falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sizce Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle merhaba

Ben bir makina alıp fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum, yani anlayacağınız acemisiyim fotoğrafçılığın. Fakat ne alıcağım konusunda da kararsızım, bir arkadaşım bana fuji S9500 almamı tavsiye etti. Bu makinayı biraz araştırdım ve almaya karar verdim ama birde sizin gibi deneyim sahibi insanlar dan fikir almak istiyorum. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız fuji S9500 alsam mı? Acaba acemi biri olarak bu makinayı kullanıp kendimi eğitebilir miyim fotoğrafçılık konusunda ...

herkese en azından okuduğu için bile şimdiden teşekkürler.

Tarih: 18 Kasım 2006, 17:16 - İp: 84.***.**0.250
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony DSC H5'i örnekleyeyim. Mağaza fiyatı 1150 YTL Doğubank fiyatı ise 750 YTL aradaki fark 400 YTL yani makinenin yarı fiyatından fazla...

Fotoğraf makineleri ciddi testlerden geçirilen ürünler Eğer aldığınızda çalışıyorsa düşürmedikten su ile tames ettirmedikten sonra çalışmaya devam eder ki zaten böyle bir şey olursa Garanti de kabul etmez. Doğubankta ki dükkanlar bu ürünleri 2 ay arızaya karşı değiştirme garantili satıyorlar... Ben DFM alışverişlerimi buradan yapıyorum. Ben hep karlı çıktım ama siz kendi kararınızı kendiniz verin...

Tarih: 19 Kasım 2006, 00:29 - İp: 85.***.**6.244
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu arada, MP olayi fazla kafaya takilacak birsey degil. Hatta ben bugun kompakt makina alacak olsam 2.el falan alirim herhalde, onlarin MPsi daha dusuk oluyor. Zira minicik sensor uzerine 5-6 MP'den daha fazlasini sikistirmak olacak sey degil, sadece sadece uretici firmalar tuketiciyi tuketime tesvik etmek icin uydurduklari bir ticari numara.

Sony R1, bu duruma bir istisna teskil ediyor, onun sensoru buyuk cunku. DSLRlardaysa 6MP'nin uzerine ciktiniz, iyi guzel ama bakalim lensiniz o netlikte mi? 1000-1500 USD bayilip acaip lensler alinmadigi surece 10 MP kartta ve harddiskte daha fazla yer isgal etmeye yarar ancak.

Yeni basliyorsunuz, genis aciya mi yoksa teleye mi meyliniz var bilemiyorsunuz, dahasi DSLR alacak butceniz yok yani lens degistiremezsiniz. Madem lensi degistiremiyorsaniz ultra zoom makina alin.

MPden once stabilizasyon cok daha onemli bence. Dolayisi ile asla ve asla stabilizasyonsuz ultra zoom makina almayin derim ben size.

Bunlari alabilirsiniz, stabilizasyonlari var:
Panasonic FZ20 FZ7 FZ30 FZ50
Sony H5
Canon S2IS , S3IS
Kodak P850, P712

Bunlardan uzak durunn, stabilizasyonari yok:
Fuji
Samsung Pro815

Dugunde dernekte, kirmizi goz istemem diyorsaniz, harici flas takilabilen modelleri tercih edin.

Tarih: 19 Kasım 2006, 02:13 - İp: 85.***.**3.5