arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Son Karar, Sony R1 - Fuji S9500

merhaba..artık eleye eleye son aşamaya geldim , bu iki makinadan birini alıcam artık kesin, benim için en önemli olan şey geniş açı ve görüntü kalitesi ama illaki tele ile bişiler çekmek istiyipte çekemicem gibime geliyo 24-120mm ile , digital zoom nekadar işe yarar acaba r1 ile s9500 fotoğraf kaliteleri arasında dağlar kadar fark varmı? yoksa bi amatör için kabul edilebilicek bi fark mı var? bide r1 de macro mesafesi 35cm s9500de bu 1 yada 2cm di yanlış hatırlamıyosam, gece çekimlerinde hangisi daha iyidir acaba onu hiç bilmiyorum.. benim icin gece cekimleride onemli
aralarında 500ytl kadar bi fark var aydınlardan peşin fiyatına 12ay taksitle alıcağım için pek sorun diil benim için aradaki fiyat farkı
siz benim yerimde olsanız hangi makinayı alırdınız? ve iki makineden birini kullanan varsa yada daha once test etmiş olan biriki bişi yazarsa çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler

Tarih: 3 Mart 2006, 18:07 - İp: yok
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

ben 9500 kullanıcısıyım ve acıkcası r1 hakkında pek bilgim yok ama 9500 cephesinden yana sunları söyleyebilirim öncelikle dijital zoom görüntü kalitesini düşürmekten başka bişeye yaramaz oyüzden sadece optik zoom a bak derim. Fotograf kalitesi olarak 9500 iyi ama r1 le karsılastırmak için galeriden iki makine ile cekilen fotolara bak fark hakkında biraz fikir sahibi olursun. macro olarak bu iki makine arasında tabiki acık ara farkla fuji önde. Gece cekimindede fuji bence istenileni veriyor tabiki tripod kullanmak gerekiyor ama iso1600 da diğer kompack makinaların iso 400 üne eşdeğer gren olusuyor.yani bu konudada başarılı ayrıca 30-1/4000 ens. secenekleriylede istediğin cekimi yapmana izin veriyor umarım yardımcı olmusumdur.Bu arada 28*300mm objektif farkınıda unutma derim

Tarih: 3 Mart 2006, 20:11 - İp: 212.***.**7.170
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

yorumun icin tesekkurler vozgur,

r1 de beni cezbedenler sadece 24mm geniş açı ve sensor büyüklüğüydü.. fujiye doğru kaymaya başladım.. artık fikrimi önemli ölçüde değiştiren bişeyle karşılaşmazsam bu haftaiçinde alıcam s9500ü

Tarih: 3 Mart 2006, 21:19 - İp: 85.***.**2.60
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bakın şimdiden söyliyeyim,bilgiçlik taslamıyorum.O iyi bu kötü de demiyeceğim.Sadece duyumlarımı söylüyorum.Fuji sınıfındaki(R1 i saymıyorum) en az noise veren makine.Fakat bunu yaparken kullandığı bir yazılımmıdır bilemem,fotoğraflarda ki keskinliğin kaybedilmesine yol açıyormuş(Bunu pazarbey açıklarsa daha iyi olur).R1 hakkında yorum yapmayacağım yoksa beni ve mimarca yı taşlayacak bazı ismi lazım değiller...
En doğrusu senin içine yatmasıdır.Araştırmanda kolay gelsin!

Tarih: 3 Mart 2006, 22:11 - İp: 85.***.**4.102
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Arda.Ben uzun bir süredir R1 i inceliyordum.Bugün Teknosa da fuji s9500 ü de inceleme fırsatım oldu.Teknosa daki arkadaşım vasıtasıyla 9500 ile 60-70 çekim yaptım.Yaptığım çekimleri eve gidip bilgisayarıma yükledim,zaten pazarbeyin yaptığı fuji testinden çekim kalitesi hakkında fikir sahibi olmuştum.İzlenimlerimi sana aktarayım.
1.fuji s9500 ün video kaydı özelliği var fakat ben bunu hiç denemedim,çünkü fotoğraf makinası bence sadece fotoğraf çekmeli,şuan ki teknolojiden ötürü video kayıt özelliği fotoğraf kalitesinden ödün vermeyi gerektiriyor.
2.füjinin lens aralığı çok iyi (28-300mm).Fakat lens aralığının geniş olmasından kaynaklandığını düşündüğüm,fuji nin fotolarında mor veya mavi ye kaçan renklerde bir renk kayması oluşuyor, bu fotoğrafı pc de biraz büyültünce iyice farkediliyor.
3.fujinin lcd ekranı dışarı çıkartılıp hareket ettirildiğinde çabuk kırılacakmış gibi bir izlenim verdi bu yüzden deneme çekimi yaptığım makinada bir sefer çıkardıktan sonra bir daha çıkartmadan kullandım.
4.Evet fuji 1 cm den macro çekim yapabiliyor ama ben çektiği macro ları beğenmedim.Şu an kullandığım 4 mp. lik KonicaMinolta Z3 çok daha iyi macro lar çekiyor.
5.Fuji s9500 noise olarak rakiplerine oranla oldukça başarılı (aynı sensör ebat lı rakipleri).
6.Vizör den bakıldığında görüntü de piksel noktacıkları çok belirgin ve rahatsız edici düzeyde.
Sonuç:Evde fotoğrafların kalitesini R1 ile karşılaştırdıktan sonra hemen sony bayisine gidip R1 siparişimi verdim,makinam pazartesi günü geliyor.

