama Sonynin çok kolay kullanılabilen bir menüsü var. Ayrıca birçok işi menüye girmedende zaten yapabiliyorsun. O bölümde sorun yok.

Sonyde lensler pahalı, hayır iyi lensler her markada zaten pahalı...

Satarken zarar edersin. Doğru çünkü satan, değiştiren az Çok makine değiştiririm dersen açıkçası Sony nin dışında düşünmek lazım.

Ama Sonyde devam edeceğim ve üst modellerine geçeceğim dersen gene sorun yok. Ben 1 günde a300 ü satıp A700 e geçtim. Şu anda A450-A500-A550 - FF de A850 ve A900 var... Video lu modeller ve micro sistem yolda tanıtımları yapıldı. Yani her zaman bir üst model var.

Eğer bir konuya yönleneceğim dersen (Örneğin Kuş vb) belki hem lenslerden hemde o fotoğrafçılık dalının gereklerinden dolayı başka bir model veya marka olabilir. Ama amatör fotoğraf çekeceğim dersen sıkıntı yok.

Gene ikinci el için bugün a300 ikinci elde 900 TL civarında bakıyorsun bir üst segmentte örneğin 40D 1100 TL civarlarında.. Yani elektronik cihazların hepsi de alındıktan 1 saat sonra fiyatı düşmüş demektir. Genel işleyiş bu...

Gövde konusunda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum, ayrıca toz giderme mekanizmasıda var.

Şimdi gelelim birazcık lenslere.. Sadece Body alırsan alternatifin çok Sony, Minolta, diğer markalar (Tamron, Sigma)

Çok uygun fiyata bir 50 mm f/1.7 alınabilir fiyatı 200-250 TL gibi, Beercan 70-210 f/4 bokehi çok beğenilen bir lens yaklaşık 300-350 TL... Günlük kullanım için alternatifte çok

Yani yaklaşık amatör bir kullanıcı için 3 lens çok yeterli olacaktır. Araya CZ alma imkanı olursa tadından yenmez...

Daha da ayrıntılı bilgileri zaten SONY konusunda hem örnekleriyle hem açılamalarıyla bulabilirsin.

Benden şimdilik bu kadar...

#muratreis' tarafından 22.04.2010 10:25:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2010, 10:15 - İp: 81.***.**9.145
byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

ilgilenen ve yorumlayan arkadaşlara tşk ler arkadaşlar;
cokfaydası olduguna inanıyorum..

ozellikle muratreis ve fipar ayrıca tşk ler.

Tarih: 22 Nisan 2010, 21:05 - İp: 94.***.**5.43
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bu konuyu yeni gördüm

ilginç..
konuyu açan arkadaş byaman ile sahibinden.com da bir süredir yazışma halindeyiz

byaman kardeşim, netfotograf sitesi benim ikinci evim gibidir

makina konusunda, taksit olayında tıkandık kaldık

nasip ve hayırlısı diyelim.

Tarih: 23 Nisan 2010, 00:36 - İp: 88.***.**4.236
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A100 ü satıyorsun abi ?

Peşinat + Gittigidiyordan taksit gibi birşey yapsanız ?

Tarih: 23 Nisan 2010, 11:47 - İp: 95.***.**4.79