entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

Son Noktayı Koyalım Artık

Uzun zamandır forumu takip ediyorum hangi makine diye yüzlerce yorum.bu konuya uzman rkadaşlar bir el atsında çözelim kararsızlık gittikçe artıryor.....
hangi makina?
h5
s3
fz7
fz30
fz50
nikon8800
samsungp815
fuji 6500

hepsini forumda değişik yorumlarla iceledim ama kararsızım ve gördüğüm kadarıyla çoğu kişde karasız
tam bir cevap nasıl bulacağız

Tarih: 27 Aralık 2006, 22:00 - İp: 85.***.**0.100
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ilginçtir bu topic 27 aralık 2006 da "son noktayı koymak" iddiasıyla açılmış )

benimde bir sorum olacak

biryerden kuduğuma göre IS özelliği fotoğraf çekenin elinin titremesine çözüm oluyor, perde hızı ile ise fotoğrafı çektiğimiz objenin hareketliliğine karşın bir çözüm. Yani o zaman bunlar birbirinin alternatifi olmuyor diyemeyiz tam olarak ? Mesela ben hareket halinde olan bir otomobilde vs giderken istediğim kadar ISO yu arttırayım, IS özelliği olmadan net fotoğraflar çekmekte zorlanıyor olmam gerek ? Yada gece shutter speed 10 sn iken bir fotoğraf çekmek istesem elimin hiç titrememesi gerek dolayısıyla gene IS özelliği lazım ve gene ISO nun faydasını göremiyorum...

Doğru mu anlamışım ?

Bu arada ben kesin olarak giriş seviyesi bir slr alacağım, K100d ile d40 arasında kararsızım...

Tarih: 15 Ocak 2007, 11:30 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ilginçtir bu topic 27 aralık 2006 da "son noktayı koymak" iddiasıyla açılmış )

benimde bir sorum olacak

biryerden kuduğuma göre IS özelliği fotoğraf çekenin elinin titremesine çözüm oluyor, perde hızı ile ise fotoğrafı çektiğimiz objenin hareketliliğine karşın bir çözüm. Yani o zaman bunlar birbirinin alternatifi olmuyor diyemeyiz tam olarak ? Mesela ben hareket halinde olan bir otomobilde vs giderken istediğim kadar ISO yu arttırayım, IS özelliği olmadan net fotoğraflar çekmekte zorlanıyor olmam gerek ? Yada gece shutter speed 10 sn iken bir fotoğraf çekmek istesem elimin hiç titrememesi gerek dolayısıyla gene IS özelliği lazım ve gene ISO nun faydasını göremiyorum...

Doğru mu anlamışım ?

Bu arada ben kesin olarak giriş seviyesi bir slr alacağım, K100d ile d40 arasında kararsızım...

Tarih: 15 Ocak 2007, 11:30 - İp: 213.***.**8.2
zaranbula
zaranbula (üye)
İstanbul / Amatör

@antika, "stabilizasyon gereksizdir" dediğimi nerden çıkardın?? Mesela s3 de IS var, gereksiz olsa koymazlardı heralde. Bazı SLR larda ise IS yok onlar içinde gerekmiyor demek ki koymadıklarına göre....

Bu makinede ımage stabilizasyon yok ancak bu durum hissedilmiyor, olmaması bir eksiklik değil yani demekteyim.

Bayrak fotosu 1/80 perde hızı ile çekildi. iddiaya girme kaybedersin

İstediğin perde hızları ile dışarda çekim yapmak imkansız, fotolar bembeyaz çıkar sanırım. Normal şartlar altında dışarda, desteksiz yapılan çekimlerde sonuç bu. Netlikte bozulma yok.

Düşük ışık altında yada evde gece çekimlerinde düşük enstantene kullanmak gerekiyor. O zamanda ISO nun gözünü seveyim... ISO 400 e kadar hiç çekinmeden çıkabiliyorum. Böylece yine no titreşim Aradaki farkı da %300 büyütmeden anlamak zor.

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 12:18:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 12:13 - İp: 88.***.**7.231
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

----------------------------------------------------

Ortam_isigi = (Perde_hizi * F*F) / ISO

Denklem bu.

Ortam isigi 2 katina cikarsa, ayni dengeyi saglamak icin su uc islemden biri yapilir :

1. Perde hizi 2 katina cikarilir
2. Aperatur (yani F) degeri 1.4 (yani karekok 2) oraninda arttirilir
3. ISO degeri yariya indirilir.

