kahveistey
kahveistey (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma Sd14 - 26 Eylül'de Geliyor

Daha önce Türk pazarına da girmiş, Faveon X3 sensörüyle geleneksel Bayer interpolasyon üzerine kurulu sensörlere kafa tutmuş ama rawdan başka çıkış vermemesi, kötü gece çekimi, fiyatına rağmen 2 fps gibi yavaş bir hızda kalması ve sadece Sigma SA lensleriyle çalışması gibi zayıf özellikleriyle çok fazla pazar bulamamış olan Sigma yeni Sigma SD14 modeliyle Photokina'da ilan edilecek ve 26 Eylül'de satışa çıkacakmış.
Şimdilik sadece bir gölgeli fotoğraftan ve etkileyici bir flash introsundan (yüz ve dudağa dikkat) ibaret olan önzileme sitesi fazla ayrıntı vermiyor ama her firmanın megapiksel manyağı olduğu bugünlerde Sigma'nın faveon çipiyle yaptıkları takdire değer.

Şu ana kadar ticari olarak sadece Sigma'nın kullandığı faveon X3 sensörlerinin çalışma yapısı ve Bayer'den farkı şu adreste ingilizce olarak anlatılmış., burada bir özet geçecek olursak klasik Bayer sensörlerinde (CCD ve CMOS farketmiyor bu arada) şöyle bir renk algılaması söz konusu:

Resimdeki klasik Bayer intrpolasyonlu sensörde her bir renk pikseli görünen resim noktacığının sadece üçte birini alabiliyor ve sonunda hepsi birleşiyor.

Bu resimde ise Faveon sensörün her renk sensörünün görüntünün o alana düşen tamamını aldığını görüyorsunuz.
Teoride bu teknolojide Sigma SD10 (eski model)in ürettiği 3.3 MPlik D-SLR günümüz 10 MPlik D-SLRlere eşit çözünürlük sunuyor. Pratikte is tabi yanyana karşılaştırıldığında 6 MPlik makinelere eşdeğer çözüm sunabilirken daha üstü ile yarışamıyor (Tamamen benim fikrim). Sizce bu sefer Sigma Nikon D200 veya Canon 30D gibi kendini ispatlamış modellere kafa tutabilir mi? Acaba mesela 5 MPlik bir Faveon sensörle 10 MPlik modelleri alt edebilir mi? Peki ya daha önce 1600 olan sınır İSO değerini yukarılara taşıyabilir mi?

Bu arada internete sızmış, resmi olmayan ama gayet inandırıcı üç adet foto var:

Malum 2 seneyi aşkın Sigma tek bir D-slr çıkartmadı. Bakalım bir sürpriz rakip çıkacak mı?

#kahveistey' tarafından 29.08.2006 23:06:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 20:54 - İp: 85.***.**4.11
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adnan ama yanlis anlasilacak birsey yok ki bence.. sonucta 3 megapixellik bir kamera degildi tamam, ama 10 da degildi simdi dogruya dogru..

Tarih: 30 Ağustos 2006, 23:15 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast görüyorumki ilgili ilgisiz her yere yorum yazıyorsun. Alcanmı ki yazıyorsun buraya. cık cık cık.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 00:13 - İp: 85.***.**7.23
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tuh simdi de ben sana yakalandim..
belli mi olur pazarbey.. gun ola hayrola..

(sen de saka maka, cevap verip cogaltiyorsun birseyleri.. bu mesajima cevap vermezsen anlarim pazarbey.. )

Tarih: 31 Ağustos 2006, 00:30 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Öyle dadanagast.
Burkay çok methediyordu sigmayı.Bakalım neye benzeyecek.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 00:36 - İp: 85.***.**7.23
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bakalim..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 01:15 - İp: 62.***.**2.10
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

bilmem nedendir ben bu makınayı görünce ilk aklıma gelen ilk zihnime düşen şey FF sensör oldu..
bu delilik diyeceksiniz aklına gelmesi bile delilik diyecek bazılarınız ama feveronun bu genelin dışındakı teknolojisinin birde FF olduğunu düşünsenize...

bu çok ciddi bir makına olacak sanırm...

Tarih: 31 Ağustos 2006, 19:11 - İp: 81.***.**9.103
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence ff olmasi imkansiz okan.. ff olsa dunya paraya satmalari gerekir, o zaman da kim kalkip da 5d yerine bu makineyi alacak mesela?
ayrica zannetmiyorum ki 5d fiyatina da satabilsinler ff olursa..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 21:27 - İp: 62.***.**2.10
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

ilker bende buun çok zor bir ihtimal olduğunu biliyorum..
ama feveron un ff de verebileceği performansı düşününce heyecan verici gibi görünüyo...

Tarih: 31 Ağustos 2006, 21:40 - İp: 81.***.**4.155
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

anlamadığuım bir konu şu idi...

sigma bu kadar ekipman üretirken bu sektöre ( objektif, flash) neden kendine adam gibi bir makin ayapmaz

yaptılar ama pandora'nın kutusu gibi bakalım ne çıkacak

Tarih: 31 Ağustos 2006, 22:10 - İp: 81.***.**1.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dogru okan.. gercekten de bayagi iyi olurdu aslinda olsaydi.. canon tek basina kalmazdi ff'de.. bizlere yarardi sonucta..
...
erdem zaten adam gibi makineleri vardi.. sd9, sd10.. bunlar kotu makineler degildi ki..

Tarih: 31 Ağustos 2006, 22:19 - İp: 62.***.**2.10