tugrul92
tugrul92 (üye)
Denizli / Amatör

Sony A200 mü Nikon D60 Mıı?

abiler ablalar bu işin sonuna varacam inşallah bu haftaya sipariş vermeyi düşünüyorum ama bide karar versem
şimdi şole bi gözden geçirince:
SONY a200(sol taraf)-------------Nikon D60(sağ taraf)
2.7"-------------- 2.5" ekran(aslında bu çokda onemli deil)
gövdede titreşim önleme----kit lensde titreşim önleme(???)
govdede AF motoru--------lensde AF motoru(bak bu önemli)
18-70mm---18-55mm (bu aralıkda önemli ama önemli olan kalite)
9 noktadan netleme------3 noktadan netleme(önemli)
tek şarjla max700------max450 fotoğraf(buda önemli aslında)
compact flash------SDHC (? hızlı olan kazansın)
sonynin noise onleme sisteminin başarılı olduğu soyleniyor ama nikonunda kullanım kolaylığı daha rahat, ele avuca daha iyi oturuyor ve kit lensi kaliteli(aralığı düşük ama olsun) bunların dışındaki ozellikler aynı sanırım atladığım birşey varsa düzeltin lütfen. bu arada
sony a200:1.060YTL nikon d60:1.180YTL civarna mal olacak bana. siz sormadan söyliyim hangisini alırsam alıyım ileridede telephoto lens almayı düşünüyorum.(bu konudada sony üstün sanırsam)
peki sizce hangisi??

#tugrul92' tarafından 22.08.2008 22:34:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2008, 22:17 - İp: 85.***.**3.225
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Zaten sen A200'de karar kılmışsın gibi geldi bana, Yalnız Lens olarak Nikon daha zengin.. Kafanı karıştırmak istemem ama Pentax K200d'yede bir bak derim..

K200d

+AF bodyde
+Shake Reduction (titreşim önleme bodyde)
+11 nokta netleme
+18-55 lens (70 mm daha iyi tabi)
+Kalem pille çalışır avantajlı yolda kalmazsın
+800-1000 arası çekim yaparsın
+Lcd büyüklüğüne niye önem verdim onu anlayamadım. Sonuçta vizör önemli..
+Nikon ve Pentax'ın vizörleri büyüktür. Sonyyi bilmiyorum..
+Sony'de ISO 1600 veya ISO 3200 değeri seçildiğinde, High ISO Noise Reduction (Yüksek ISO Noise Giderme) sistemi devreye girerek sonuçta elde edilen görüntü üzerindeki noise (gren) değerlerinin minimum seviyede olmasını sağlıyor. (Yani yüksek değerlerde işe yarıyor bu)
+Birde bence önemli olan pozlama bilgilerini deklanşörün ordaki ekrandan gösteren cihazları seçmen faydana olur. Diğer türlü Lcd ekrana bakman gerekecektir. Buda bazılarına göre konsantre kaybı..

burada mavi-izci a100 kullanıyor onunla iletişime geçebilirsen faydalı olur..

Umarım kafanı karıştırmadım..

#puskas' tarafından 22.08.2008 23:08:20 tarihinde düzenlendi.

#puskas' tarafından 22.08.2008 23:12:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2008, 23:02 - İp: 78.***.**6.21
tugrul92
tugrul92 (üye)
Denizli / Amatör

+lens olarak nikon daha zenginde daha pahalı. hem sony uyumlu lenslerde bana yeter.
+k200d yi düşündüm ama nedense içim hiç ısınmadı pentax a çıkardım listemden(neden diye sorma)
+lcd büyüklüğünede pek onem vermiyorum aslında orda olesine yazdım
+vizor büyüklükleri üçününde aynı yanılmıyorsam
+noise reductionun iso1600 den sonra devreye girdiğinide senden oğrendim(sağol)
+pozlama bilgilerini gösteren derken nikon d80 gibi mi.(onlar beni bütce olarak aşıo)
+kalem pille çalışması avantajmı değilmi onuda pek kestiremedim.(hani belki sonradan grip felan alırım yinede çok düşük bi ihtimal)
ya ama olmadıki şimdi ben sony a200 ile d60 diodum şimdide k200d çıktı başıma

Tarih: 22 Ağustos 2008, 23:37 - İp: 85.***.**3.225
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

