ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A100 : İlk İzlenimlerim.

Elimde; biri 28-80mm zoom, diğeri 50mm sabit, iki adet Minolta lensim bulunduğundan, bu makineyi sadece gövde olarak aldım. Lens seçimi konusunda kendime biraz daha zaman tanıdım.

Bu yazıyı, makineyle daha uzun bir süre geçirdikten sonra yazmayı arzu ederdim. 10-15 Ağustos tarihlerinde kısa bir Karadeniz turu yapacağımdan, ileride daha fazla detaya girebileceğimizi düşünerek şimdilik sadece ilk izlenimlerimi yazıyorum.

Fiyat olarak bütçeme, gövde yapısı olarak da elime iyi oturdu. Ele oturuş açısından; halen kullanmakta olduğum SLR olan, Minolta Dynax7?den pek bir fark hissetmedim.

Pil kapağı sağlam ve iyi kapanıyor. Kapak yanlışlıkla açılsa bile, bir kilit mekanizması sayesinde, pilin düşme ihtimali yok. Küçük, mavi bir mandalı iterek pili çıkartıyorsunuz. Pilin normal şarj süresi yaklaşık 3 saat, tam şarj için bu süreyi 1 saat kadar uzatmanız öneriliyor.

Vizörü gayet büyük ve rahat ama benim gibi gözlük kullananlar, her köşeyi aynı anda görmekte bir miktar zorlanabilirler.

2.5 inçlik LCD ekranı ilk bakışta göze çok büyükmüş gibi geliyor, hele daha önce daha küçük ekranlı bir makine kullanmışsanız. Gövde dikey konumda tutulduğunda, LCD üzerindeki bilgiler de dikey konuma dönüşüyor. Bu özellik de seçimli, yani istenildiğinde kapatılabiliyor. LCD görüntüsü, ayrıntılı veya büyütülmüş olarak ayarlanabileceği gibi istenildiğinde tamamen de kapatılabiliyor.

Gözünüz vizöre yaklaştığında, LCD ekranın otomatik olarak kapanma özelliğine ilaveten, otomatik netleme sistemi devreye giriyor ve deklanşöre yarım basılana kadar, netleme aşamasının büyük bir kısmı (veya tümü) tamamlanmış olduğundan, otomatik netleme çok kısa bir sürede yapılabiliyor. Bu fonksiyon seçimli, isterseniz kapatabiliyorsunuz. Bu özellik kapalıyken bile, otomatik netleme sisteminin çok hızlı olduğunu söylemeliyim.

Mod Kadranı ve Fonksiyon Kadranı metalik gri renkde tasarlanmış, onlar da siyah olsaydı daha mı güzel görünürdü diye düşünmeden edemedim.

Fonksiyon Kadranı bence çok güzel düşünülmüş ve çok işe yarıyor. Menüler içinde dolaşmaya gerek kalmadan, değiştirmek istenen ayarlara çok kısa zamanda ulaşmaya yarıyor.

Ayrıca, gövde üzerinde DOF Preview, yani alan derinliği önizleme düğmesi, kullanmak isteyenlerin hizmetinde.

Deklanşör düğmesinin, yarım basma ile tam basma kademelerinin arası bayağı açık. Bu, yarım basma ile tam basma arasındaki tereddütü ortadan kaldırıyor, kendinizden daha emin bir şekilde fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Ayrıca, isterseniz, netlik yapılmadan fotoğraf çekilmesini engelleyebiliyorsunuz.

RAW, RAW+JPEG haricindeki JPEG çekimlerde boyut olarak L (10 MP), M (5.6 MP) ve S (2.5 MP) seçenekleri var.

Bulb modunda herhangi bir süre kısıtlaması yok, tam dolu bir pil ile yaklaşık 4 saat çekim yapılabileceği belirtilmiş.

Elle beyaz ayarı da dahil olmak üzere, programlanmış beyaz ayarlarına ilaveten, Kelvin değeri girilerek de beyaz ayarı yapmak mümkün.

Drive (sürücü) düğmesinin yeri iyi seçilmiş. Fonksiyon Kadranı dışında, sağ tarafta ayrı bir yerde konumlandırılmış olması büyük kolaylık sağlıyor. 2 saniyelik zaman ayarlı çekimde, gerçek Mirror Lock Up (MLU) yani çekimden 2 saniye önce aynanın kaldırılması özelliğinden de bahsetmeden geçmek olmaz.

Flaş kullanmak istendiğinde, flaşın el ile tutulup kaldırılması yeterli, ayrıca bir düğmeye basılması gerekmiyor. AF Assist Lamp, yani otomatik netleme destek ışığı, yaklaşık bir saniye süreyle flaştan gönderiliyor. Gerçek flaş ışığı kadar kuvvetli olmasa da, karanlık ortamlarda kısa süreli el feneri olarak kullanılabilir seviyede. Makinenin özelliklerini okuduğumda açıkçası bu hiç hoşuma gitmemişti. Birinci nedeni, karanlık ortamda netleme yapmak için flaşı kaldırmak zorunda olmak, ikincisi ise, bazı durumlarda fotoğrafı çekmeden önce flaştan gönderilen beyaz ışığın, fotoğrafı çekilecek canlıları, kırmızı ışıktan daha fazla rahatsız edebileceği idi. Çok fazla deneme yapmadan, otomatik netlemenin başarısını buna bağlamak istemesem de, kullanımda gördüm ki, bu ışık

