entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

Son Noktayı Koyalım Artık

Uzun zamandır forumu takip ediyorum hangi makine diye yüzlerce yorum.bu konuya uzman rkadaşlar bir el atsında çözelim kararsızlık gittikçe artıryor.....
hangi makina?
h5
s3
fz7
fz30
fz50
nikon8800
samsungp815
fuji 6500

hepsini forumda değişik yorumlarla iceledim ama kararsızım ve gördüğüm kadarıyla çoğu kişde karasız
tam bir cevap nasıl bulacağız

Tarih: 27 Aralık 2006, 22:00 - İp: 85.***.**0.100
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

selam arkadaşlar yeni fuji s6500 fd çıkmış
panasonic fz 50 ile kıyaslarsak nsıldır acaba

Tarih: 8 Ocak 2007, 11:48 - İp: 88.***.**5.198
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

entimem selamlar.Biraz sert çıktım yazımda sanırım.Pardon.
R1 ve DSLR pahalı diyorsun ama K100D+18-55mm sanırım 1200 ytl'nin altında.Bütçeni zorlayabiliyorsan yada bir süre daha para biriktirmek için sabredeceksen sabretmen iyi olur.
Filiz arkadaşımızın sudan ucuza aldığı pentax lensleri okuduğumda şaşkınlıktan azım açık kaldı.İleride lens alman bütçe açısından çok sorun olmaz kanaatimce.

Aslında SLR'de alabilirsin yüksek kaliteye ulaşmak için ama Dijital'in nimetlerini bir kenara itecek kadar fotoğraf kalitesine ve fotoğrafçılığa aşık olman gerkiyor.Ha birde eğer manuel ayarları bilmiyorsan bir süre film yakmaya ve bitirdiğin filmleri hemen baskıya verecek kadar bütçeye sahip olmalısın.Anlayacağın filmli makina alırken ettiğin karı,baskıda geri vereceksin demektir bu.

Bende bu aralar SLR kafaya taktım.Eski makinalar birkaç yüz ytl'ye üzerlerinde kaliteli sayılabilecek lensler ile satılıyor.
Ama bende dijital makina da var ve baskı sorunu beni de düşündürüyor.

Bunun dışında Nikon 8800 veya Canon Pro1'de zamanının hatta şu anda bile Sony R1'i saymazsan benim S9500'den bile başarılı sayılan DSLR-Like ürünler.Temiz ve uygun fiyata ve bilhassa da arantisi bitmemişinden bulursan almanı tavsiye ederim.

H5-S3-6500fd bana hava gibi geliyor.

Ama Ara güler hocamızın dediği gibi önemli olan çoğunlukla makina değil gören bir gözdür.(Umarım sözünü yanlış hatırlamamışımdır,buna benzer birşeydi işte )

İyice düşünmeni ve almayı düşündüğün,listendeki makinaları eline almadan karar vermemeni öneririm.

En yakın zamanda yine görüşmek üzere.

Tarih: 8 Ocak 2007, 14:52 - İp: 85.***.**6.90
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

çok fanatik bir h5 ci olarak nikon 8800 diyorum sana ..

Tarih: 9 Ocak 2007, 09:06 - İp: 81.***.**3.122
rahimyts
rahimyts (üye)
Tekirdağ / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba entimen ve diğer katılımcı arkadaşlar,

Yaklaşık 1.5 yıl aralıksız Nikon CP 8800 kullanmış biri olarak yorum yapmak istiyorum. Öncelikle 8800 Optik kalitesi anlamında çok güzel. F2.8 ve 35-350 denkliğindeki aralığı çok tatminkar.

Renk, kontrast ve keskinlik olarak ISO 100 'de mükemmel sonuçlar veriyor. Ama ISO 200'den sonra gerçekten de başarısız ve çok grenli. Tabii bir SLR-like'tan çok da iyisi beklenemez.

Ben şu anda D80 kullanmaya başladım ve tabii ki 20 yıldır analog SLR kullanmış biri olarak DSLR benim için gerekli ve elzemdi. Neden mi?
1. 8800'le F8 'den daha kısık bir diyafram yok. (diğer pek SLR like gibi)
2. 8800 yüksek ISO'ya imkan vermiyordu.
3. Aksesuarları çok pahalı ve zor bulunuyordu.
4. Pil süresi yetersizdi. (diğer SLR like lar gibi)
5. Farklı objektifler kullanmak mümkün değildi.
6.v.s....

Ama 8800 kullanırken hiç bir zaman keşke farklı bir SLR-like alsaydım demedim.