+Kafanı karıştırmak istemezdim k200d'yi elemişsin zaten..
+Pozlama bilgilerini gösteren bi ekran daha var deklanşörün altında ondan bahsediyorum..
+Nikon ve Pentax'ın bütün makinelerinde vardır sonyde olmadığı gördüm. Hani sorarsan can alıcı birşeymi bu alışkanlık meselesi seri çekim yapanlar için önemli olabilir mesela.. senin için ne derece önem taşıyor bunu bilemem..
+Tabiki sonradan griple olaya zenginlik katabilirsin..
+Sonuçta önemli bir karar makine almak kararsız kalman çok doğal hepsi seçkin markalar..
+Sony 400 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımlarıyla lider konuma gelmek istediğini CEO'su açıklamış.. doğrusu adamlar bu konuda kararlılar ama kararlılık başarı getirirmi onu bilemem. Nikon, Canon, Pentax gibi ciddi rakipleri var..
+Sony ilerde iyi işler yapacak gibi görünüyor, yani alırsan yatarım yapmış olursun..
+Belki piyasayı tersyüz ederler ve diğer markalar populerliğini yitiverir bunlar olası şeyler..
+Çok sık eleyip dokumak birşey kazandırmaz maharetli ellerde basit bir makine bile harikalar yaratır diyorum son olarak..

Tarih: 23 Ağustos 2008, 00:16 - İp: 78.***.**6.21
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A2OO de Iso 400 den sonra Iso 800 ü sevmedim.Iso 1600 ve 3200 ise ilgi alanıma girmiyor.D60 da nasıldır hiç bilmiyorum.

Bu arada Sony nin kullanımı da rahat,demek istediğim aşırı basit bir menü sistemi var.

Şarj olarak iyi gidiyor a200,ayrıca şarjı yüzde olarak gösterme olayı var ki bu makinedeki belki de en güzel şey.

Bir artısı daha var Sonynin DRO onu da şimdi tarif edemem araştırın bu terimi.

Oturaklı bir gövdeye sahip A200 ü yine olsa yine alırım.Ama Iso 800 ve üstü dert...

Tarih: 23 Ağustos 2008, 00:39 - İp: 78.***.**3.139
tugrul92
tugrul92 (üye)
Denizli / Amatör

"+Pozlama bilgilerini gösteren bi ekran daha var deklanşörün altında ondan bahsediyorum..
+Nikon ve Pentax'ın bütün makinelerinde vardır sonyde olmadığı gördüm. Hani sorarsan can alıcı birşeymi bu alışkanlık meselesi seri çekim yapanlar için önemli olabilir mesela.. senin için ne derece önem taşıyor bunu bilemem.."

demişsin ???? d60 da yok bole birşey
letsgodigital incelemelerine bakabilirsin
nikon d60
ama d80 gibi makinelerde var

Tarih: 23 Ağustos 2008, 00:40 - İp: 85.***.**3.225
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

O ekran bende ilk aldığımda sıkıntı yaratıcak gibiydi yano endişe ile aldım ama sonra unutuyorsunuz gerek yok gibi düşünüyorsunuz.Lcd var zaten az aşağıda.

O ekran eski filmli SLR lerden gelen bir alışkanlık diye düşünüyorum.Başka ne tür işlevi olabilir ki zaten

Tarih: 23 Ağustos 2008, 00:53 - İp: 78.***.**3.139
tugrul92
tugrul92 (üye)
Denizli / Amatör

ben bu dro olayını dumuştum ama gerçek anlamda ne gibi faydalar sağladığını tam olarak bilmiyorum konstratı artırdığını biliyorum derinlik farkını felan düzenliyodu galiba ole bişiler,nikondaki d-light gibi bişi yani. bu dro denen şey gerçekten faydalımı? ve makinenizden gayet memnun olduğunuzu görüyorum kullanımınada kolay demişsiniz. benim endişem oydu aslında. (biriki ayar yapmak için saatlerce menülerde gezinmekten bahsediyorum). iso 800 ve üstünün pek iyi olmadığından bahsetmişsiniz aynı sorun d60 da da vardır büyük ihtimalle zaten iso 800 den sonrası benimde pek sevdiğim bişey değil.

Tarih: 23 Ağustos 2008, 00:55 - İp: 85.***.**3.225
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

+iso 400 den sonra her makinede var o olay
+evet d60tada yokmuş malesef
+ama arkadaşında dediği gibi eskiden kalan birşey alışkanlık meselesi
+d light olayını pozlamayı artırarakta halledebilirsin..
+sony de nikonda elinde patlamaz
+tavsiyem git incele eline al hangisini seversen onu al

Tarih: 23 Ağustos 2008, 01:02 - İp: 78.***.**6.21
keje50
keje50 (üye)
İstanbul / Meraklı

sony a 300 ü niye düşünmedin bence ikisindende güzel bi makine bide fazla fiyat farkı yok sanırım....

Tarih: 23 Ağustos 2008, 15:04 - İp: 88.***.**8.155
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

a300 daha pahalı bi cihaz arada 800-900 ytl var nerde aynı fiyat

Tarih: 23 Ağustos 2008, 16:30 - İp: 78.***.**5.69