fikoda
fikoda (üye)
İçel / Amatör

Sıkıştığım Yerden Kurtuldum

Canon 400D, Nikon D80, Sony A100 ve pentax k10 arasındaki çoğu kimsenin sıkıştığı yerden bahsediyorum
Hikaye aslında uzun ama kısaca anlatayım. Fujifilm Finepix E550 makinam çalındıktan sonra fiyatının ne olduğunu merak edip internetten araştırırken öğrencilik yıllarımda kullandığım analog Yashica FX7 makinamın o çok etkileyici fotoğraflarına benzeyen fotoğraflar gördüm. Bunların Sony A100 e ait olduğunu öğrendim. Makine hakkında biraz daha bilgi toplayıp fotoğraflardan çok etkilendiğimden ve forumdaki Sony kullananların görüşlerinden de etkilenerek almaya karar verdim. Dükkana gittiğimde bana Canon 400D önerdiler. Almadım. Ama artık yeni bir makine almaya kararlıydım.
Aylardır internette geziniyorum yerli yabancı pek çok site dolaştım. Araştırdıkça çoğu kimse gibi ben de Canon 400D, Nikon d80, Sony A100 ve Pentax k10 arasında sıkıştım kaldım. Bu sırada öğrendiklerim:
-Megapixel olayının öyle abartıldığı kadar makine kalitesinde önemli olmadığını,
-Bazılarının dediği gibi CCD sensörün yeni ve kaliteli CMOS sensörün eski ve kalitesiz olmadığını, sensör boyutunun aslında bundan daha önemli olduğunu,
-DSLR makine alınacaksa sonraki dönemde objektiflere önemli miktarda yatırım yapılacağından gövde çok önemli değil, objektifi kaliteli bol çeşitli bir makine olmalıdır diyenlerin çoğunlukta olduğunu,
-DSLR makinalar ağır çevre şartlarına dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden sağlam ve kaliteli bir gövde yapısına sahip makine ile değişik objektifler kullanarak yıllarca fotoğraf çekmek mümkündür. Gövde sağlam olduktan sonra objektifler zaman içinde değiştirilir. Diyenler de vardı.
Daha pek çok şey…
Sony A100 ün fotoğraflarından çok etkilendiğimden söylenenlerin yazılanların çoğuna kulak asmadım. İlla onu alacaktım.
İnternetten araştırdım 1260 ytl fiyat vermişler ama ortada mal yok. Dükkanlara gittim 1650 ytl den hiç aşağı inen yok. İnternette elinde mal olduğunu söyleyenler de 1600-1700 ytl fiyat istiyorlar.
Sonuç: Dükkana gittim Canon 400D için 12 X150 ytl yani 1800 ytl istediler. Aldım çıktım. Birkaç gündür elimde kurcalıyorum.
Söylendiği gibi 18-55mm objektif o kadar da kötü değil. Zaman içinde yetersiz kalabilir o kadar… fotoğrafları çok kaliteli, makine çok sağlam bir makineye benziyor. Bence otomotiv sektöründe mercedes neyse fotoğraf sektöründe canon ve nikon o. Ölüsü bile para eder. Çok zengin ve kaliteli lens ve aksesuar bulmak mümkün İyi ki de almışım. Ama içimi kemiren bir soru var.
Ya o kaliteli fotoğrafları gerçekten Sony A100 mü çekti?

#fikoda' tarafından 16.06.2007 13:35:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2007, 13:33 - İp: 88.***.**8.225
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

1200 lira A100 ün gövde fiyatı. Türkiye garantili olarak. Bu fiyata satan bir sürü yer var. 1600-1700 liraya da A100+18-70+75-300 alınıyor, o fiyata satan da bir sürü yer var.
Hangi A100 fotoğraflarından bahsettiğinizi bilmiyorum, ama A100 ile çekildi deniyorsa A100 ile çekilmiştir herhalde.

Aldıktan sonra fazla kurcalamaya gerek yok, kararınızı vermişsiniz ve bir makine almışsınız sonuçta.

Tarih: 16 Haziran 2007, 13:46 - İp: 85.***.**5.199
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn fikoda öncelıkle hayırlı olsun iyi gunlerde mutlu kareler yakalarsınız ınsallah..canon kullanıcısı olarak saflarımızda bır kısıyı deaha kazanmak guzel bısey senın adına sevındım..ama almışsın artık kurcalayıp altını deşme kendınıde bosuna huzursuz etme...selamlar

Tarih: 16 Haziran 2007, 14:14 - İp: 88.***.**1.168
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

Ya o kaliteli fotoğrafları gerçekten Sony A100 mü çekti?

hangi fotolara baktıgın önemli altında a100 yazıyorsa onunla cekilmiştir.anlamadıgım husus şu ,bir şekilde karar vermişsin iyi yada kötü almıssın artık kafana hangi makine diye sorular sokma...forumun satın alma rehberine bakmayıp git galeride cekim tekniklrinde gez yoksaa kemirmeye devam eder

Tarih: 16 Haziran 2007, 14:27 - İp: 81.***.**1.62
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Bende A100 ile cekilmis cok guzel fotograflar gordum ama kaliteli fotografi makina degil makinayi elinde tutan ceker.

Makinan hayirli olsun,objektif secimi acisindan iyi bir markada karar kilmissin.

