tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Slr mı Yoksa Slr-benzeri Mi?

Bu soruyu soran onlarca insan olduğunu tahmin ettiğimden, açıklama ihtiyacı hissettim.

Bilmeyenler için kısaca bahsedelim, SLR-Benzeri denen kategori, gövde yapısı ve ince ayar imkanı ile SLR makinelere benzeyen; ancak lensleri değiştirilemeyen ve daha küçük sensörlere sahip olan ve dolayısıyla SLR makinelerden biraz daha zayıf performans sergileyen kameraları kapsar. Giriş seviyesindeki kompakt makineleri yeterli bulmayan, yavaş yavaş kendini aşmakta olan kullanıcılara hitap eder.

Ben de bu soruyu kendime sormuştum ve SLR-Benzeri almaya karar verdim, yeni aldığım Panasonic-Lumix FZ38'i de blogumda tanıttım. Merak eden arkadaşlar buyursun:

http://tayfuntuna.blogspot.com

Tarih: 23 Mayıs 2010, 10:23 - İp: 78.***.**4.213
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

bu konu ile ilgili geniş kavgalar mevcut.
bence slr like.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 11:02 - İp: 78.***.**7.170
tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Bir kavga olmamalı aslında, birisi elma diğeri armut, en güzel meyve hangisidir diye sormuşlar herkes zevkine uyanı söylemiş

Genelleme yapmak pek doğru değildir ama şu da insanlara fikir verecektir:

Bütçesi yetmeyen ve sırt çantasında çeşitli lenslerle gezmek istemeyen için SLR-Benzeri, bu işe gönül veren hatta geçimini bundan sağlayan için de SLR

Tarih: 23 Mayıs 2010, 12:37 - İp: 78.***.**0.23
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Vala bencede öyle. İyi bir like alıp arkaya bakmamak lazım. İyisi ama.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 15:10 - İp: 88.***.**1.100
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Tayfun bence bu soruyu sorduğun için like almalısın..

Tarih: 23 Mayıs 2010, 19:17 - İp: 78.***.**5.159
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

tayfun zaten almış like'ını okii..
yeni aldığım Panasonic-Lumix FZ38'i de

ben de fikrimi söyleyeyim.
minicik sensörlere bilmem kaç MP sıkıştırıp, CMOS -CCD seçenekleriyle de işi çözemedikçe DSLR...
Ben vektörelciyim, bu yüzden midir bilmiyorum ama fotografta detay kaybı, kumlanma gibi sorunlar beni anında soğutuyor.bu sorunda like'larda bolca yaşanıyor.

Ama bu ayrımı yapmak da ne kadar gerçekçi bilemiyorum, netice fotografı ne için çektiğimize göre değişir tercih...

Tarih: 23 Mayıs 2010, 19:23 - İp: 78.***.**7.145
tayfuntuna
tayfuntuna (üye)
İzmir / Amatör

Evet ben zaten aldım, soruyu sormak için değil kendimce cevap vermek ve insanlara fikir vermek için yazdım bunları

Tarih: 23 Mayıs 2010, 19:46 - İp: 78.***.**0.23
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bence karşılaştırmak anlamsız, like makinalar daha basit, bir çok işe yarıyan ama hiç bir dalda tam olarak başarılı olamayan makinalardır başlangıç ya da ileri götürülmeyecek olan fotoğraf çekimleri için idealdir. dslr-slr dan alacağınız performansı like bir makinadan almanız mümkün değildir. Bu arada fz38 bence sınıfının en iyisi. Panasonic like katagorisini epeydir iyi götürüyor..

Bu arada Slr dediğimiz makinalar filmli olanlar, Dslr ise dijital slr yani filmsiz olanlar. Eğer karşılaştırmanız Slr v.s. Dslr-like ise filmli oldugu için Slr asla geri ye düşmez. Bir çok Dslr makinadan çok daha üstün performans alabilirsiniz bir Slr makinadan. Bence Like v.s. dslr,slr asla yapılamaz galip zaten bellidir.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 20:17 - İp: 78.***.**1.107
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf işinde gelmiş geçmiş en büyük yutturmaca mercimek kadar sensörün önüne 10X-20X zoomlu lens koymaktır.

Bunu hem DSLR-like'a hem de DSLR'a sahip olup, ikisini de bolca kullanmış birisi olarak söylüyorum.
( Pazarbey'in bu konuda söyleyecekleri tecrübeye dayanmaz, çünkü Pazarbey her ikisine de sahip olmakla birlikte sadece DSLRlike kullandı, DSLR kullanmadı hiç. Pazarbey'in DSLR ile testchart çekip alım-satım-iadesini yapmaktan başka birşey yaptığını gören olmadı henüz )

Tarih: 23 Mayıs 2010, 23:48 - İp: 78.***.**9.193
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

DSLR a benzeyen ne tarafi varda DSLR-like diyorsunuz bu makinalara anlamam acikcasi.Sadece A,P,M,S fonkiyonlarinin olmasi ve RAW cekim yapabilmelerinden baska 1000 tane madde icinden 2 tane secebiliyorum ki buda DSLR-like kavraminin hakkini vermiyor acikcasi.Turkiyeden baska bi yerdede denmiyor artik sanirim.Serious compacts yada High-end compacts falan demeye baslayin bence...DSLR cakmasi denebilir mesela FZ38 yada bu tipdeki kucuk DSLR kasasi bicimindeki makinalara.Yani vardirya cakma Dogan gorunumlu sahin yada ne bileyim birisi ferrarinin bile cakmasini yapmis anadol motorlumu ne yanlis hatirlamiyorsam!!!
Acikcasi o ebattaki makinalara ,bazi arkadaslarinda belirttigi gibi bit kadar sensor ancak hicde compact olmayan body ye sahip olan bu makinalara,giris seviyesi herhangi bir DSLR i tercih ederim...Yada illaki DSLR olmayacaksa,gercekten kucuk yapidaki ve biraz daha buyuk sensorlu Canon S90 gibi mesela daha gelismis compactlari tercih ederim.Yuksek zoom falan goruyoruz verdikleri performanslari ve kalitelerini ve hicde ic acici degiller acikcasi.Hele birde los ortamlara denk gelirseniz aman allahim koy bi kenara vahlar cek...

#ozansan' tarafından 24.05.2010 04:14:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2010, 04:02 - İp: 221.***.**6.23
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim fikrim dostlarım;

1.Eğer ben dslr kendim istemiyorum diyen en iyisinden bir Like alsın....

2.Ben Dslr istiyorum ancak şu an param yok diyen en ucuzundan bir Like alsın lakin ileride Dslr ye geçişte zararınız az olur, hatta likenizi ikinci makine olarak bile tutabilirsiniz...

3.Param var Dslr istiyorum diyen, direk Dslr alsın derim....

Birde kendinizi sizden başkası da tanıyamaz arkadaşlar, mesela ben bu kadar para biriktirdim şimdi bir like alsam aklımda hep Dslr olacak çıldırırım....Ama ileride ek olarak sadece zoom'u için bir like isterim...

Yani aynaya bakın ve kendinize yüzleşin ve sorun, sakın sırıtmayın, kendinizi ciddiye alın derim

Tarih: 24 Mayıs 2010, 04:37 - İp: 78.***.**5.159