entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

Son Noktayı Koyalım Artık

Uzun zamandır forumu takip ediyorum hangi makine diye yüzlerce yorum.bu konuya uzman rkadaşlar bir el atsında çözelim kararsızlık gittikçe artıryor.....
hangi makina?
h5
s3
fz7
fz30
fz50
nikon8800
samsungp815
fuji 6500

hepsini forumda değişik yorumlarla iceledim ama kararsızım ve gördüğüm kadarıyla çoğu kişde karasız
tam bir cevap nasıl bulacağız

Tarih: 27 Aralık 2006, 22:00 - İp: 85.***.**0.100
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Benim anlamadığım Nikon CoolpiX 8800 neden kötüleniyor.İddia ediyorum FZ30-FZ50 dahil Canon S3 dahil hepsinden çok daha kaliteli çekim yapabiliyor
10x optiğe sahip
İso başarısı diğer makinalardan daha iyi
İşlemcisi -sensor- diğerlerinden daha büyük
VR titreşi önleyiciye -gövde de- sahip
Makro mesafesi ve başarısı FZ30 ve 50 den çok çok başarılı
Adaptor. lens vs problemi yok
Sebest açılı Döner Lcd ekran muhteşem

Ama ona rağmen en başta at gitsin deniyor.Fz 30 sahibiyim eğer yaklaşık 500.-YTL fark olmamış olsaydı tercihim kesinlikle 8800 olurdu. Daha sonraki tercihim de Canon s3 olurdu. FZ30 3. tercihim idi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 22:15 - İp: 85.***.**6.69
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Gel bi hikaye yazalım ama sonunu sen bitir...

Bir gün çook zengin bir adam fotoğraf çekmeyi çok seven birisine bir makine almaya karar vermiş. neyse seçmişler makine alacakları kişiyi ve eline bir kağıt tutuşturmuşlar... Kağıtta şöyle yazyormuş:
"Patronumuz seçtiği bir kişiye fotoğraf makinesi almaya karar verdi. Bu şanslı kişi sensin. Aşağıda adı yazan makinelerden birini seç sana o makineyi alacağız.
H5, S3, FZ7, FZ30, FZ50, Nikon 8800, Pro815 ve Fuji 6500
Adam uzun uzun düşünmüş. Kafayı yiyecek gibi olmuş ve şu kanaatlare varmış
1)H5, S3 ve FZ7 diğerlerine göre alt sınıfta kalıyor. Bunlardan birini seçmemeliyim...
2)FZ30 FZ50'nin eski modeli... FZ30'u elemelyim
3)İncelemelerime göre Pro815 biraz vasatmış. Onuda elemeliyim...
4)Nikon 8800 diğerlerine göre biraz eski ama düşünmekten zarar gelmez...

Bu kanaatlar sonunda adamın elinde üç model kalmış... FZ50, Fuji6500 ve Nikon 8800... Adam düşünmüş düşünmüş ve sonunda ......... almaya karar vermiş...."

Hikayemiz böyle. Noktalı yere gelecek şıkkı hikayenin gidişatına göre sen belirle...
Belirtmek isterimki bu fikirler kişisel beğeni ve beklentilerime göre gelişmiştir...

Tarih: 14 Ocak 2007, 02:38 - İp: 85.***.**7.20
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Benim için yüksek iso performansı, IS'den daha önemli. Örneğin Canon S2'de IS var, ama bulutlu havada hareketli bir kuş çekmeye kalkın, perde hızını yükseltemediğiniz için kuş haliyle bulanık çıkıyor. Perde hızını yükseltebilmek için isoyu arttırmak lazım, ancak iso 200'de bile berbat noise (kumlanma) var. PC'de noise reduction uyguladığınızda bu sefer detay diye birşey kalmıyor. IS böyle bir durumda hiçbir işe yaramıyor.
Oysa S2'nin iso performansı S6500 gibi olsaydı, iso 200'de, hatta iso 400'de bile rahatlıkla çekim yapabilir ve sorunumu çözerdim.
IS tabii ki faydalı, özellikle tripodsuz tele çekimlerde büyük faydası var, ama az ışıklı ortamda yüksek iso ihtiyacı çok daha önemli.

Tarih: 14 Ocak 2007, 09:32 - İp: 85.***.**6.78
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Bu arada eklemeyi unutmuşum
yukarıdaki slr-like makinaların çoğunun fiyatına giriş seviyesi DSLR alınabilir.Sözgelimi D70,D70s, D50 ve D40 ( Nikon) fiatları epey uygun.Sanırın Pentax'ın da uygun DSLR modelleri var.

gidip DSLR alın.

