umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

Sonunda Artık Nikona Geciyorum Ama

sonunda artık nikona geciyorum ama hangisi?
artık makinamı sattım ve nikona gecmek istiyorum
d80+battery grip almaya karar verdim
objektif olarak ne önerebilirsiniz
18-70 mm nikon kit obj mi?
17-70 mm sigma mı?
17-50 tamron mu?
yada kullanıslı fakat pahalı olan 18-200 vr mı?
özellikle dadaganasta soruyorum bu vr lensle 17-50 tamronun keskinlik farkları nedir hangisi iyidir

Tarih: 20 Ekim 2006, 17:14 - İp: 81.***.**7.135
umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

ben söylediğim gibi portre ve yakın plan cekiminden hoslanıyorum en son 350 d kit lensi ve 70-300 apo sigma vardı fakat 2. lensi çok kullanmadım acıkcası onlarıda sattım zaten öncesinge analog zenit,practica ve pentax kullandım ama öğrenciliğime denk geldiği için pek ahım şahım lensleri yoktu

Tarih: 24 Ekim 2006, 18:43 - İp: 81.***.**7.135
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

umacar merhaba.. demek ki yanilmiyor musum..
umacar, farkindayim, lense fazla para vermek istemiyorsun.. ama sana su kadarini soyleyebilirim ki, asil alacagin pro kalitesindeki bir lensle fotograflarinin kalitesinde degisimler olacak.. 17-50'yi kullanir kullanmaz aninda bunu farkedeceksin mesela..
85mm f/1.8 lensi de cok kaliteli bir lens.. ama f/1.4 olan modelle karsilastirilmamali.. f/1.4'un ornekleri inanilmaz derecede keskin.. canon'un 85mm f/1.2'sine cok yakin..
photozone'daki testlerde, 85mm f/1.8'i kusursuz bulmuslar mesela.. ama nedense 85mm f/1.4'u begenmemisler, sorunluymus.. bu da yaptiklari testlerin pek de saglikli olmadigini gosteriyor aslinda..
85mm f/1.4 lensi cok ama cok kaliteli..

neyse.. sonucta bu lensi soylememin nedeni, en mukemmel portre lenslerinden birisi olmasiydi.. d200 yerine d80 alarak, ust duzey pro kalitedeki bir lense de kavusabilirsini gostermek icindi..
birsey daha ekleyecegim bu lensle ilgili olarak.. amerika fiyati aslinda bayagi ucuz.. burada d80 body'nin fiyati 550 pound'ken, 85mm f/1.4'un fiyati 800 pound.. oysaki amerikada d80'den daha ucuz..

eger ki almisken, en iyi portre lensini alayim diyorsan; iki tane lens var.. biri nikon 85mm f/1.4, digeri de nikon 105mm f/2.. her ikisi de inanilmaz derecede keskin lensler.. bokeh'leri harika.. kontrast'lari mukemmel..
105mm f/2'nin fiyati biraz daha dusuk.. 100 dolar azmis..
...
ama hem de macro cekecegim dersen, yine harika bir portre lensi olan nikon 105mm f/2.8 VR'a bakmani oneririm.. bu lensin fiyati da 105mm f/2 ile ayni.. ama macro icin de kullanabilecegin bir lens ve VR ozelligi var.. ayrica yapisinda nano cristal elementleri de iceren bir lens..

daha ucuza lens tercihi yapacak olursak.. 85mm f/1.8 tabi ki harika.. ayni sekilde tamron 90mm'ye de bakabilirsin.. tamron 90, ayni zamanda macro lensi de..
tamron 90 ile nikon 105 arasindaki farkliliklar, optik kalite olarak ayni gibi (ozellikle thom sitesinde ayrintili bir sekilde incelemesi var..) ; fakat 105VR'in VR ozelliginin olmasi, daha iyi body yapisina sahip olmasi ve cok daha hizli fokus yapabilmesi var.. fiyat farkina deger mi? bence deger.. sonucta VRII teknolojisi.. 4 stop az degil.. ozellikle 105mm ile cekim yapiyorsan.. ayrica fokus hizi onemli bir faktor..
............

macro lensi olmasinin dezavantaji, sonucta diyaframinin yeterince acilamamasi.. 85mm f/1.8, 90mm f/2.8'e gore 4/3 stop daha hizli.. hatta 90mm macro'nun asil diyarfami f/3'e kadar acilabiliyor.. yani neredeyse 5/3 stop fark var.. dusuk isikli ortamlarda, 85mm f/1.8 cok daha avantajli..

....

Tarih: 24 Ekim 2006, 19:25 - İp: 86.***.**0.120
umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

lense su an cok para vermek istememin sebebi 6 ay sonra falan alabilirim diye düşünmem.ben su an makinayı amerikadan arkadas hazır geliyoken ucuza getirteyim diye yoksa nisan ayına kadar aktif olarak kullanmıyacagım makinayı.hazırlanmam gereken bi sınav var da

bu arada su ikinci el nasıl sence

http://cgi.ebay.com/Nikon-D200-Digital-SLR-w-extra-battery-2GB-As-New_W0QQitemZ180042430492QQihZ008QQcategoryZ43456QQrdZ1QQcmdZViewItem

