fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Full Review (ilk Defa)

SONY A-100 için ilk kapsamlı değerlendirme (Fullreview) Cameralabs'da yapılmış. (yakında Dpreview, Imaging resource ve Steve's Digicam da da testler yaınlanmaya başlar sanırım)

Piyasadaki en iyi Giriş seviyesindeki DSLR olduğu belirtilmiş. Şu ana kadar en iyi olan 350D'nin sadece yüksek ISO'da daha iyi olduğu, onun dışında her alanda A-100'ün daha iyi olduğu yazıyor.

Test sonuçlarında 85 almış,
350D...80,
D50 ...78,
D200...91 almış

daha fazlası için adres aşağıda...

http://www.cameralabs.com/reviews/SonyA100/index.shtml

Tarih: 18 Temmuz 2006, 00:37 - İp: 85.***.**9.210
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar şimdi sormak istediğim bikac şey var.. biraz teknik olacak ama neticede satın alma rehberi kıvamında bu teknik sorular..
ilker özellikle sana:
http://www.dpnet.com.cn/gallery/alpha-100-19x.jpg
linkindeki fotoya dikkat edecek olursanız kedinin kulağı (başı) ile kuyruğu arasındaki netlik farkına dikkatinizi çekerim. Sanırım bu focus kavramıyla ilgili.. peki bu fotonun kaç metreden çekildiğini anlayabiliyor muyuz? Eğer birkaç metre ise tamam anlarım bu focus hassasiyetini ama 300-500 metre gibi bir mesafe ise sormak isterim bu mahareti gösteren bir lensin ederi nedir?
Şöyle bir senaryoyu düşünün..
Gün geliyor kısmet oluyor ILGAZ dağlarında (memleketimizin güzide bir cennet köşesi benim toprağım oluyor) kış olimpiyatları yapılırken, kayakçı sporcumuz saatte yaklaşık 90 km/s hızla rampadan fırlıyor ve havada süzülüyor (bu sporun adını bilen varsa öğretsin bana) tam o esnada basıyorsunuz deklanşöre.. Elimizdeki body nin a100 olduğunu hayal edelim. Mesafemiz ise en az 250 metre falan olur sanırım. Bu sahnede sporcu arka plan ile ayrışmak durumunda. Kötü şans arka planda benzer renklerde giysili biri varsa yada bayraklar vs. focus iyi değilse ve derinlikte net olarak çıkarsa gitti güzelim foto (gerçi ben onu poşotopta hallederim ama olay o değil)
Sonra diğer bi konu.. a100 olsun başka DSLR olsun.. belli bir çalışma sıcaklığı aralığı varmı bu aletlerin.. yani yarın a100 -10 C derecede sukoyuverir mi..
Benim emektar EOS 500n -40 C derecede problem çıkartmıştı ama Canon A1 (mekaniktir) banamısın demedi..

Tarih: 20 Temmuz 2006, 15:04 - İp: 85.***.**5.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

vedat merhaba..

o fotografda, kedinin gozleri kulaklari arasinda bir mesafede oldugundan, gozler net cikmis kulaklar degil.. bunun sebebi acik diyafram kullanilmasi..
net alan derinligini etkileyen unsurlar; acik diyafram, fokal uzunluk ve bizim fotografladigimiz objeye olan uzakligimizdir..
300-500 metreden oylesine az bir alan derinligi olusabilmesi imkansiz.. yakin mesafe olmali ki net alan derinligi azalsin.. mesela birkac metre gibi..
elinde mesela 500mm lensin olunca, ille de cok uzaktaki cisimleri cekmek zorunda degilsin, yakindaki objeleri cekerek, cok az net alan derinligi olusturabilirsin..
acik diyafram, mesela f/2.8, f/4 gibi degerlerde cekim yaparsan, net alan derinligi azalir..
fokal uzunluk da, mesela r1'in lensi en fazla 120mm olabiliyor, iste 120mm ile 2 metre otedeki bir cisimi cektiginde x kadar alani net cikartip diger yerleri fokus disi birakabiliyorsan; bir dslr'da 500mm objektif ile atiyorum 4x kadar atarsin..

http://www.dofmaster.com/dofjs.html adresinden istedigin makineyi secip, hangi uzunlukta ne kadar derinlik olusacagini gorebilirsin..

....
vedat oyle 250metreden falan cekebilmen icin cok buyuk bir lense ihtiyacin olur.. hatta teleskopa falan..

