alphan12
alphan12 (üye)
İzmir / Amatör

Son Dönemeç Nikon D90 Mı Yoksa Canon 500

arkdaşlar artık dslr için son aşamaya geldim

aklım karıştı son anda

bu 2 makinayıda kullanmış arkdaşlar hangisini tavsiye edersiniz ?

artı ve eksi yönleri nelerdir 2 sinin

sizin tavsiyeleriniz nelerdir

nikon d90 1300 dolara buldum nasıl fiyat olarak

fotorafçı arkadaşım şöyle bir mail attı ondan kafam karıştı

kardeş Fotoğraf camiasında Nikoncular ve Canoncular diye bir makine fanatikliği oluşmuş durumda
250’ye yakın makine koleksiyonu olan ve geçen yıl içinde Nikon takıntım nedeniyle Canonumu satıp
Nikon D 300 ve bir sürü lens alan bundan mutsuz olup D 300 yerine D 700 Full frame makineye geçen! ve 14-24 f.2.8 N lens,
Prime lens, Telefoto lenslere 10 kağıdı sulayıp çok mantıklı bir iş yapmadığını düşünüp bütün bunları satan
Ve şu anda 940 USD’a sıfır bir CANON 40 D kit lens ve 12-24 Lense toplamda 2.000 TL civarında bir para ödeyen
Ve işin makineyle ilgisi olmadığını düşünen bir amatör olarak Nikon D 80’i tavsiye etmem D-90 olabilir
Bunun yanında birde Canonun EOS 500 D’sini önerebilirim yeni çıktı 4.000 USD’lık makineyle aynı sensör
ve gelişmiş özelliklere sahip , Yüksek İSO hassasiyeti ve FUll HD video çekim özellikleriyle 15.1 MP
CMOS sensöre sahip, çekim sonuçları çok tatmin edici fiyat kazanç oranı mükemmel diyebilirim,
Benim aldığım tarihte bu makine yoktu olsaydı bunu alırdım Haa ayda 5-6.000 USD Kazancım olur
Borcum harcım olmaz o zaman CANON EOS 5 D MARK II ‘de alırım, Tilt shift lenste, 15-35 te, 24-27 Nano da,
70-200 f.2:8 IS N lenste ,J

Fotokritikte ikinci el makine yada spot makine çok alınıp satılıyor ancak denenip test etmek çok olası değil,
Benim alış veriş ettiğim murat var Balıkesirde Sıfır makine elinde varsa yarın orda olur, yoksa da bir iki
Haftaya getirtir , Şu anda Türkiye’ de en uygun ordan bulabiliyorum. Muratın Telefonu:
Benim ismimi vermeniz yeterli

Sağlıcakla kalın, sevgiyle dolun,

NOT: 18-200 Lense o kadar para vermeye değmez giriş seviyesi lensi ve neticeden memnun olmayabilirsiniz?!
Ekli fotoğraf 40 D 18-55 IS kit lensle çekilmiş ve hiçbir PS müdahalesi yapılmamıştır.

Referans alınan B&H phote Video sitesinden alınmıştır Türkiyede Spotta 150-200 USD üzerine çıkmak lazımdır.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 13:24 - İp: 88.***.**1.89
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğrafı geçtim. Arabamın markasında cadillac değil de Ferrari yazarsa ben bunu umursarım arkadaş. Değecek bişi olmasa bile umursarım

Canona marka açısından birşey söylemedim.

#elturco' tarafından 10.07.2009 10:52:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2009, 10:16 - İp: 212.***.**2.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

doganın sahının onune mustang logosu nıye yapıstırıyorlar acaba dıyodum,demek buyuzdenmiş..

Tarih: 10 Temmuz 2009, 10:55 - İp: 78.***.**5.140
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Onlar ferrarisi olmayanlar , senin dediğin Pofaş.

#elturco' tarafından 10.07.2009 11:43:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2009, 11:40 - İp: 212.***.**2.107
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

D90 sağlam bir alettir...500D'yle benzer bir performans verir. Ama ergonomisine bakmanızı öneririm. 500D yine Canon'un meşhur 18-55 kit lensiyle satılıyorsa, o paranın üstüne bir de objektif parası koymanız gerekir zira 18-55 pencere camından yapılmış bir lenstir. 500D'nin performansını katleder...

Bunun yanında D90'ın kit lensi (18-105 VR) sizi bir süre idare edebilecek bir lenstir. Yani fiyat farkı biraz da buradan kaynaklanıyor aslında. (VR olayı o kadar da işe yaramıyor...ama yine de hiç yoktan iyidir)

Dediğim gibi ergonomilerine bakın. Elinize hangisi daha iyi oturuyor? Hangisinin düğmeleri sizce daha rahat? Ekran ve en sık kullanılacak şey olan enstantane tekerleği sizce hangisinde daha rahat? Bunlara göre karar verin...performans anlamında aradaki fark konuşmaya değmez...gaijin haklı o konuda

Tarih: 16 Temmuz 2009, 16:48 - İp: 78.***.**4.29