Tarih: 24 Ekim 2006, 19:55 - İp: 81.***.**7.135
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

umacar, o ebay'deki auction henuz sonuclanmamis.. ki ben yerinde olsaydim ikinci el almazdim.. adam zaten d70s kullaniyormus, neden d200'unu satacak anlayamadim.. bence bosver.. almisken sifir al..
ve d80 al, bosver d200'u bak.. arada 600-700 dolar fark var..
...
lensin ucuzundan simdi alip da 6 ay sonrasinda iyisinden alman hic kolay olmaz.. bir kere ucuzundan alsan, 6 ay sonra satacak misin o lensi?
ve ikincisi zaten belli bir sure kullanmayacaksan, kameraya yatirim yapmak iyi birsey degil acikcasi..
d80 daha yeni cicegi burnunda bir kamera.. ve kamerayi bir kenara birak, lens her zaman degerini korur..
ben zaten bu lensleri soylememin nedeni, arkadasinin amerikadan alip sana geitrecek olmasi.. turkiyede almaya kalksan sana kaca patlar, hesapladin mi onu?..
bak iste soyluyorum.. bizim burada mesela, 85mm f/1.4 lens 800 pound ama d80'in fiyati 550 pound.. yani neredeyse 1.5 misli.. 85mm f/1.4 lensi neredeyse d200 body fiyatina burada.. turkiyede daha da fazladir eminim..
bence amerikadan aliyor olma avantajini iyice kullan.. almisken en iyi lensleri almaya calis.. cunku lensler onceden de soyledigim gibi degerlerinden birsey kaybetmiyorlar.. ama kameralarin fiyatlari hergun dusuyor..
bak ben 350d kitini almistim.. aldigimda 670 pound'du.. su anda 400d kiti, 450-500 pound gibi.. ama mesela 70-200 f/4 L'i de almistim o zaman; ki 500 pound vermistim.. su anda, hala daha 500 pound..
soyle dusun.. sen cok kaliteli bir portre lensi alsan, ki yari fiyatindan daha da ucuza alacaksin turkiyeye oranla; ileride, 5 sene sonra bile aldigin ucrete turkiyede rahat rahat satabilirsin..

dedigim gibi yerinde olsam; 85mm f/1.4 veya 105mm f/2 veya 105mm f/2.8 VR alirdim.. d200 yerine de d80 kesinlikle.. tamron 17-50 de harika..
.......

karar senin hocam..

omer, guney sizler ne dusunuyorsunuz bu konuda?

Tarih: 24 Ekim 2006, 20:17 - İp: 86.***.**0.120
umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

yok yanlış anladın hiç almadan teleyi sonra alayım dedim

Tarih: 24 Ekim 2006, 21:07 - İp: 81.***.**7.135
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayir simdi alacaksin..
umacar hocam, sonucta karar senin.. sen nasil uygun goruyorsan oyle yap.. ben sadece kendi fikirlerimi soylemistim..

Tarih: 24 Ekim 2006, 22:48 - İp: 86.***.**0.120
umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

tabiki ilker bey bende zaten fikrinizi sordum yardımcı olur belki ben karar veremiyorum diye

Tarih: 24 Ekim 2006, 23:21 - İp: 81.***.**7.135
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

peki en son neye karar verdin?
...
gercekten de cok zor bu lens secim isleri valla.. keske para olsa da hepsinden alip ciksak ortaya..

Tarih: 25 Ekim 2006, 01:50 - İp: 86.***.**0.120
umacar
umacar (üye)
Rize / Amatör

su an kararım kesin değil ama vakit var zaten hala yogun olarak 200d düşünüyorum,benim amerikadaki arkadaş ısrarla 1000 dolar civarına o makinayı alabileceğini iddia ediyo bakalım onu bekliyorum 17-50 kesin bi kere ama 85 mm 1.4 konusunda kararsızım 80d de alsam o objektifi cok düşünüp almak lazım bayagı bi maliyet

Tarih: 25 Ekim 2006, 02:25 - İp: 81.***.**7.135
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla ben senden daha fazla heyecanlandim..
umacar, bu arada gercek ismin ne? ben ilker.. memnun oldum..
d200'u 1000 dolara bulursan, cok mukemmel olur dogrusu.. acaba arkadasin bir tane de bana getirir mi oradan..
...
umacar, 85mm f/1.4 ile zarar etmezsin.. sonucta pro lens aliyorsun ve bu lensin kalitesi sana asil fotograf kalitesini sunacak.. d200 degil.. ne kadar iyi lens takarsan o denli degisiyor fotograf..
ama 85mm f/1.4 yerine nikon'un 105mm f/2'si de olabilir.. bu lensde de defocus kontrolu var.. arka veya on plandaki flulugu ayarlayabiliyorsun ring yardimiyla..
her iki lens de portre icin bir numara ve profesyonellerin tercihi..
diger yandan eger ki macro kabiliyeti de olsun istiyorsan, en mantiklisi nikon 105 VR almak.. bu lensin de portreleri cok iyi.. dpreview'de birkac ornek gormustum, sana da veririm linklerini.. ve tabii ki 1:1 macrosu var ve 4 stop'luk sarsintiyi engelleyen VR'si..
ayni zamanda af-s lensi oldugundan extender'ler ile de kullanilabiliyor 105 vr.. ama manuel fokus yapabiliyor sadece extender takilinca.. sonucta macro'da sorun olmaz.. ve zaten portre cekerken de extender'i takmazsin..
......

her ne kadar 85mm f/1.4'un amerika fiyati cok cazip olsa da, bence 105 VR cok daha iyi bir secim olur..
ben biraz arastirayim bu lensleri.. bakalim hangisi daha iyi sonuclari veriyormus.. ona gore sana veririm burada linkleri, sen de incelersin..

..........................

birsey soracagim herkese.. sizce 85 mi 105 mi daha iyi portre icin?.. 85mm, yarim vucut cekimleri icin daha iyi gibi.. yoksa 105'imi tercih ederdiniz?
omer ve guney neredesinizzzzz?..

Tarih: 25 Ekim 2006, 03:13 - İp: 86.***.**0.120