falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

Sizce Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle merhaba

Ben bir makina alıp fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum, yani anlayacağınız acemisiyim fotoğrafçılığın. Fakat ne alıcağım konusunda da kararsızım, bir arkadaşım bana fuji S9500 almamı tavsiye etti. Bu makinayı biraz araştırdım ve almaya karar verdim ama birde sizin gibi deneyim sahibi insanlar dan fikir almak istiyorum. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız fuji S9500 alsam mı? Acaba acemi biri olarak bu makinayı kullanıp kendimi eğitebilir miyim fotoğrafçılık konusunda ...

herkese en azından okuduğu için bile şimdiden teşekkürler.

Tarih: 18 Kasım 2006, 17:16 - İp: 84.***.**0.250
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Acemi de olsanız, eğer fotoğrafla ilgiliyseniz SLR ile de geliştirebilirsiniz. O kadar paraya bence SLR like almamak lazım.

Tarih: 18 Kasım 2006, 17:24 - İp: 88.***.**8.208
falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

Legionella yorum için teşekkür ederim de slr den kastınız nedir konuyu biraz açabilir misiniz ?

Tarih: 18 Kasım 2006, 17:29 - İp: 84.***.**0.250
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

size başlangıc için D-SLR bir makina olan ve fiyatı da uygun olan pentax K100D yi öneririm.şu an sitemizde adnan(as) bey tarafından testi başlamış olmakla birlikte s9500 e oranla sınırlarınızı baştan büyütecek bir model.slr-like bir makinayla sınırlar daha dar.

Tarih: 18 Kasım 2006, 18:38 - İp: 88.***.**7.140
falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

gantry birde aşşağıda ki kıyaslamaları inceler misiniz ?

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1006-1349-1271-1272.html

Tarih: 18 Kasım 2006, 19:11 - İp: 84.***.**0.250
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

falcon3462 merhaba.

Ben verdiğin adres'e baktım.Şimdi sana söyleyebileceğim birkaç öneri var.Öncelikle DSLR alman aslında avantaj.Kullanım amacına göre istediğin lensi makinaya takabilirsin ve hem hız hemde kalite açısından sorun yaşamazsın.Çeşit bol bu anlamda fakat bütçeni zorlayabilirde bir taraftan.

S9500 gibi makinalar ise DSLR-Like(DSLR benzeri) olarak tabir edilen makinalardır.Yani gövdeleri ve görünümleri DSLR makinalara benzer olan fakat birçok açıdan en baştada üzerlerindeki değiştirilemeyen lensleri(objektifleri) bakımından DSLR'lerden ayrılan cihazlardır.

İllaki DSLR beni aşar diyorsan sana yine bütçen yeter ise Sony R1'i tavsiye ederim.Hiç olmazsa 24-120mm aralığına hapis olmuş olsa da yani çok fazla yakınlaştırma sunmuyor olsada sana kaliteli fotoğrafları garanti edecektir.

Eğer DSLR alabilirim diyor isen sana pentax'dan ziyade Canon-Nikon markalarını öneririm.Bilhassa fiyat/performans olarak şu sıralar yeni modeli çıktığı için Canon 350D+18-55mm kit lensin fiyatı bir hayli geriledi.1500 ytl'nin altına düştü Erkayalar garantili peşin fiyatı...

Yada Nikon D70s+18-70mm gene peşin 1700 ytl dolaylarında.Ancak bu fiyata Canon 400D+18-55mm var.

Daha sayacağım çok model var sana,önce sen kafanda nasıl bir makina almak istediğini ve makinaya ayırabileceğin maksimum bütçeyi belirtmelisin ki hepimiz sana kolayca fikir verebilelim.

Tarih: 18 Kasım 2006, 21:39 - İp: 85.***.**3.216
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar yapmayın Allah aşkına! SLR nedir daha bilmeyen (bilmek zorunda da değil zaten) birine SLR tavsiye ediyorsunuz. 1000 Ytl ye iyi bir slr like alıp fotoğrafcılığınız geliştirin Çünkü SLr sistemle adam gibi bir fotoğraf çekmek için minimum 3000 ytl harcarsınız ki daha kendi heveslerinizi anlamadan bu kadar para verilmez günah!

R1 alın hayran kalın... olmadı 9500 iyidir.

Tarih: 18 Kasım 2006, 21:58 - İp: 85.***.**6.244
falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili osmanlı

ilgin için teşşekür ederim öncelikle

ben dediğim gibi hobi olması amaçlı, acemi bir şekilde başlamak istiyorum bu işe, öyle çok pahalı bişey almak istemiyorum ki istesem bile bütçem yetmez onun için ben şöyle 1000-1100 civarı bir makina arıyorum kendime.

bildiğim almam gereken makinadaki çözünürlük, optik zoom, pixel gibi özelliklerinin iyi derecede olması gerektiği.

yani ilk etapta dediğim gibi öyle çok pahalı teferuatlı bişey almak bana doğru gelmiyor haksızmıyım ehliyeti almışsın hemen corvette kullanmak istemek gibi bişeye benzemez mi ?

Tarih: 18 Kasım 2006, 22:07 - İp: 84.***.**0.250
falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

muratsen merhaba

sanırım sen benim düşündüklerimi anladın
senin fikirlerin ne yönde

Tarih: 18 Kasım 2006, 22:10 - İp: 84.***.**0.250
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sonuçta istediğiniz pırıl pırıl net fotoğraflar, muhteşem geniş açı manzaraları ise R1 alternatifsizdir. ama Zoom'u pek yoktur (5x) fakat şunu unutmayınki bu site dahil her yerde sunulan fotoğrafların %90'ı 2-3 mt mesafeden çekilmiştir. R1'in üstünde mühendislik harikası bir Carl Zeiss lens bulunmakta ve içindeki sensör de SLR makinelerde kullanılan cinsten... Bu makineyi 8 ay kullandım ve geçenlerde kardeşim zorla elimden alıp kendi pahalı SLR'sini bana bıraktı... (çünkü hayran kaldı) ben size bir R1 fotosu yükleyeyim ve ne demek istediğimi gözlerinizle görün. çünkü görmek inanmaktır. Eğer zoom ihtiyacınız varsa Sony H5 yada Fuji S9500 iyi seçim. Ve mağazadan garanti palavralarına kanıp almayın! bende esnafım ve bu garanti dolması fotoğraf makinesi işinde pek tutmuyor ne yazıkki...

Doğu bankta Sony H5 750 YTL sanırım 9500 de o civardadır. alırken kazanmaya bakın çünkü fotoğraf makinesi eğer hevesiniz devam ederse devamlı güncelleyeceğiniz bir ensturman olacaktır.

R1 24 mm geniş açı ( ben çektim!)

#muratsen' tarafından 18.11.2006 22:26:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2006, 22:23 - İp: 85.***.**6.244
falcon3462
falcon3462 (üye)
İstanbul / Meraklı

muratsen verdiğin bilgiler için çok sağol

sanırım ben en iyisi s9500 alayım şimdilik sanırım benim için yeterli bu arada çektiğin resim çok güzel. artı Sony DSC R1 benim için biraz daha pahalı ama ilerde onu veya ben işi ilerletinceye kadar daha iyisini alabilirim haliyle..

sence s9500 piyasada en ucuz alabileceğim yer neresi birde garantili olması şart değil gibi bir ibarede mi bulundun ben mi yanlış anladım...

Tarih: 19 Kasım 2006, 00:03 - İp: 84.***.**0.250