aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

Sony A 700 - İlk İzlenimler

merhaba....
az önce sony a 700 aldım...teknik özelliklerinden sözetmek gereksiz, herkes bir parça fikir sahibi zaten...
halen "a100" kullndığım için ilk dikkatimi çeken biraz daha büyümüş olması oldu...menü biraz daha karmaşıklaşmış ama alışınca sorun olmayacak gibi...

benim için en önemli olan şey deklanşör sesinde bir düzeltme olup olmadığıydı; ilk denememde duyduğum tok ses beni çok rahatlattı, çünkü a100'deki "teneke sesi" beni çok huzursuz ediyordu

daha yeni aldığım uzaktan kumandayı kullanamayacağım artık, çünkü bu cihazla birlikte bir kumanda veriliyor..

hem memory stick hem de cf kart yuvası olduğu için önceki gibi adaptöre ve de arazide kart değiştirme zahmetine gerek kalmamış...

salondaki aynı loş ışıkta daha önce elde edemediğim görüntüleri aynı lensle bu makinede daha güzel yakalamamı sensöre mi borçluyuz henüz anlamış değilim...

gövde ilk başta biraz daha basit bir malzeme gibi göründü gözüme a100'e göre..ama üzerindeki tuşlar dışardan bakınca daha profesyonel bir makine olduğunu hemen anlatıyor...

büyük ekranda sonuçlar daha rahat seyrediliyor...

heyecan verici bir makien gerçekten..şimdilik bu kadar

Tarih: 14 Şubat 2008, 22:30 - İp: 195.***.**0.140
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

zaten a-700 de canlı ön izleme fonksiyonu olmadığı için ancak çektikten sonra fotoğrafı görebilirsin.
yani bu dediğin mümkün değil.
bir de yine bu forumlarda bir arkadaş a-300 veya a-350 de dahili tele konvertör var mı diye sormuştu da hiç öyle şey olur mu filan denmişti.
Gerçekten de sony kendi tanıtımlarında da bu ifadeyi kullanıyor.
Ve a-300/350 modelinde 1.4X ve 2X TC bulunduğunu iddia ediyor.
Meğerse compact makinelerdeki smart dijitial zoomseçeneğini koymuşlar. Makine dijital zoomda enterpoosyon yapmak yerine sensörden krop alarak işi çözüyor ve mesela 2X dijital zoom yaparken çözünürlük 3MP gibi oluyor.
İşin aslı da buymuş
Zaten bilgisayara attığımz fotoğraflara kolayca uygulayabileceğimiz bir işlemi neden bir yenilik veya ek bir fonksiyor gibi sunarlar anlamak zor

Tarih: 16 Mayıs 2008, 12:35 - İp: 78.***.**2.109
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Turgay nikon un d2x de de var bu. Fotoğrafın merkezinden crop alabiliyor makine . Müşteriyi kazıklamanın bir yoludur esasında .

Tarih: 16 Mayıs 2008, 12:43 - İp: 81.***.**7.49
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

zaten a-700 de canlı ön izleme fonksiyonu olmadığı için ancak çektikten sonra fotoğrafı görebilirsin.
yani bu dediğin mümkün değil.
bir de yine bu forumlarda bir arkadaş a-300 veya a-350 de dahili tele konvertör var mı diye sormuştu da hiç öyle şey olur mu filan denmişti.
Gerçekten de sony kendi tanıtımlarında da bu ifadeyi kullanıyor.
Ve a-300/350 modelinde 1.4X ve 2X TC bulunduğunu iddia ediyor.
Meğerse compact makinelerdeki smart dijitial zoomseçeneğini koymuşlar. Makine dijital zoomda enterpoosyon yapmak yerine sensörden krop alarak işi çözüyor ve mesela 2X dijital zoom yaparken çözünürlük 3MP gibi oluyor.
İşin aslı da buymuş
Zaten bilgisayara attığımz fotoğraflara kolayca uygulayabileceğimiz bir işlemi neden bir yenilik veya ek bir fonksiyor gibi sunarlar anlamak zor

Tarih: 16 Mayıs 2008, 12:50 - İp: 78.***.**2.109
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

fipar öncelikle aynı mesajı 15 dk arayla nasıl atabildin bu merak konusu

neyse asıl sormak istediğim a700 deki remote kontrol diye bahsettiğin Pc den kontrol ve fotoğraf çekme özelliği
a100-a200-a300-a350 modellerinin hepsinde varmı ?