Tarih: 14 Ocak 2007, 21:25 - İp: 85.***.**0.101
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

aynı fikirdeyim akdenizli.
şahsen ben de öncelikle kompact makineleri çok araştırdım, ama artık dslr almaya karar verdim.

Sebepleri çok. İlk aklıma gelenleri söliyim:

-s3 tasarım olarak kalbimi çaldı, ama benim için eksi özelliklerinden en önemlisi odaklama problemi ve geniş açı sunamaması,

-Bekledim bekledim ama s6500 bir muammaya dönüştü. Fiyatı da uygun olmayacağı anlaşıldı. Ayrıca İS özelliğinin olmaması, gövde olarak bazı dslrlerden bile kaba olması soğuttu beni bu makinadan.

-giriş seviyesi dslr ile bu makinelerin fiyatları hemen hemen aynı.

-Başlangıç için zom öncelikli değilse artık kesinlikle dslr diyorum. Noiselerle, hız, odaklama sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız dslr alın. Ben alacağım, ama hangisini? İşte yeni ve büyük bir problem...

Tarih: 15 Ocak 2007, 01:25 - İp: 88.***.**8.177
zaranbula
zaranbula (üye)
İstanbul / Amatör

@entimen
saydığın modeller arasında fuji 6500fd yi tavsiye ederim sana. Bende çok araştırdım almadan önce. Fuji ye karar verdim.
IS olmadığı için yüksek zoom da net fotolar çekemez diyenlere de katılmıyorum.Destek almadan ayakta max.zoom ile çektiğim fotolarda netlik sorunu olmuyor. Fotolar gayet net IS in eksikliğini hissetmedim ve de muadillerine göre birçok yönden üstün olan özelliklerinin keyfini çıkarıyorum.
Zaten almadan önce kafamdaki tek soru işareti IS olayı idi. İncelemelerim sonucunda harika netlikte fotoları, süper ISO performansı, 28 mm geniş açısı, daha büyük sensör kullanması, RAW formatında çekim yapması gibi artıları yüzünden IS e rağmen tereddüt etmedim ve aldım.

Aldıktan sonra görüyorum da IS bir eksiklik değil - teknik açıklamasını yapmışti bir arkadaş, sensör büyüklüğü ve SUPER CCD teknolojisi ile bu açığı kapatıyor sanırım-

2.5 inç süper LCD ekranı, SLR ı andıran görünüşü, birçok manuel ayarı ile alanların pişman olmayacağı bir makine 6500fd.....

Tarih: 15 Ocak 2007, 02:52 - İp: 88.***.**7.231
zaranbula
zaranbula (üye)
İstanbul / Amatör

Kuş fotosu optik + dijital zoom diğer ikisini max. optik zoom ile çektim. tripod kullanmadım ve titreşim yüzünden netlik kaybıda yaşanmadı. IS olsaydı ne kadar iyi olurdu bilmiyorum ancak IS in eksikliğini hissetmiyorum.
Not: Hepsinde ISO-100

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 03:13:26 tarihinde düzenlendi.

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 03:19:07 tarihinde düzenlendi.

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 03:21:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 02:59 - İp: 88.***.**7.231
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Allahallahhh
Gerçekten bunları iso 100 de mi çektin? Bu "iso sayesinde İS özelliğine gerek duyulmuyor" tezine iyi bir örnek teşkil etmez.
Heralde elini kolunu bir yere yaslayıp öyle çektin. Yok gerçekten ayakta, elinde tutarak çektiysen, İS özelliğine hiç gerek yok, yada senin ellerinde titreşimönleme sistemi var

Tarih: 15 Ocak 2007, 03:43 - İp: 88.***.**8.177
zaranbula
zaranbula (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili hocha, 3 resimde gerçekten ISO-100 de çekildi
Bayrak ve araba fotolarını ayakta, herhangi bir destek almadan çektim. dirseğimi vücuduma dayamak dışında. Kuş fotosunu tam hatırlayamadım belki omzumu bir yere dayamışımdır tripod yada makine sabitleme yok yani.

zeytinburnu sahil... IS0-100, 1/320, f4.9 .... max zoom

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 04:01:12 tarihinde düzenlendi.

#zaranbula' tarafından 15.01.2007 04:04:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 03:56 - İp: 88.***.**7.231
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Zaranbula,

1/4 , 1/8 1/15 1/30. Bu perde hizlariyla cektigin pozlari yollarsan daha guzel yorumlar yapabiliriz "stabilizasyonun gereksizligi" uzerine.

Mesela bayrak resminin en az 1/200 ile cekildigine bahse girerim, dalgalandigi halde gayet keskin.

#antika' tarafından 15.01.2007 11:55:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 10:59 - İp: 88.***.**5.215