panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony A-100: İlk Kaykılmalarım :)

Halbuki gün ne kadar güzel başlamıştı! Siteden İzmirli dostlar BİOLOGUS ve ALWAYS35 ile dönercide toplantı yapıp makineme kavuşmuştum!

[/IMG]

Ve bu buluşmadan sonra keyifle foto tura çıktım tabii
Şöyle felekten bi gün patlatiim dedim! Hale ve Jale nin sahne aldığı bir kafeye gidip gitar müziği eşlinde meşk ettim!

Bu arada bu foto elde, 0,8 saniye uzun pozlama..
Tripod musun be panctom!

[/IMG]

Keyifler süpper bir şekilde oradan ayrıldım ve başıma geleceklerden habersiz açıkhava foto turuna başladım! Martı çektim, sosyal portre çektim, çektim vallah çektim!
Neyse, İzmir saat kulesinin olduğu yere geldim sonunda.. Bir baktım ağacın arkasında bir siluet, gerçek görüntüye dönüşüverdi!

[/IMG]

Bir süre beraber takıldık. Bana bayağı pozlar verdi kerata! Ama sonra bir baktım ki, üzerinde çok az "uyuz" başlangıcı var! Benden yardım istiyordu adeta.. Vefa borcumu ödemeliydim! Ama nasıl? Evden çok uzağım, yanımda gerekli iğne yok! Tedavi ettiğim iğne evde (ivomec).. Onu bağlayıp, en yakındaki veteriner eczaneye gitmem gerekiyordu ama ip yok! İşte burada sony A100 yetişti imdada.. Onun sarj kablosuyla boğazından bağladım. Ama çek çek gelmiyor. Sadece kabloyu ısırırsa eğer yürüyor!
"Oğlum ısırma, koparacan yeni kabloyu" diyom, anlamıyo!
Ya ısırıp ta yürüyecek, ya da hiç!
Neyse zar zor, güç bela ter içinde eczaneye ulaştık! Ama eczane kapanmış!
"YANDIK" dedim.
Şaka bi yana, öyle bıraksam, ölmekten beter olur!! Yani ölse daha iyi, uyuz çok acı veren bir beladır!
Karar verdim, eve getirecem. Araba da çok uzakta, otoparkın 6. katında..
Yürü babam yürü! 3 kilometre filan daha yürüdük!
Zar zor vardık, 6. kata çıktık. Ama inanın, o kadar zor oldu ki oraya gelmek..
Neyse bagajı açtım ve KUÇUyu bagaja koydum. Anahtar da kuçunun hemen dibindeydi. Birden dalgınlığıma geldi ve bagajı kapattım!
Anahtar içerde kaldı, kapılar kilitli..
Bir panik bende!!
Araba yanıyor, en üst kat güneşin altı.. Kuçu içerde!
Napacam yaaaa!!
Bagaj kapağını kırmaya karar verdim. (araba HB model)
Tuttum camlı kapağı kaldırıyorum. Baktım aralandı kapak ve "neden olmasın" dedim. Elimi zar zor aradan soktum ve filmlerdeki gibi anahtara parmak ucumla ulaşıp, zorla çektim. Eğer kaysaydı o an, gitmişti!
Ve çıkardım!

Neşeyle "fidayda" oynyarak arabaya bindim. Heh heh hee.. A100 de yanımda.. Keyif geldi o biçim!
Amaaa.. bitmedi!
Araba çalışmıyor!!
Ulaaaaaaaaaaa.....
Farlar açık kalmış, otoparkta çıkarken yakmıştım ve AKÜ BİTMİŞ!
E arabayı ittirerek vurdurma yöntemi de olmuyor, çünkü otomatik vites araba!
ULA etrafta da kimsecikler YOK!!
Kasko şirketini aradım ve çekici istedim. Ama çekici yukarı çıkamazmış ve arabayı aşağıya indirmem lazımmış!
Kimsecikler yok! Ve çıkış rampası çoook uzak!
Tek başıma koca arabayı itmeye başladım. Afedersiniz kıçımdan ter aktı resmen!!
Neyse rampaya vardım ve boşa atarak, el freniyle aşağı indim zar zor!
Kasko şirketimi bi daha arayıp, "ben indim, çekici gönderin" derken, KUÇU kaçmaz mı??
Bu defa onu koştur!
"gel kuçu kuçu.." yok gelmiyor abicim!!
Uğraş uğraş gelmiyor!
Sonra A100 ve LENSLER arabada, çalacaklar diye döndüm. Düşünürken bi baktım arkamda biri..
ANAAAAAAAA... KUÇU GERİ GELDİ!