..son olarak, dijital slr makineler genellikle 0-40 derece arasinda calisabiliyorlar.. -40'da falan calismasini bekleme..

-10'da ne zaman su koyar bilemiyorum ama su koyacaktir.. cantadan cikarip hemen cekimini yapman gerekiyor..

Tarih: 20 Temmuz 2006, 16:02 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://www.shuttercity.com/DOF.cfm adresindeki hesaplama da guzel, bir bak vedat..

Tarih: 20 Temmuz 2006, 16:09 - İp: 62.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

KM 5D'nin el kitabinda 0-40 C araligini gosteriyor calisma ortam sicakligi olarak. Tabii bu kitapda yazan, firma 0 derecenin altinda sorumluluk almamak icin araligi dar gosteriyordur. Gercek dayanma derecesi nedir bilmiyorum. Allahbilir senin o A-1'in kitabinda da -20 falan yaziyordur.

Burada esas oyunbozanlik yapan malumunuz piller. Piyasada satilanlardan hicbirisi -20 C'nin altina inemiyor. Askeri standarda uygun piller kullanilirsa -50 C'ye kadar yolu varmis. bkz. www.ultralifebatteries.com NASA standardi -80 Cmis

Daga cikacaklara verilen beylik tavsiyeler:

1. Cep vucud isisini alabilecek sekilde yedek pil(ler) tasinmaliymis. Makinanin icindeki soguktan donunca, sicak pille sogugunu yer degistirilmeliymis.

2. Makinayi daima kuru tutulmaliymis. Saginda solunda toplanabilecek nem buz tutarsa sikismaya daha kotusu catlaga sebep olabilirmis.

3. Soguk ortamdan sicaga girerken (mesela cadira) makinayi hava gecirmez bir posete koyup ortam sicakligina ulasana kadar cikarilmamaliymis, yoksa uzerinde nem birikirmis. (Yada cadira sokmamali, girise asilmaliymis)

4. Nefes objektiften ve vizorden uzak tutulmaliymis. (Nem donuyormus)

5. Metal aksama ciplak elle veya gozle dokunulmamaliymis, yapisirmis. Gerekirse metal bolgelere bant cekilmeliymis.

6. Makina eski bir makinaysa yaginda toz birikmis olabilir. Daga cikarmadan once bir servise goturup butun ic aksamini bastan sona yaglatmakta fayda varmis. (Modern makinalarin buna pek ihtiyaci yokmus )

7. (Filmli manuel sarmali makinalar icin) Kurma ve basa sarma islemlerini cook coook yavas yapilmaliymis, film cok naziklesiyormus. -50 C derecede filmi koparmamak bir sanatmis.

Veeee en son olarak
http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/d200-cold.htm

Tarih: 20 Temmuz 2006, 16:19 - İp: 85.***.**6.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ozgur bilgiler icin sagol..

bu arada d200'un -39 derecede fotograf cekebilmesi inanilmaz gercektende..
ben burada -10 derece bile degildi hatta; birkac fotograf cekeyim demistim, 5 dakika sonrasinda falan makine bir acayiplesti..
zaten o fotograf da oyle cekilmistir ancak.. yani ilk bes-on dakika icerisinde.. sonrasinda calismayacaktir ozgur..

Tarih: 20 Temmuz 2006, 17:24 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar arkadaşlar A100 ne zaman satılamaya başlanacak?

Ayrıca spotta hiç rastladınız mı? Spotta rastladıysanız nerede?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 19:48 - İp: 85.***.**0.183
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Arkdaşlar Türkiye sınırları içerisinde A100 e dokunan veya gören oldumu?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 21:38 - İp: 85.***.**0.183
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sabreden dermis a100'une ermis beyhan..

evet, ben dokundum a100'e.. muthis bir makine..
eeee?..

Tarih: 24 Temmuz 2006, 22:57 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

İlker yarışmaya nereden katılıyorsunuz

Abi artık düşünmek istemiyorum fotograf çekmek istiyorum. 1,5 aydır sabrediyorum zaten. Söylenenlere baksaydık şimdiye Türkiyede satılıyor olmalıydı...
Ürünün Türkiye ye yasal girisi olmadığını biliyorum. Ama Sony Türkiye Distüribütörü dışında A100 Türkiye ye girmiş mi onu merak ettiğim için sordum...

Tarih: 25 Temmuz 2006, 00:15 - İp: 85.***.**8.140