Tabii ki CP8800'ün üretimi bitmiş durumda. Bunu da göz önüne alın derim.

Biraz uzun oldu galiba....
....
Şimdiden güle güle kullanın. Sonuçta makine değil fotoğrafçı son sözü söyler....:-)))

Tarih: 9 Ocak 2007, 10:55 - İp: 149.***.**5.200
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

rahimyts,

DSLRi neden ufaklara tercih ettiginin sebeplerini yazdigin listede, ben olsan ilk siraya "Hizli AF ve serilik" secenegini koyardim. Zira yuksek ISO ile ilgili beklentileri Sony R1 fazlasiyla karsiliyor, ama yapamadigi sey hizli AF.

Bu arada yeni DSLRin hayirli olsun ama onda da f8'i veya encok f11'i gecmemeni tavsiye ederim. Ufak makinalarda F8'den otesi yoktur cunku o minicik sensorle F8'in otesine gidilirse sacinti (diffraction) sorunu basgostecektir.

Sacinti, isigin dalgaboyu ile ilgili bir fiziksel olay, dolayisi ile kirmizi, mavi ve yesil isiklarda farkli boyutlarda ortaya cikar.

Eger F11'in otesine gitmek istiyorsaniz size buyuk format (5x4 inch) film makinalara yonelmenizi tavsiye ederim.

konuyla ilgili asagidaki linklere gozatabilirsiniz:

http://www.kenrockwell.com/tech/focus.htm

http://www.kenrockwell.com/tech/diffraction.htm

Tarih: 9 Ocak 2007, 11:44 - İp: 85.***.**5.150
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaslarima hocalarimizdan edindigim bilgileri aktarmak isterim. Elektronik flimler cikti (CCD ve CMOS gibi algilayicilar demek istiyorum) Bizim eski kafalar karisti. Ammaa; is merceklere gelince degisen bisey yok. Sabit hoca: "3 aralikli zoom lensden daha buyuk objektifler ticari atraksiyondur. Fakat yeni yontemlerle (Aspherik) yontulmus ve hafifletilmis uretimler her ne kadar kabul edilebilir sonuclar verseler de mukemmele ulasamazlar." meailnde sozler soylemistir. Optik bilen arkadaslarimiz da bu konuda tamamen, 10x, 5x gibi zum objektiflerin tuketici tuzagindan baska bi sey olmadigini soylemekteler. Evet SLR Like almak isteyenler icin Sony R1 mukemmel. Animal veya benzeri fotograflar cekmeyecekseniz zum pek de ise yaramaz. Ama 24 mm gibi bir genis acinin kullanim alani cok fazladir. Eger zaiss slr lensleri uretse idi fiyati cok daha pahali olurdu. Sony'nin 828 modelindeki lensin F degerine bakarsaniz bana hak veririsiniz. Eos arkadasimiz anlatmisti Canonun dogal bazli merceklerini. Eger makine de super zum ariyorsaniz fotograf kalitesinden odun verdiniz demektir. Profesyoneller neden Prime objektifler kullanirlar? Biz de kalkar onlar gibi fotograf cekmeye calisiriz.Fotografta bilgi kadar ekipman kalitesi de onem tasimaktadir.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:47 - İp: 86.***.**5.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Afrikali,

Kabul, her zaman icin sabit fokal uzunluklu lens daha keskin sonuc verir, zum orani arttikca goruntu kalitesi duser.

Fakat,

Lens degistirmeyerek kazandigin zaman zarfinda yakalaycagin butun pozlar, en keskin lensle kaciracagin butun resimlerden degerlidir.

Kisacasi bu bir tercih meselesi, sonuc kabul edilebilir keskinlik ve kalitedeyse, 18-200 lens de iyi bir secenek teskil edebilir.

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:23 - İp: 85.***.**5.150
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

SELAM ARKADAŞLAR
BEN YAZILANKLARI OKUYORUM AMA BİLGİSİZLİĞİMDEN BAZILARINI ANLAYAMIYORUM
ŞİMDİ SON NOKTAYI KOYALIM DEDİK
NERESNDEYİM ŞU ARALAR HANGİ MAKİNA İYİ BİR SONUÇ YOK GALİBA NE DERSİNİZ.

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:29 - İp: 88.***.**5.198
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

selam incelediğim kadarıyla ben panasonıc fz 50 yi beğendim ne dersiniz

Tarih: 10 Ocak 2007, 11:12 - İp: 88.***.**5.198
entimem
entimem (üye)
Samsun / Amatör

[>:D

Tarih: 12 Ocak 2007, 15:31 - İp: 212.***.**2.184