Hemen arabaya bindi, bu defa arka koltuğa.. Tabii F30 ile bi

Tarih: 22 Haziran 2007, 05:36 - İp: 88.***.**6.176
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Dün makro avına çıktım, ilkel makro düzeneğimle

Önceki gece makineyi temizlerken stodyshot düğmesini kapatmıştım. Sonra açmayı unutmuşum.

Raynox filtreyi ve üstüne 4 tane close-up filtreyi takınnca ışık iyice kısılıyor, odak da darldığından mecburen diyaframı kısabildiğin kadar kısıyorsun. Bu da enstantanenin 1/30 ,40 gibi değerlere düşmesi demek. Bu hız bana yeterli aslında. Ama stodyshot u kapalı unutunca dünkü makro avından boş döndüm. Çektiğim bir sürü fotoğraf net olmamış, netlik ve keskinliği yitirmiş. Neden böyle oldu derken stodyshotun kapalı olduğunu farkettim

Akşam üstü eve dönerken baktım 10 metre önümde bir tarla kuşu. Hemen 18-200 taktım, 3-4 poz aldım, 1/10 gibi enstantanelerle çektim. 3-4 poz aldım, ama nafile hiç biri net değil. Normalde o değerler A100 kullananlar bilir yeterlidir, ama stodyshot açıksa. Kaalıysa kuş fotoğraflarını da geri dönüşüm kutusuna yollarsaınız.

Neyse, dünkü tecrübemden de anladım , ben titreşim önleme sistemi barındırmayan dslr almam arkadaş. Hele hele dslr-like, aman aman....

Tarih: 24 Haziran 2007, 13:50 - İp: 88.***.**2.0
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

hakan geçmiş olsun..
çektiğin fortoğrafları lcd ekrandan yakınlaştırarak görmen gerekecek.yakınlaştırmalarda fotograftaki netlik rahatça anlaşılıyor..bu gün bende ufak bir fotosafari yapmayı düşünüyorum.kendime bir hamal bulabilirsem canon 5d yide götürecem
aslında pazarbey bana yakın olsaydı onu hamal olarak götürürdüm.garibim dslr ile biraz fotograf çekerdi

Tarih: 24 Haziran 2007, 14:05 - İp: 88.***.**7.137
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Panctom hayırlı olsun sevgili dostum..Hikayen çok çok güzeldi..Böyle uzun yazıları zor okurum çok zevkliydi..Ellerine sağlık

Tarih: 24 Haziran 2007, 22:52 - İp: 88.***.**9.195
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

MERHAZ;
o güzel fotoğraflarından, benim "kaykılma" topiğime de eklemenden onur duydum

Çok teşekkür ederim..

BUFFALO haklısın, SSS kapalı iken eksikliği çok hissediliyor
Ben de asla IS olmayan bir makine kullanmayı düşünmüyorum artık!

LAZUT HOCAM! Çok çok teşekkür ederim! Ben çok sıkıntılı anlarda bile o an keyif almaya çalıştım, pozitif bakmaya çalıştım. Sıkıntıdan neşe çıkardım kendime.. Yoksa inan o kadar aksilik çekilmezdi!

Aslında arkadaşlar; birşey diycem..

Olaylar bununla kalmadı. Yazmaya çekindim, kimse inanmaz diye.. Çünkü "bu kadar olmaz".. Mantıken OLMAZ!

O gece son bir olay daha oldu! Benim en çok korktuğum ve yüreğimin ağzına geldiği andı. Hem o anı yazarak tekrar yaşamak istemedim, hem de "inanılması güç" olduğu için yazamadım.

