evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Son Bir Yardım! K100d-d60

Arkadaşlar baya zamandır işten arta kalan zamanlarda araştırıyorum. Baştan sony e sevdalandım. Sonra onu eledim. Sonra bi pentax sevdası başladı. Ama d 60 aklımı çeldi. Harcamayı düşündüğüm bütçe 1000 TL ve civarı.

D60 ta af lensler kullanılması gerekiyor. Peki herhangi bir sigma veya tamron lens kullanamazmıyım? Veya nikkor lens kullanamazmıyım? Eski lenslerde olabilir. Yani d 60 ta lens problemi olur mu?

Az kaldı bunlar son sorularım. Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 1 Ekim 2008, 20:51 - İp: 88.***.**5.167
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

bildiklerim kadarıyla yardımcı olayım hocam. bildiğin üzere taze 450d sahibi olarak baya bi araştırma yaptım d60 kullandım bi süre body olarak biraz ufak eline alıp denemen gerekio ayrıca 3 nokta af yapıor ve bildiğin üzere body üzerinde af motoru yok lensten af yapılıyor ve mf ile uğraşmak istemiyorum diyorsan senin için göz önünde bulundurulması gereken bi dezavataj live view özellii yok gibi küçük eksileri(tabi sana göre eksiyse) var.

ayrıca lens konusuna gelince nikon bayonetli üretilmiş tüm (sigma ve tamron dahil) lensleri kullanabilirsin.canon ve nikon lens ve aksesuar yelpazesi en geniş olan firmalar genel olarakta bilindiği gibi.Ki bende sirkeciye gidene kadar pentax alacaktım ne olduysa oldu bi anda kendimi canonla haşır neşir olarak buldum ama 1000 ytl bütçene d60 iyi bir seçim ama yinede biraz daha bekleyip seçenekleri değerlendirmeye çalış derim acizane fikrim saygılar

Tarih: 1 Ekim 2008, 21:40 - İp: 78.***.**0.60
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

bende k100d var çok memnunum makinadan ama d60ta k100d kadar güzeldir onuda biliorum ztn nerdeyse özellikleri birbirine eşittir... giriş seviyesi makineler sonuçta .. bence hangisini beğendisen onu al ikiside yolda bırakmaz seni biraz daha beklersen pentax km yide düşünebilirsin ...

Tarih: 1 Ekim 2008, 22:20 - İp: 88.***.**0.28
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Nikon daha keskin sonuçlar üretiyor.. Daha hızlı ve daha zengin özelliği var.. d60 10 mp, k100d 6.1mp bir cihaz sonuçta.. Lens sıkıntısını pentaxta yaşarsın..

d60
Detail (D-SLR)
Rating (out of 10)
Build quality 8.0
Ergonomics & handling 8.5
Features 8.0
Image quality 8.5
Performance (speed) 9.0
Value 9.0

k100d
Detail (D-SLR) Rating (out of 10)
Build quality 8.0
Ergonomics & handling 8.5
Features 8.0
Image quality 8.0
Performance (speed) 8.0
Value 8.5

Tarih: 2 Ekim 2008, 09:32 - İp: 78.***.**5.4
dpalut
dpalut (üye)
İstanbul / Amatör

izin verirseniz kafanı biraz daha karıştırayım ve aklınızda pentax serisi var iken K200D önerisinde bulunayım. bir incelemenizi tavsiye ederim. fotozeynepte 960ytl civarında. K100D den daha üstün bir makina. lens konusunda ise sıkıntı çekmezsiniz dert etmeyin. ben K100D kullanıyorum ve memnunum...

Tarih: 3 Ekim 2008, 10:08 - İp: 81.***.**5.119
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@dpalut şimdi hiç kafa karıştırmaya gerek yok, k200dnin bazı sıkıntıları var. Lens konusunda sıkıntı çekmezsin demişsin, Fanatik Pentaxçı lafları bunlar: En çok lens sıkıntısı pentaxta artık bunu herkes biliyor.. tamron sigma diil orji lens dikkat çekerim.. Orji lensin yerini tutamaz diğerleri...

Pentaxı bende severim, gayet güzel resimler üretiyor ama sıkıntıları olan bir cihaz k200d, (if you shoot in raw) bir cihazdır.. yani jpgleri okadar iyi değil.. Artık bütün lensler AF motorlu nikonda bu sorun diil, nikon şuan daha iyi konumda...

Tarih: 3 Ekim 2008, 11:29 - İp: 78.***.**3.44
  • 1