is_system
is_system (üye)
İstanbul / Meraklı

Sizce Ne Yapmalıyım?

Arkadaşlar merhaba, klasik olucak ama ne yapsam etsem bilemedim bir fikrinizi alıyım dedim. o kadar çok forum ve makale okudum ki anlatamam ve tabi doğal olarak daha çok kafam karıştı

öncelikle şöyle söyliyim bende Nikon D90 18-105 vr makina ve 50 mm 1.8d lensim var. nedendir bilmiyorum ama deli gibi geniş açı çekim yapmak istiyorum. fotoğraflara bakma hastalığı oluştu ve geniş açı çekimlere hasta oldum.

sigma 10-20mm lens almaya karar verdim. fakat dedim hazır el atmışken benim makinayıda elden çıkarıyım üstüne 400-500 verip Nikon D7000 alıyım body de iyileştirmiş olıyım. gönül ister ki; ff bir body sahibi olmak, fakat üç seçeneğim vardı;

diceksiniz ki d90 ile arasında pek fark yok, neden d7000 diyosun? forumlarda ve yazılanlarda aldığım bilgiye göre;

-foto kalitesi olarak D7000, D90'a göre az farklada olsa daha iyi
-Renk olarak D7000, D90'a göre renkleri çok daha iyi ayırt edebilme özelliğine sahip
-D7000 1080 hd çekim, D90 720 hd çekim yapıyor (video ile işim yok tabi benim)
-D7000'nin vizörü %100 bir görüntü veriyor.D90 %96
-D7000 25,600 ISO değerine çıkabiliyor.D90 6,400'e kadar (tabi bu iso değerini kim kullanıcak, ama iso konusunda genel kanı D7000 in çok iyi olduğu)
-D7000'nin hava şartlarına karşı korumalı bir gövdesi var,D90'da yok.
-D7000'de 2 tane hafıza yuvası var.D90'da bir tane
-D7000'nin 1/8000 shutter hızı var.D90'nın 1/4000
-D7000 focus point olayındada D90 dan bir hayli iyi..

hal böyle olunca bahsettiğim ve kafamı bulandıran 3 seçenek şu şekilde;

1.seçenek; dx body için fazla yatırım yapmıyıp kendimi sıkarak bir şekilde ff body alıcam ve kit lens ile idare edip (hatta belkide sadece elimdeki 50mm ile idare edip) şuan hayalim olan geniş açı lense sahip olamıcam. çünkü d90 makinamı sattıktan sonra üstüne en fazla 1000 tl para çıkarabilirim. yani toplamda 2500 yapsa bir şekilde 2.el ff makina body bulabilirim diye düşünüyorum. tabi ff makinaların lens fiyatlarını hiç bahsetmiyorum bile.

2.seçenek; gene d90 nı satıp 400tl farkla makinayı 2 sene gençleştirip Nikon D7000 alıp yanınada 10-20mm almak.. ayrıca yanında 50mm ile devam etmek. tabi kısa bir süre sonrada bi 500 tl daha harcıyarak 17-70mm ile kendimce güzel bir set oluşturmak.. istediğim gibi geniş açı çekim muradıma ermek..

3.seçenek; d90 bodyi elimde tutup, 18-105 satıp onun yerine 10-20mm ve 17-70mm lens alarak set oluşturmak.. aynı body ile yoluma devam etmek..

bir çok forum ve makalelerde d90 ile d7000 arasında pek fark olmadığı yazılarını okudum, tabi kimisine göre 300-400 farkla değerde deniyor. saydığım özelliklere bakılırsa.. yok hızlı çekim yapıyor, video çekimi iyi yada vizör %100 görüntüyü veriyor gibi özellikler benim için önemli degil. Bahsedilen gibi keskinlik açısından, görüntü kalitesi açısından, renkleri daha iyi ayırt edebilmesi açısından lenslerle desteklediğimde d7000 ve sigma 10-20mm çok güzel bir kombine olur mu? tabi kısa bir süre sonra 17-70mm almak kaydıyla