çünkü "pundunda" almak üzere olduğum (a700 dahil) bu modellerden birinin en çok kullanacağım özelliği bu olacak sanırım.. şu arada sıfır alırsam en cazibi a300 gibi duruyor..

Tarih: 16 Mayıs 2008, 14:14 - İp: 88.***.**2.208
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

rokomet işin arasında mesaj yazarsan böyle oluyor. Gelen giden derken mesajı göndermişmiydim unuttum sanırım, geri tuşu ile de bir önceki saygada gönderilmemiş durumda kendi mesajımı görünce bi daha bastım
Neyse,
Remote Control a-100 de yoktu. (Program olarak PC den kontrol anlamında) cihazın kablo ile kumanda edilebilir olmasından söz etmiyorum.

PC den kontrol özelliğinin A-700 e eklendiğini gördüm ve çok kullanışlı buldum. Tabi bir de canlı ön izleme olsa asıl o zaman daha daha iyi olacak.

A-300 ve 350 de bu özellik var mı çok iyi bilmiyorum.

Bu arada A-700 ile bir adet wireless kumanda veriyorlar. Doğrusu güzel bir jest ve alet iyi çalışıyor doğrusu.

Tarih: 16 Mayıs 2008, 16:58 - İp: 78.***.**2.109
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bir soruda pufaloya....

a300-350 modelleri
canlı önizlemede sensörü mü kullanıyor...

eğer öyleyse pc den çekimlerde yine sensörün cırkı cıkma ihtimali doğuyor mu

Tarih: 16 Mayıs 2008, 17:18 - İp: 88.***.**2.208
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

fipar o kumanda dan bana da verdiler
heralde titretmeden çekmeye yarıcak bidekarşısına geçip çekmek kolay olucak kaç metreden çekiyo acaba ...

Tarih: 16 Mayıs 2008, 17:40 - İp: 88.***.**9.25
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

maqara inan ölçmedim, hatta kullanmadım bile

evet rokomet canlı ön izleme için ayrı bir sensör kullanıyor.

bazı kompakt makineler uzun süreli video çekimlerinde sensörü yaktıklarını biliyorum.

ama daha önce kullandığım sony F707 ve Tserisi makinelerde (T9 ve T100) saatlerce video çekimi yaptım ve başıma böyle birşey gelmedi.

Tarih: 16 Mayıs 2008, 18:15 - İp: 78.***.**2.109
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

hafıza kartı seçmeye çalııyorum
mb/sn oranı büyüdükçe fiyatlar artıyor
A700 ü kesecek kart en az kaç mb/sn olmalıdır ?

hani seri çekim yapıyor ya saniyede 5 kare falan bu gibi durumlarda sanırsam hızlı kart ister

20mb/sn yeterlimidir mesela ?

Tarih: 17 Mayıs 2008, 11:25 - İp: 88.***.**9.25
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Cumartesi günü ben de A700 aldım. Sirkeci'de dükkanları dolaşırken bir de Yalçınlar'a sorayım dedim. İyiki de sormuşum. A700 ve 18-70 kit lens için peşin 2015 YTL dediler. Haftasonu için özel indirimmiş. Sony 16-80 C.Zeis yoktu. Kit lensi de fiyattan çıkartamadım. 6 taksitle 2110 YTL'ye geldi. Şu an elimdeki A100 , Sigma 17-70 ve Sony 18-70 boşta kaldı. Almak isteyen olursa makul bir fiyata vermek isterim.

Bugün de Sony 16-80 siparişi verdim. Önceden R1 kullandığım için aklım hep bu lensteydi.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 14:08 - İp: 81.***.**0.33