Tarih: 3 Mart 2006, 22:13 - İp: 85.***.**2.29
as
as (Üye)

Karşılaştırma açısından R1 hakkındaki izlenimlerim ise şöyle.
1.R1 noise oranı dslr kalitesinde.Fujinin 1600 iso su neredeyse R1 in 3200 üne denk geliyor.Noise açısından bakacaksan iki makinayı karşılaştırma.R1 sensörünün s9500 e göre 3-4 katı büyük olmasından dolayı çok çok daha iyi performans veriyor.Dpreview i incelersen R1 in noise te dslr ile yarışabildiğini görürsün.
2.Lens aralığı s9500 e göre az fakat çekilen fotolarda R1 in kalitesi hemen fark ediliyor.R1 in fotoları çok keskin ve renk sapması yapmıyor.Sanırım bu da lens aralığının az ve lensin kalitesinden kaynaklanıyor.R1 in fotoğraf kalitesi çok bariz bir şekilde görünüyor.
3.R1 in lcd si daha sağlam ve kullanışlı duruyor.
4.R1 ile 20 cm ye kadar macro çekimi çok iyi.20 cm den sonra netlik iyi olmuyor.Fakat 20-30 cm arasında R1 daha iyi macro lar çekiyor.
5.Flaş menzili olarak R1 uzak mesafeyi daha iyi aydınlattığını gördüm.
6.R1 in vizör görüntüsü oldukça kaliteli s9500 deki gibi pikselleşmeler yok.
Sonuç: Pazarbeyin test için çektiği fotoğrafların tümünü gördüğüm ve bugünde kendim bu testi yaptığım için senin durumunda olan ( yeni bir makina alma aşaması )bir kişi olarak 400 ytl fazla para verip R1 almanı tavsiye ederim.
Eğer fuji s9500 almaya karar verdiysende R1 in fotolarını inceleme derim.Bence aradaki farkın 400 ytl.den fazla olması gerekir.Çünkü çekilen fotolarda fark çok fazla.

Tarih: 3 Mart 2006, 22:38 - İp: 85.***.**2.29
as
as (Üye)

Eğer biraz daha beklersen önümüzdeki hafta sony R1 için test topiği açacağım R1 in kullanımı ile ilgili herşeyi sitedeki arkadaşlarla paylaşmayı düşünüyorum.Tabiiki çektiğim fotoğraflarıda.

Tarih: 3 Mart 2006, 22:43 - İp: 85.***.**2.29
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

yorumların için çok teşekkürler as , şimdide r1 aklıma yatmaya başladı senin testini beklicem makinayı almak için , acelem yok zaten, bide şunu sorucam , r1 e tele konvertör takılabiliyomu acaba? takılıyosa turkiyede bulması kolaymıdır
teşekkürler

Tarih: 3 Mart 2006, 22:55 - İp: 85.***.**2.60
as
as (Üye)

Arda konvertör takılabiliyor.Türkiyede de sony avrasyada var.Fakat sana tavsiyem önce close up lens alıp macro çekim nasıl oluyormuş görmelisin.Doğubankta macro için close up lensler 60-70 usd.civarında yani 100 ytl.kadar.Tele konvertör ise daha pahalı sorduğum bir satıcı 350 usd.ye getirtebileceğini söyledi.Eğer uzak mesafe kuş fotoları falan çekmiyeceksen tele ye ihtiyacın olmaz diye düşünüyorum.

Tarih: 3 Mart 2006, 23:02 - İp: 85.***.**2.29
as
as (Üye)

Arda bilgin olsun diye söylüyorum R1 i 1550 ytl ye aldım.Sony bayisinden alacaksan daha fazla para verme.1gb.gs1 memory stıck ise 100 ytl.Herhangi bir sony bayisine gidersen bu fiyatlara indirmeye çalış.Bu memory oldukça hızlı.

Tarih: 3 Mart 2006, 23:07 - İp: 85.***.**2.29
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

İlgin için çok teşekkür ediyorum, ben sirkeciden aydinlarfoto'dan almayı düşünüyodum, liste fiyatı 1.650 ytl ,bu fiyata 12 taksit yapılolar 137 ytlye geliyo ancak bilen bi arkadaşım biraz indirim yaptırabiliceğini soledi , senin tavsiye ettiğin peşin fiyatına 12 taksit yaptırabilicek bi sony bayisi varmı acaba?

Tarih: 3 Mart 2006, 23:22 - İp: 85.***.**2.60