Tarih: 9 Ağustos 2006, 04:02 - İp: 88.***.**9.107
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Cüneyt Bey
Güle güle kullanın.
Tamer

Tarih: 10 Ağustos 2006, 01:41 - İp: 195.***.**2.192
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Cüneyt bey makinanız hayırlı olsun güle güle kullanın.
Karadeniz den güzel fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Tarih: 10 Ağustos 2006, 01:45 - İp: 85.***.**4.162
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BIR KARE FOTOGRAF ÇEKMEK BIR AY YAZISMAKTAN DAHA IYIDIR

FOTOMAN

Tarih: 10 Ağustos 2006, 08:49 - İp: 85.***.**1.180
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Tebrikler FOTOMAN,

"BIR KARE FOTOGRAF ÇEKMEK BIR AY YAZISMAKTAN DAHA IYIDIR"

"Ayın Sözü" bu olmalı. çok tuttum.

Bize İşin özünden uzaklaşmaya başladığımızı hatırlattığın için Teşekkürler

Tarih: 10 Ağustos 2006, 10:56 - İp: 195.***.**7.2
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Tarih: 11 Ağustos 2006, 17:15 - İp: 195.***.**7.2
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

...cuneyt, gule gule kullan a100'unu.. umarim en guzel carl zeiss'lerden de alirsin yanina..

...
bir ay sonunda, insanin icine sinerek o pozun cekilecek olmasi daha da iydir..
zaten cogumuzun kameralari var, ama dslr'a gecis yapiliyor.. mesela pazarbey'in, birsuru kamerasi zaten var.. o yuzden bekleyip de en iyisini almak istemesi gayet normal..
...
arkadaslar ne olursa olsun, pilin uzun omurlu olmasi iyidir.. bunun amasi mamasi yok dogrusu..
o halde niye burada, forumda takiliyoruz ki zaten?.. herkes alsin birer kamera cekmeye baslasin.. [>:D

Tarih: 12 Ağustos 2006, 13:44 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker selam.Bugün Yalçınlar mağazasına girdim.Heryerde A100 afişleri,bayrakları falan

Yok o kadar değil ama mağazanın girişine A100 posteri asmışlar.İçeride ise A100 kataloklarını en öne koymuşlar.

Adama girer girmez bana ayacağım 3 DSLR makinayı body+üzerinde herhangi bir objektifle incelemem için verebilirmisiniz diye sordum.Oda hayhay hangileri dedi?

A100 dedim önce;tamam dedi.
D200 dedim sonra;o elimizde kalmadı dedi.
5D dedim en sonunda;adam şaşırdı.

Yalnız bunlardan 5D'yi D200 ile,D200'ü ise A100 ile kıyaslamak doğru olmaz dedi(Bende aptalım ya bilmiyordum).

5D'yi istedim vermeden önce bir body fiyatını sordum;7400 YTL deyince boşverin ben ileride bakacağım ona deyip kendimi geri çektim.

A100 ile ilgili söyleyebileceğim;
350D ile arasındaki kalite farkı gerçekten hissediliyor.İnanın çok daha büyük ve neredeyse D70s kadar.
D50 kadar diyenlere katılmıyorum.D50 ile ağabeyi arasında.

Malzeme kalitesi iyi.Üzerine lensi takalım dedim,yanaşmadı.İlginç.Sanki fotoğraf çekelim dedim.

Arkadaşlar ilginçdir;A100+18-70mm,R1'den yaklaşık 150 ytl kadar daha ucuz.Aradaki farka ben yüksek hızlı 1GB kart alırım.Biraz daha kasarım,tele lenside alırım.

Lcd ekran kocaman,bayıldım.Tek merak ettiğim fotoğraf kalitesi.Sitelerin çekimlerine çok aldanmamak lazım.

Cüneyt abinin Karadeniz seyahatinden getireceği fotoğrafları merakla bekliyorum.

Tarih: 12 Ağustos 2006, 21:12 - İp: 85.***.**9.15
orko76
orko76 (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

osmanlı kardeş birertane de bizde mi alalım ne dersin ? ama şu fotolarını bi görsek iyi olur aslında

Tarih: 12 Ağustos 2006, 22:15 - İp: 85.***.**4.225
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neeeeee???? a100 ile 18-70'in fiyati R1'den daha mi az kivanc?
desene artik R1 alacak kimse kalmadi..

Tarih: 12 Ağustos 2006, 22:47 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Orko ve İlker DSLR sahibi olmak bir ayrıcalıktır.Şimdi sizleri daha iyi anlıyorum,eskiden niçin bu DSLR'ciler,bizim Like sınıf makina almayı düşünenleri caydırıyorlar diye kızıyordum.Şimdi ise farkında bile olmadan kendimi,makina almayı düşünen birine DSLR tavsiye ederken buluyorum

Şu an cebimde param olsa 1 ay beklerdim.D80 ile A100'ü elime alıp bir incelerdim.Sonra Canon'u beklemek gerekecek tüh be.

Bu bekleyişler sürüp gidecek.Sonra üst sınıf makinalar yenilenecek.Ölme eşşeğim ölme

Tarih: 12 Ağustos 2006, 23:45 - İp: 85.***.**9.15