mesbul
mesbul (üye)
İçel / Amatör

Slrye Giriş. Canon 500dmi Yoksa 50d

Öncelikle herkese merhaba. Siteye yeni geldim ve burada sizlerin sayesinde fotoğrafcılıkta kendimi baya bir geliştireceğime inanıyorum, herkese şimdiden teşekkürler..

Konu Benim aşırı bir fotoğraf merakım var, yaklaşık olarak 4 yıldır dijital ama kompakt fotoğraf makinesi kullanıyorum. Kendimi odaklama ve konu hakkında baya bir geliştirdim ama SLR bilgim hiç yok.. En sonunda bu yaz kendime bir D-SLR almayı düşünüyorum.. Bu iki makine dikkatimi çok çekti.. Sizce D500mi oksa D50mi? diye soracaktım. Aslında Bu ikisinden önce henüz öğrenci olduğum için SLR Almayı düşünmüyordm. Canon G10 alacaktım nerdeyse.. Ama hemen hemen bir SLR makine ile aynı fiyatta olduğunu görünce SLR almaya karar verdim.. Sizlerden yardım bekliyorum ve Tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar..

Tarih: 7 Nisan 2009, 18:22 - İp: 78.***.**5.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha bismillah ikiside gelmedi,ne kullanan var ne bilen..
-------------------------------------

sorunuzun cevabını zaten vermişsiniz...

SLR bilgim hiç yok..

bunu kendiniz bile kabul ediyorken 50d alma fikri nereden cıktı???
ayrıca dslr sadece makine almakla bitmiyor, farklı kullanım amacları için farklı lensler, filtreler vs almanızda gerekiyor..
ve G10 un yaptıgı herseyı yapabilmeniz için (tele zoom-makro) 1000 liranın uzerınde bir para daha harcamanız gerekecek..
onelikle ihtiyacınız varmı bunu dusunun..
G10 dslr fiyatına yaklasık diye dslr alınmaz, dslr ye ihtiyacınız varsa dslr alınız..
G10 ve benzeri slr-like makinelerin olma nedenide zaten bunların belli bir kullanım amacına yonelik olmaları...

bu milyarlarca lira harcama istegine gercekten anlam veremiyorum...

Tarih: 7 Nisan 2009, 19:58 - İp: 78.***.**0.8
inans
inans (üye)
İstanbul / Amatör

Bu aralar slrye giren girene Hayrola...

Tarih: 7 Nisan 2009, 20:57 - İp: 94.***.**6.30
mesbul
mesbul (üye)
İçel / Amatör

Evet hocam tabiki dediğiniz gibi herşey kullanım amacına bağlı.. Sadece arkadaşlar arası veya aile içinde fotoğraf çekeceksem Ben niye Slr alayım..
Ben genel olarak hatta herzaman manzara&doğa fotoğrafı çekiyorum. Buna göre lens almayı düşünüyordum.. SLR ye yönelmemin sebebide hangi fotoğrafçıya G10 hakkında düşüncelerini sorduğumda bana onun yerine yaklaşık olarak o fiyata değişik nikon veya canon Slr makina önermeleriydi. Ben fotoğraf makinesi alırsam en az 5-6 yıl değiştiremiyeceğimden çok iyi bir alet araştırıyordum.. Evet D500 un, fiyatı şu anda iyi bir lensle beraber yaklaşık 1500$.. Zaten benim sınırımda tam bukadar, bu yaz laptop alacaktım bu fiyata.. Ama fotoğrafçılığımı geliştirmeyi cidden çok istiyorum çünkü en büyük hevesim,.. Sizden öğrenmek istediğim bu makine ücretinin hakkını veriyormu yoksa aynı özellikleri sağlayacak başka makine varmı, veya bu makine aşırımı profesyonelliğe (stüdyo, v.b.) kaçıyor.. Veya bana önerileriniz varmı kesinlikle dikkate alırım.. Yorumlarınız için sağolun

Tarih: 7 Nisan 2009, 22:43 - İp: 88.***.**9.128
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Video önemli değilse eos450d iyi bir başlangıç olabilir ne de olsa iyi geri bildirimleri var.

450d pahalı gelirse Sony A300 ü X veya W kiti ile almanızı öneririm

Tarih: 7 Nisan 2009, 22:50 - İp: 88.***.**9.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eger illaki dslr almak istiyorsanız 400d alın,fazlasıyla yeterli olacaktır..
----------------------------
yok sahsı fikrimi soruyorsanız, G10 yerıne daha ucuz bır dslrlike alın oda işinizi gorecektir..

Tarih: 7 Nisan 2009, 23:05 - İp: 78.***.**0.8
mesbul
mesbul (üye)
İçel / Amatör

sağolun verdiğiniz modelleri araştıracam,
Ama gaijin hocam galiba G10 konusunda haklısınız.. Ben Şimdi çok iyi dslr alırsam henüz öğrenci olduğumdan dolayı hakkını veremeyebilirim ve öylece eskir.. Peki 450D veya 400D yi iyi bir lensle beraber alırsam G10 u fiyat farkında yine çok geçermi.?

Tarih: 7 Nisan 2009, 23:20 - İp: 88.***.**9.128
mesbul
mesbul (üye)
İçel / Amatör

Hocam aynı fiyata yine kompak makine almak yerine şimdiden slr ye başlamayı düşünmüştüm..

Tarih: 7 Nisan 2009, 23:23 - İp: 88.***.**9.128
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ben şahsen DSLr almanız fikrinize katılıyorum. Fotoğrafçılıkta kendinizi geliştirmek istediğinizi, ihtiyaçlarınıza göre daha sonra lensler alıp sisteminizi geliştirmek istediğinizi yazmışsınız. En büyük hobim demişsiniz, o zaman bence kesinlikle bir DSLr almalısınız.

Ancak arkadaşlar sizi uyarmakla çok doğru yapmışlar, 500D ya da 50D ye hiç gerek yok. Canon 400D olur, 350D olur, 1000D olur, ya da Nikon, Sony, Pentax modelleri olur hiç farketmez. Başlangıçta mümkün mertebe ekonomik bir gövde alın ve amacınız sadece fotoğraf çekmekse mutlaka DSLR alın derim.

Tavsiye edeceğim modeller
Canon 350D/400D/1000D
Nikon D40/D40X/D60
Sony A200/A300/A350
Pentax K100D/K100DSuper/K200D/K-m
Bunlar hep ekonomik olarak uygun modeller. Bana sorarsanız hepsi de çok iyi. Lens olarak da 18-50 mm aralıklarına yakın bir kit lens alın başlangıçta, sonra ihtiyacınıza göre belirlersiniz.

Tarih: 8 Nisan 2009, 00:19 - İp: 85.***.**3.246
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

40D + 18-55is ikinci elde 750-800 dolara bulabilirsiniz.
Like makina yerine ben onu alırım.
1000 dolar gibi bir parayı like makinaya vermem açıkçası.

Tarih: 8 Nisan 2009, 17:35 - İp: 88.***.**0.6
mesbul
mesbul (üye)
İçel / Amatör

Çok teşekkürler ilgilendiğinz için... Sonuç olarak Canon 450D alacağım galiba. iyi bir fiyata satın alabileceğim bir yer varmı bildiğiniz?

Tarih: 10 Nisan 2009, 20:47 - İp: 88.***.**6.163