ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

Slr Lıke Ya da Dslr Makina Tavsiyesi

Arkadaşlar Merhaba;

Uzun zamandır siteye giremiyorum. Fotoğraftan ve makinalardan uzak kaldım.

Gelelim sadede,

Hobi amaçlı kullanabileceğim; özellikle makro çekimi ve portre çekimleri yapabileceğim, bunun yanında manzara da olacak tabi bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Makinalar konusunda kısmen tecrübem var. Aradığım makinada manuel özellikleri sıklıkla kullanabilemek istiyorum. Manuel özellikleri zengin olan, SLR lıke ya da SLR makina arıyorum.

Bütçem 750-1000 tl civarı.

Hangi makinaları tavsiye edersiniz? Gerekçeleri ile yazabilirseniz memnun olurum arkadaşlar.

Tarih: 3 Haziran 2011, 18:45 - İp: 188.***.**0.7
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Şimdilik sadece normal fotoğraf çekeceğim diyorsanız. Nikon D5000.
Resim kalitesi oldukça iyi
Video çekebiliyor
DSLR hissi sayesinde fotoğraf çekmek daha zevkli.

Macera arayacağım diyorsanız Fujifilm HS10.
Tek lensiyle bütün mesafelerde çekim yapabilirsiniz.
Stereo full hd video çekebiliyor ve çekerken otomatik netleyebiliyor.
Fiyatı çok daha ucuz. Sizi sonradan yapacağınız lens masrafındanda kurtarıyor.

Tarih: 4 Haziran 2011, 19:53 - İp: 88.***.**6.234
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

smaler ilgin için teşekkür ederim.

şu makinalar arasında gidip geliyorum.

1. öncelikli fuji hs 20 exr

2. öncelikli canon x30 ıs

bunlardan hangilerini tavsiye edersiniz ve neden tavsiye edersiniz?

Tarih: 7 Haziran 2011, 01:31 - İp: 188.***.**2.161
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

kısa bir araştırmadan sonra sx 30 da ccd sensör hs20 de cmos sensör olduğu görülüyor. bu sensöz farklılıkların birbirine görez bariz bir üstünlüğü olabilir mi. cmos sensör bir tercih sebebi olabilir mi.

ikincisi optik zoom meselesi. sx30 da 35x, hs20 de 30x.

bu iki makineden manuel fonkisyon olarak hangisinden daha fazla faydalanabilirm. maksadım manuel çekimler yapabilmek.

makinelerin keskinlik ve renk doygunluğu hangisinde daha veri,mlidir

Tarih: 7 Haziran 2011, 01:46 - İp: 188.***.**2.161
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bircok kez 30-35x zoomlu makinalari almayin diye burada soyledik.Zoomu cok olan bir makinayi gun isigindan baska ortamlarda kolay kolay kullanamazsin ve alacagin sonuclarda karisik lens yapisindan dolayi cok kaliteli olmaz.Zaten bu makinalarda neredeyse bir giris seviyesi DSLR kadar agir.E DSLR larin sensorleride 10-15 kat buyuk iken neden gider pire buyuklugunde sensore sahip makinalara yonelirsiniz anlamak mumkun degil.Makinalarda kalite direk olarak sensorle orantilidir.Baska unsurlarda vardir ama ilk once resimi ceken sensor hangi buyuklukte ona dikkat edilmesi gerekir.Kucuk sensorlu makinalarda ne aydinlik-karanlik arasindaki farki dengeleyebilirsiniz,nede crop yaptiginizda istediginiz kalitede fotolar elde edebilir.Forumda yillarca yaziyoruz aldanmayin yada cok para verecekseniz gidin bir DSLR alin diye ama herseferinde birileri cikip su iyi,bu iyi gibi bu tarz makinalari tavsiye etmeye devam ediyorlar ve bizde herseferinde uyarimizi yapmadan edemiyoruz...Biraz okuyun lutfen forumu.Hem bize hemde size yazik olmasin...

#ozansan' tarafından 07.06.2011 15:21:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2011, 15:19 - İp: 221.***.**3.132
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

peki o halde dslr olarak tavsiye edebileceğiniz makinalar ne olabilir. bütçem 1000tl civarı. zorlarsam 1200. sonrası imkkansız

Tarih: 8 Haziran 2011, 15:22 - İp: 188.***.**5.225
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon 3000 D alabilirsin....mesela...

Tarih: 14 Haziran 2011, 16:49 - İp: 88.***.**4.24
  • 1