Tarih: 16 Haziran 2007, 14:33 - İp: 88.***.**7.65
fikoda
fikoda (üye)
İçel / Amatör

Öğrencilik yıllarımda kullandığım analog Yashica FX7 ile çekilmiş fotoğrafların renk ve canlılığını gördüm Sony A100 de dpreview de ve başka bazı yabancı sitelerde... hatta bizim forumda.. 80 li yıllardan beri fotoğrafla (çok yoğun olmasa da) ilgileniyorum, çekiyorum bu konuda hiç de fena olmadığımı sanıyorum.
Sony A 100 almama sebebim söylendiği gibi uygun fiyata bulamamış olmam.
Canon 400D aldığıma hiç pişman değilim..objektif olarak şimdi 70-300 mm sigma düşünüyorum ama her şey bütçe meselesi. hayrına birileri gönderirse bilmem yoksa yakın zamanda alabileceğimi sanmıyorum... E.. tabii Sony nin fotoğrafları da insanı imrendiriyor... keşke zengin olsam da bir de Sony alsam di mi?

Tarih: 16 Haziran 2007, 14:42 - İp: 88.***.**4.82
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bütün makineler ile çekilen güzel fotoğraflar olabileceği gibi kötü fotoğraflar da vardır. Makinelerin güzel fotoğraf çekebilmeleri için, öncelikle bir fotoğrafçıya gereksinim vardır, kendileri tek başına pek bir şey yapamazlar. Yeni makineniz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmanızı ve o gördüğünüz fotoğraflardan çok daha iyilerini çekmenizi temenni ederim.

Tarih: 16 Haziran 2007, 16:04 - İp: 85.***.**9.114
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraf makinası alındıktan sonra,acaba gibi bir
kelime ile ,beynini meşgul etme bence aldıgın makina ile sorunlar cıkar. ve sogursun pişmanlık başladımı eline bile almazsın. bence elindeki makinadan, nasıl yararlanırım ve kaliteli fotografları nasıl, elde ederim diye düşünmeye başla. bunuda nasıl yaparsın önce makinanı tanıyıp teknigini, geliştir o yüzdende bol bol fotoğraf cek, ve bu sorularla vakit kaybetme. hayırlı olsun iyi günlerde kullanman dileklerimle.

Tarih: 16 Haziran 2007, 23:43 - İp: 88.***.**3.119
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim anlamadıgım 1650 ytl ye a100'u pahalı bulup 1800 ytl ye 400d almanız??

linkte ornegi oldugu gibi aradıgınız fıyat aralıgında makinayı bulmak mumkun

link1

ikinci linktede buffalonun dedigi gibi 2 lensle beraber 1800 ytl

link2

amacım sorgulamak degil,400d de oldukca iyi bir makinadır,ancak fiyatı baz gosterdiginiz için boyle bir merak uyandı..makinanız hayırlı olsun gule gule kullanın

Tarih: 17 Haziran 2007, 02:55 - İp: 88.***.**5.74
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sağlıklı günlerde güle güle kullanın. Önemli olan sonuç.
Bu gün yüzbinlerce gencimiz üniversiteye girmek için sınavda, asıl kararsızlık onlarınki. Pek çoğu nereye gireceğini bilmiyor; hepsine başarılar dilesek de sistem gereği 2/3 si boşta kalacak, girecek 1/3 in çoğu da birbirine zıt tercihin (mesleğin) içinde bulacak kendini.
Siz hiç olmazsa kararlılık gösterip bir makina almışsınız, meslek seçmek veya eş seçmek kadar sorumluluk değil bu.
Önemli olan sonuç. Hep güzel şeylere başkaları sahipmiş anlayışını kafalara sokan reklam etkisinden uzak kalmasını bilmeliyiz. Güzel fotoğraf insan beyninin yaratıcılığı sonucu meydana çıkar, makina araçtır. Beynimize haksızlık edip gücünü yararsız tartışmalarda harcamayalım. Güzel günlerde güzel fotoğraflar çekmeniz dileğiyle.

#merson' tarafından 17.06.2007 06:37:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2007, 06:24 - İp: 85.***.**7.155
fikoda
fikoda (üye)
İçel / Amatör

İyi dileklerde bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Evet güzel fotoğrafı makina değil onun arkasındaki insan çekiyor. ama "alet işler el öğünür" der atalarımız bunu da bilmek lazım. Galiba en güzeli insanın kullandığı aletle kendisi arasında oluşan duygusal bağ. Profesyonel fotoğrafçı bir tanıdığım pek çok makinası olmasına rağmen analog pentax ından bahsederken gözleri parlar bedenine sanki ayrı bir canlılık gelirdi. onu ayrı bir severdi. onunla çektiği fotoğraflar da sanki çok bir güzel olurdu. Adam makinaya adeta aşıktı. Ben Onların bu aşkına imrenirdim. İşte bence en güzeli bu.
Neden daha ucuza Sony değil de Canon aldığıma gelince 150-200 ytl fiyat farkı için Canon veya Nikon gibi markalardan vazgeçip kalitesinden çok da emin olmadığım bir markayı almayı istemem. Tabii bu benim düşüncem. Ha aradaki fark daha fazla olsaydı o zaman olabilirdi. Ben Canon 400D den memnunum... henüz aramızda bir aşk başlamamış olsa da

Tarih: 17 Haziran 2007, 12:23 - İp: 88.***.**4.82