ozer_guller
ozer_guller (üye)
İstanbul / Amatör

Slr Like Önerisi

ben bi kaç zamandır araştırma yapıyorum ama bi türlü cevap bulamadım
bu işe yeni başlıcam yurt dışından bi akrabam gelicek ve ona getirticem araştırmalarımda coolpix p 100 ve l110 gibi iki makina buldum fakat canon ve sony gibi makinaları araştırdım ve formlarda sony r1 yazılmış ama 2007 yılında gneelde şu an güncel olarak slr like nasıl bi makina almalıyım şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

Tarih: 5 Nisan 2010, 09:25 - İp: 78.***.**5.164
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

nikon bu alanda iyi değil. panasonic fz28, fz38(fz35) ya da canon sx serisi çok iyi makinelerdir. full manuel kontrol imkanı vardır, zoom ları çok iyidir. tercihinizi bunlardan yana kullanın derim.

Tarih: 5 Nisan 2010, 09:49 - İp: 193.***.**8.51
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

bolubeyi ne katılıyorum alıcaksan CANON POWERSHOT SX 20 IS al derim yada panasonic ede bak

Tarih: 5 Nisan 2010, 11:30 - İp: 88.***.**2.23
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

merhaba

slr like sınıfı makinelerde eski bir model olmasına rağmen Sony DSC R1'in üstünlüğü (fiyat/performans değerlendirmesinde) halâ devam etmektedir.
nedenlerine gelince:

bildiğiniz gibi fotoğraf makinelerinde öncelikli iki önemli husus vardır lens ve sensördür.

sony R1'in sensör ebadı 21.5x14.5 mm. boyutlarında olup hemen hemen APSC tip DSLR'ler (canon 20D- Nikon D80 vb.) ile aynı boyutta sensöre (cmos) sahiptir. yukarıda isimlerini saydığınız nikon P100 - L100, canon SX20 vb. modellerin sensör ebadı ise R1'in sensörüne göre yaklaşık %80 daha küçüktür (ortalama 5x8mm.) dolayısı ile fotoğrafın detay kalitesine etki eden en önemli faktör sensör ebadıdır.

lens konusuna gelirsek burada da R1'in üstünlüğü vardır. 67mm çapında, Carl Zeiss T*, F: 2.8 -4.5 lense sahiptir.

R1 2006 model bir makine olmasına rağmen live wiev özelliği, döner LCD ekran gibi özellikleriyle kullanışlılığı kolay ve beklenen foto kalitesini optimum düzeyde verebilen yegane makinedir.

dez avantajlarına gelirsek sıfırını bulmanız zordur, boyut olarak DSLR makinelerle hemen hemen aynı boyuttadır. titreşim önleme sistemi yoktur, video çekmez.

ben de bir R1 kullanıcısı olarak sizlere bu bilgileri vermeyi düşündüm
R1'le çekmiş olduğum fotolara bir göz atmanızı tavsiye ederim

ayrıca şu an sıfır slr like sınfında benim önerebileceğim bir modelde Fujifilm S100 FS veya S200 EXR olacaktır....

selamlarımla...

Tarih: 5 Nisan 2010, 14:05 - İp: 78.***.**6.218
  • 1