buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sony'den 24 Mp Ff Dslr

SSS'in olduğu resmi olarak doğrulanıyor.
2 gün önce duyurdukları 24MP CMOS u kullanmışlar.
Ayrıca makineyle aynı anda dün duyurulan cz 24-70 f2.8 ve 70-300 G hariç olmak üzere CZ ve G serisi Sony lenslerden oluşan 6 objektif de piyasaya verilecekmiş.

Objektiflerin birisi ultra geniş açılı FF uyumlu objektif olacak diye bekleniyor ki resimde de açık seçik gözüküyor. Bir tanesi geniş açılı ve açık diyaframlı prime CZ(muhtemelen 24mm)....

Diğerleri ise süper telephoto objektifler (600f4 de aralarında ).....

#buffalo' tarafından 31.01.2008 22:54:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2008, 22:47 - İp: 85.***.**9.78
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Fullframe`de Antishake (SSS)yapilamaz deniyordu bir zamanlar. Cok merak ettim bu isi nasil cozmusler.

A-900`un ozellikleri de yavas yavas belirmeye basladi.
Fullframe
24.6MP
CMOS sensor...

Yil sonuna dogru Photokina`da ilan edecekler

Tarih: 1 Şubat 2008, 17:27 - İp: 85.***.**6.153
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında bende merak ediorum FF sensörde SSS nasıl çalışıyor diye.
Herhalde çok zekice bir mühendislik çözümü buldular.
Duyurulduğundan 2 sene sonra FF çıkacak olması biraz yavaş, ama zor bir problemi çözmüşler.
Piyasa daha da şenleniyor. Sony işe ciddi el attı.

Tarih: 1 Şubat 2008, 17:43 - İp: 85.***.**2.78
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Aynen buff un dediği gibi Canon da seçenek çok her açıdan objektif konusunda Nikon a göre bile çok pahalı ama işte seçenek çok

Tarih: 1 Şubat 2008, 18:25 - İp: 88.***.**8.207
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de neden FF'de SSS olamayacağını anlayamıyordum. Çok çok flash-sync hızını düşürürler, yine de yaparlar diye düşünüyordum.

Bu arada A300 ve A350'deki liveview çözümü rakiplerinin çok ilerisinde bir hamle: ne AF hızından feragat etmeye, ne de durduk yere esas sensörü ısıtıp kebap yapmaya lüzum yok. Dahası oynar LCD kullanmışlar ki bu çok doğru bir hareket, hareketli panel koymayacaksan ne demeye LiveView koyarsınki, adam makinayı düz tutabiliyorsa zaten gözüne dayayıp vizörden bakardı, LiveView gözünü vizöre dayayamayacağın zamanlar için yapılmış bir icat...

Tarih: 1 Şubat 2008, 20:30 - İp: 82.***.**0.194
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

evet antika , a350 deki lv çok iyiymiş . benim 40d deki LV gibi anlamsız bir şey değil kesinlikle tek yan etkisi vizör küçülmüş maalesef.

Tarih: 1 Şubat 2008, 20:51 - İp: 85.***.**9.78
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Walla bence sorun yok, çünkü ışık kaybı yok, varsın azıcık küçük olsun.

Tarih: 1 Şubat 2008, 21:35 - İp: 82.***.**0.194
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Problem şu idi Antika,
FF merceklerin film düzlemi üzerine verdiği görüntü çemberi, tam tamına 24x36mm sığacak şekilde, daha büyük değil.
Burada sensörü oynatınca, sensörün köşeleri görüntü çemberinin dışına taşacak ve (en az) 1 köşede kararma veya ciddi vignetting oluşacak. Bu problem elbette küçük sensörlerde yok, en fazla 1.1x olabilir deniyordu.
Daha büyük mercek kullanmaları (orta format) bu işi çözerdi, ama pratik değil. Eski mercekler ne olacak ?

Daha büyük sensör kullanıp akıllı crop yapılabilir, ama o zaman kadraj kontrolu %10 şaşardı. Daha iyi bir çözüm buldular diye düşünüyorum. Merak ettim nasıl çözdüler diye.

Tarih: 2 Şubat 2008, 00:03 - İp: 85.***.**2.78
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

FDemirhan,

Doğru söylüyorsun, problem olsa olsa budur. Ne büyük perde hareketinin oluşturacağı titreşim ne de büyük sensörü hareket ettirmek aşılamayacak problemler değil.

Bu probleme fiziksel bir çözüm bulabildiklerini sanmıyorum, köşelerde kayıp olabilir. Aklıma gelenler şunlar:

1. Muhtemelen eski lenslerin biraz payı var, görüntü tam köşede bıçak gibi kararmıyordur.

2. Sensör hareketinin genliği ciddi boyutta değildir, köşelerde etkilenen alan küçüktür.

3. Çekim anında sensör harekete tam ortadan başlamaz, önce hakeketin tersi köşeye çekilir, sonra perde açılır, perde kapandığında sensör diğer köşeye gitmiş olur, böylece kararma iki köşe arasında paylaştırılmış olur, kararan alan en az 2 kez küçültülür.

4. Makina çekim anında sensörü ne kadar salladığını bildiği için hangi köşede hangi miktarda kararma olduğunu hesaplayabilir, çekim sonrası dijital işlemde köşeyi aynı oranda aydınlatır.

Tarih: 2 Şubat 2008, 02:08 - İp: 82.***.**0.194
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

İlgilendiğim alan FF makinalar olduğu için,Ben açıkçası fiyatını çok merak ediyorum.

SR beni bağlamaz,kullanmayacağım zaten stüdyoda.

Tarih: 2 Şubat 2008, 02:15 - İp: 88.***.**7.189
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sensör şöyle bir düzeneğin içine yerleştirilmiş.

Artık nasıl çözdüler bilemiyorum. Aslında çözmek zorundaydılar , çünkü rakiplerinin vr taşıyan objektifleri varken sony titreşim önleme sisteminin nimetlerinden tümüyle mahrum kalacaktı çünkü.

Eos, fiyat belirsiz, ama 5000 dolardan ucuz olacağı söyleniyor. Aynı sensör üstüne inşa edilmiş bir d3x de bekleniyor ...

Makineler neyse de , objektif yapmak zorundaydı sony, ve görünen o ki objektif açıklarını hızla kapatıyorlar. Nikon canon düzeyine gelmeleri için henüz çok erken ama rekabeti artıran bir makine olacağı kesin.

Bana kalırsa sony artık tam bir dslr firması olma yolunda.Özellikle sabit odaklı çok kaliteli objektifleri olmayan bir firmanın çok şansı yok o sektörde.
Ama sene sonunda şu an var olan 35 1.8 G,50 1.4 G, cz 85,cz135,135 G,300 G gibi objektiflere 5 yeni prime eklenecek ve en az 3 tanesi telephoto.

Tarih: 2 Şubat 2008, 09:13 - İp: 85.***.**9.78