Ortam isigi yariyariya azalirsa, ayni dengeyi saglamak icin su uc islemden biri yapilir :

1. Perde hizi yariya dusurulur
2. Aperatur (yani F) degeri 1.4 (yani karekok 2) oraninda dusurulur
3. ISO degeri 2 katina cikarilir.

----------------------------------------------------

Perde hizini arttirmak hem el titremesinden hemde konunun hareketinden ortaya cikan flulugu ortadan kaldirir. Ama perde hizinin dusuk ortam isiginda yuksek tutmanin 2 yolu var : 1. Cok dusuk aperatur degerleri, yani cok cok pahali lensler, hatta F1.2 veya F1.4 gibi zoomsuz lensler 2. Yuksek ISO, yani biraz gurultu.

Dolayisi ile konunun hareketsiz veya yavas oldugu oldugu cekimlerde stabilizasyon cok ise yariyor kalite acisindan.

Tarih: 15 Ocak 2007, 12:16 - İp: 88.***.**5.215
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

selam arkadaşlar
bu görüntü sabitlayici biz yeni başlayanlar için ne kadar önemli
eğer önemliyse g sabitleyici olmayan makinalara hiç bakmamak lazım

Tarih: 16 Ocak 2007, 23:46 - İp: 88.***.**0.83
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bu seçenekler içindeki 8800'ü elemelisiniz.Çünkü piyasada sıfırı bulunmamakta.O kadar para verip 2.el almakta olmaz.
2. el bakacaksanız DSLR bakın.
Birde madem eski model makinaları sayıyorsunuz,bu makinaların üst kalitesinde bir makina size;

Canon Pro1.

Tarih: 16 Ocak 2007, 23:59 - İp: 85.***.**7.170
zaranbula
zaranbula (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba @kod, teşekkür ederim.
benim gönderdiğim fotoğraflar beğenilmesi için değil max. zoom da desteksiz yapılan çekimlerin nasıl sonuçlar verdiğini göstermek içindi.

renk doygunluğu yüksek bir ayarda çekildiği için haklısın, daha doğal renkler için makineden ayar yapılabilir.

Ayrıntılı inceleme için http://forum.donanimhaber.com/m_10699947/mpage_5/key_/tm.htm
bu linke bakabilirsin. İstediğin fotoğrafların büyük boyutlu hali de var.

Tarih: 17 Ocak 2007, 00:45 - İp: 88.***.**7.231
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

selamarkaaşlar
yapılan yorumlar ışığına makina tercihimi ikiye indirdim

panasonic fz50
fuji s6500 fd
bunlaran birini alcam inşallah

Tarih: 17 Ocak 2007, 18:28 - İp: 88.***.**5.53
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

selam arkadaşlar olympus un yeni modeli sp 550 uz çıkmış
haberi olan varmı acaba nasıl bi makina olabilir listeye girebilir mi?

http://www.dpreview.com/news/0701/07012507olympusp550uz.asp

Tarih: 25 Ocak 2007, 11:49 - İp: 212.***.**2.145
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

şöyle bir bakarsak;

verdiğiniz listede ışığı en iyi algılayan dolaysıyla en iyi foto kalitesine sahip olan cihaz nikon 8800 dür.max iso 400 e çıkabilen bir makine olmasına rağmen bu böyle.
fakat bu gün artık üretilmiyor, ikinci eli de çok para ediyor.

samsung pro815 fazlasıyla iddialı bir makine. fakat resim kalitesi olarak listedeki makinelerden geride.dprewiev dahil herkes aynı şeyi söylüyor.

s3 canonun bu sınıftaki en iyi makinesi. kendini ispatlamış bir cihaz. sıkıntısı yetersiz iso duyarlılığı.
h5 için de benzer şeyler söylenebilir.

fz50, merakla beklenen fakat beklenen sükseyi yaratamayan bir cihaz. fz30 kadar iyi olmadığı söyleniyor.

6500, diğerlerinin aksine daha geniş açı sağlar ve oldukça tatminkar fotoğraf kalitesine sahiptir.

olympusun yeni modelini bu gün duydum. bence söylenenler palavra.

bu makineler yerine nikon d40, d50 gibi cihazlara yönelmenizde fayda var. aralarında bir kaç yüz lira fark var zaten.

Tarih: 26 Ocak 2007, 15:22 - İp: 88.***.**1.69