eleştirilere açığım arkadaşlar, çünkü bu konuda iyiyim diyemem. sizlerinde fikrini alarak bir yol izlemek istedim. tercihler kişilere göre değişebilir pek tabi. ama benim acizane fikrim şu; d90 tamam iyi bir cihaz sonuçta dslr ama belki benden kaynaklı bilmiyorum, çekimlerde gerçek keskinliği yakalayamıyorum. yani bana görüntüler soluk ve kumlu gibi geliyor. sadece daha az odak uzunluğu aralığına sahip, içerisinde daha az element etkisiyle örnegin 10-20mm lens ile belki bu sorun çözüledebilir mi bilmiyorum. ama dediğim gibi siz olsanız ne yapardınız? ya da yanlış düşündüğüm noktalar varsa fikrinizi ve bilginizi paylaşırmısınız..

#is_system' tarafından 30.07.2013 16:47:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Temmuz 2013, 16:39 - İp: 85.***.**8.140
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Eleştriye açık olduğunuzu belirttiğiniz için yazıyorum, kusura bakmayın, yoksa bana ne? Niyetiniz fotoğraf çekmek mi yoksa set oluşturmak mı tam anlaşılmıyor. Kendim de dahil, sırf makinesini değiştirdiği için daha güzel fotoğraf çekmeye başlayan birine pek rastlamadım. Naçizane tavsiyem, önce Nikon D90 18-105 vr ile çekilen fotoğrafları inceleyin. Birinde vizör %100 görüyormuş diğerinde %96 görüyormuş gibi teknik detaylar ile uğraşmanın güzel fotoğraf çek(ebil)mede size pek yararı olmayacaktır. Daha fazla para harcayarak daha güzel fotoğraflar çekebileceğinizi düşünmeyin lütfen.

Tarih: 30 Temmuz 2013, 21:14 - İp: 78.***.**9.96
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 de sensör yağlanma sorunu var.
D90 da yok.
Siz İstanbul'da oturuyorsunuz. Şöyle Hayyam pasajına bir uğrayın. Dükkanlarda kısa bir araştırma yapın. D90'ın mı, yoksa D7000 in mi ikinci eli daha çok alınıp satılıyor ve talep görüyor? Bir soruşturun bakalım ne cevap alacaksınız?

Tarih: 30 Temmuz 2013, 21:37 - İp: 212.***.**7.106
is_system
is_system (üye)
İstanbul / Meraklı

cevaplar için çok teşekkürler,

dediğim gibi amacım geniş açı lenslerle çekimlere bayılıyor olmam ve geniş açı çekim yapmak istemem. şuan vermiş olduğum karar D90 ile yola devam ederek geniş açı lenste performasını iyicene test etmek.. bu şekilde amacıma ulaşmış olucam ve ilerliyen zaman diliminde gerçekten yetersiz geldigini gördüğüm zaman D90 ın icabına bakıcam

Ayrıca bir sorum olucak; Nikon D90 dx makinam için geniş açı lens öneriniz nedir? benim araştırmalarımda sigma 10-20 yada tokina 12-24 önerileri ağır basıyo.. Farklı bir öneriniz ya da ikisi arasındaki tercihiniz ne olurdu? Şuan araştırmalarım sigma 10-20mm f/4-5.6 ex dc hsm lens üzerine.. önerilerinizi yada varsa bilmem gerekeni bu lens konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 11:13 - İp: 85.***.**8.140
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

2.8 olmasının da avantajıyla Tokina 11-16mm tercih edilebilir..

Keskinlik sağlayamıyotum demişsiniz. 500px sitesinde D90 yazıp arattırdığınızda insanların neler çekebildiğini göreceksiniz..

Işık olmadan fotoğraf olmaz. Keskin fotoğrafın Birinci şartı uygun ışıktır. Sonra lens, sonra makine gelir.. Fotoğraf işleme becerisini de bubların arasında biryerlere yerleştirmek gerekir..

Teçhizat peşinde koşacağınıza ışığı kovalayın.. Lensin içindeki elementleri bırakın mühendisler, test siteleri düşünsün..

En iyi fırça ve en kaliteli boyayla iş bitse, hepimiz ressam olurduk..

Tarih: 31 Temmuz 2013, 18:55 - İp: 95.***.**7.189
  • 1