simonare
simonare (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Slr Kamera & Kit Tavsiyesi

Öncelikle merhabalar,

ben şu aralar amatör olarak ve hobi amaçlı SLR kameralara ilgi duymaya başladım ve sonunda kameramı almaya karar verdim fakat bildiğiniz gibi iyi bir SLR kamera alacaksanız fiyatları bi hayli yüksek ve iş sadece kamera'yı almakla bitmiyor. Lensler kamera ile bütünlüğü temsil ediyor ve kameranızı alırken, ona uygun olarak lensinize de para ayırmalısınız. işte bu noktaada benim sıkıştığım 2 konu var: 1.'si marka seçimi 2.'si ise lens seçimi. altta şuana kadar kafamda oluşturduğum 4 çeşit opsiyon var ve ben hangisini seçmem gerektiğine karar veremiyorum zira herkesin kendine ait düşünceleri var ve canon ile nikon beyaz ile siyahı karşılaştırmaya benziyor.

Canon için
1. Canon EOS 50D + EF-S 17-85 + EF 70-300 ISU
2. Canon EOS 50D + EF-S 18-200

Nikon için
3. Nikon D90 + 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX Nikkor Lens + Nikon AF-S VR 70-300 f/4.5-5.6G IF-ED
4. Nikon D90 + Nikon 18-200MM F3.5-5.6G IF-ED AF-S VR DX

Fiyatlar
1. 1568 STG
2. 1287 STG
3. 1567 STG
4. 1200 STG

ben hep 1. ile 3. seçenekler arasında kalmıştım fakat 2 lens alıyor olmam rahatlık bakımından beni zorlayabilir diyerekten 2. ve 4. seçeneklere de göz atmak mecburiyetinde kaldım.
Öncelikle sorum 1. ve 3. seçenek ile 2. ve 4. seçenekteki lensleri karşılaştırırsak tek lens almak mı daha mantıklıdır yoksa 2 lens bulundurup duruma göre lens değiştirmek mi daha uygun olur.

diğer sorum ise makine seçimiyle ilgili. gidip yerinde inceledim ve her iki makine de elime çok iyi oturdu. Makinelerin eksilerini ve artılarını elimden geldiği kadar okuyup anlamaya çalıştım fakat bilgim yeterli olmadığı için kendim için hangisinin daha iyi olabileceğine karar veremiyorum.

kafamda birkaç soru var
1. aceba Canon 50D başlangıç düzeyinde biri için anlaşılması zor bir kameramıdır
2. hareketli nesne cekimlerinde hangi kamera daha iyi iş yapar.
3. nikon D90 saniyede 4.5frame cekim yapabilirken, Canon 50D de bu değer 6.3frame e kadar çıkıyor ve makine burst mode da 2 ayrı çekim hızı imkanı sağlıyor. Aceba bu benim için gerçekten gereklimidir.

aslına bakarsanız soruları uzatıp gidebilirim çünkü kafamı karıştıran noktalar tek değil. emin olduğum şey seçtiğim lenslerin her iki makine içinde orta ile üst düzey arası lensler olduğu ve aynı şekilde bu kameraların da orta düzey profosyonel kamera oldukları. karar veremediğim nokta hangi kamerayı hangi lens veya lenslerle almam gerektiği.

Arkadaşlar yorum yaparken lütfen somut şeylerle yorum yapınız çünkü gerçekten çok internette çok fazla şey okudum ve elimden geldiğince araştırmaya çalıştım. bence nikon veya bence canon diye kestirip atmak hiçbir işime yaramayacakdır. Titizce yorum yaparsanız bu başlık sadece benim için değil, bu tip merağı olan birçok arakadaşımız için yararlı olur.

Teşekkür Ediyorum

Tarih: 30 Nisan 2009, 14:32 - İp: 131.***.**9.69
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@simonare

Hayırlı olsun bende yakın zamanlarda 50D alacağım siz 50D hakkında görüşlerinizi yazabilirmisiniz. Benimde kullanan birilerinin yorumlarını duymam sağlıklı olacak..

Tarih: 5 Mayıs 2009, 21:07 - İp: 88.***.**8.184
simonare
simonare (üye)
Yurtdışı / Meraklı

merhabalar,

şimdilik daha acemi olduğum için nekadar sağlıklı yorum yapabilirim bilemiyorum fakat ilk izlenimlerimi aktarabilirim.

otomatik netleme sistemi çok hızlı. D90'ı live view modunda mağazada denediğimde bana kısmet canon'a nazaran yavaş gelmişti.

alırkenden çıkıp biraz manzara çekimleri yapdım. çiçek resimlerini çekmeyi denedim. Hava rüzgarlıydı fakat çok net sonuçlar aldım. Acemi olarak yapmama rağmen güzel çiçek resimleri çekdiğime inanıyorum. Tabiki makinenin güzelliği manual modlara hakimiyetim arttıkça ortaya çıkacaktır.

otomatik modda bazı çekimler yaptım. Yanlız açık havada birçok kez flash gereksiz yere açıldı.

Resim kalitesi olarak sonuçlar çok çok iyi. resimlerin boyunları RAW formatinda 18-25MB arasında değişiyor. JPEG çekimlerde ise bu sayı 5-10MB arasında. Ben şimdilik JPEG çekiyorum zira ilk etapda RAW çekime ihtiyacımın olmayacağı kanaatindeyim.

Hemen sabırsızlanıp çektiğim resimleri bilgisayarıma indirdim. Makinenin software'ı vista ile son derece uyumlu çalışıyor ve belleği windows "removable drive" olarak değil de Canon EOS 50D adı altında farklı bir arabirim şeklinde görüyor. Bilgisayar senkronizasyonu son derece kolay ve kullanıcı dostu.

Makine D90'a nispeten biraz ağır. Nitekim uzun süre aynı pozisyonda tuttuğunuz zaman kolda ağrı yapabiliyor. Anlayacağınız yapıldığı materialin ağırlığını ve sağlamlığını elinie aldığınız anda farkedebiliyorsunuz.

Live view modu D90'a göre kanaatimce daha iyi ve 3 liveView'de 3 farklı şekilde otofokus yapabiliyorsunuz.

Unutmadan, makineyi bilgisayara bağladığınız zaman. Remote olarak makinenizi bilgisayarınızdan yönetebilme imkanınız var. Gerek çekim gerekse ayarların değiştirilmesi bakımından bilgisayarla uyumluluk son derece yüksek.

D90'da olan video modunun bu makinede olmaması bir dezevantajmıdır tartışılır zira kalite bakımından makine mükemmel.

başka bi nokta ise resim çekerken netleme ve shutter'in açılıp kapanması biraz sesli. Sanırım şimdilik en basit şekliyle özetleyebileceklerim bukadar.

yine gözlemledikçe konuyu güncellerim. Teşekkürler. Birde alta acemi bir fotoğrafçının elindeki bir 50D'nin nasıl resim çektiğini ekleyeceğim. Yakın zamanda kendimi geliştirmek dileğiyle.

By simonare, shot with Canon EOS 50D at 2009-05-05

Tarih: 5 Mayıs 2009, 22:58 - İp: 131.***.**9.69
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@simonare

Çektiğiniz fotoğrafları çok beğendim.Bir acemiye göre gayet başarılı , ayrıca izlenimleriniz için çok çok teşşekür ediyorum saygılar...

Tarih: 5 Mayıs 2009, 23:21 - İp: 88.***.**8.184