Bir kızım var demiştim 2 yaşında.. Gözüne domestos kaçtıktan sonra muslukta yıkadıkve daha güzel yıkamak için banyoya götürdük. Biz hazırlık yaparken o kapıda ağlıyordu hala.. İçeri gireyim dedi ve o anda fayans ıslanmış, basmasıyla, kafa üstü yere düşmesi bir oldu!

Ama öyle birşey ki.. Şu an bile gözlerimin önünde adeta.. O şekilde bir düşmeyle insan beyni çok hasar alır. Ben o kadar korktum ki.. Ama kızıma hiçbirşey olmadı! Tam tersi 1-2 dakika içinde sakinleşti. Ben düşünüyorum ki, Allah'ın hikmeti.. Ben o kuçuya yardım ettim diye küçük kızımı korudu. Binlerce şükürler olsun!

Bunu da paylaşmak istedim ve tüm kalbimle söylüyorum, yazdığım her satır doğru.. Hiçbir baba evladını bu şekilde yalana alet etmez!

Herkese dostlukla..

#panctom' tarafından 25.06.2007 01:28:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2007, 01:26 - İp: 88.***.**7.65
maess
maess (üye)
İzmir / Amatör

panctom.

çekimlerini merakla bekliyorum neler yakaladın?

Tarih: 27 Haziran 2007, 19:00 - İp: 81.***.**7.252
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili Maess;

Maalesef laptopum bozuldu, 4 gün oldu..
O yüzden 4 gündür hiçbir şey yapamıyorum.
Aksiliklerim devam ediyor gördün mü!!

Ama birkaç gün içinde döneceğim tekrar

Tarih: 27 Haziran 2007, 22:46 - İp: 85.***.**6.37
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben bu güzel hikayeyi nasıl oldu da bu kadar geç okudum.Duygusal ve aksyion dolu anlatımın çok hoş doğrusu.Fotogünlük yapmak ise mükemmel bir fikir benim aklım çelindi.Yapar satarız iyi para eder :D

400D ve D40 gibi daha ufak gövdeli makinalar bana göre değil.Zaten A100 ün satış stratejisi de arada bir makina ile gönülleri fethetmekti.Elime alma ihtimalimin olduğu tüm dSLR leri aldım A100 ve D80 benm duygusal testimden geçti.K10 d ye bakamadım daha.Para bulduğum an bu 3 ünden birini alacağım.

Bize vizörün keyfinden ve varsa kit lenslerin işe yararlığından da bahset tam olsun

Mesela 70-300 ü özellikle merak ediyorum tele lense çok da hevesli olmayan biri olarak.

Bu arada bir büyük araştırma daha bekliyoruz senden dSLR için

Tarih: 20 Temmuz 2007, 22:36 - İp: 85.***.**5.25
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili Mavi izci..
Teşekkürler katılımın için..

3 tane lensim var biliyorsundur. Ve kullanırken enkeyif aldığım lens 75-300!

300 m çekimlerinde bile keskinlik kaybı göremiyorum. Renk okuması çok iyi.. hele 300 mm ye gelince lens öyle bir uzuyor ki, bayağı fiyakalı oluyor, bayılıyorum bu lense [>:D

Tarih: 21 Temmuz 2007, 04:35 - İp: 88.***.**1.170
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hmm peki geniş açı lensin ?

Tarih: 21 Temmuz 2007, 13:35 - İp: 85.***.**5.25
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Geniş açı lensim, bir kit lens sınıfına göre çok iyi..
Biliyorsun, kit lensler genelde sıkıntı yaratır.
Ama bu performansıyla kit lens sınırlarını zorluyor.

Fakat gece zayıf ışık çekimlerinde aynı başarıyı gösterdiğini söyleyemeyeceğim. Sebebi ise 3.5-5.6 diyafram aralığı..

Ben gece geniş açı çekimlerinde F30 ile daha güzel sonuç alıyorum.

E tabi minolta 50 mm lens te MUHTEŞEM GECE ÇEKİMİNDE..
Ne de olsa F: 1.7

Tarih: 21 Temmuz 2007, 17:57 - İp: 88.***.**1.170