cicimen
cicimen (üye)
İstanbul / Meraklı

Shake Reduction, Vibration Reduction,...

Merhabalar,

Amerika'ya gidecek bir arkadaşıma fotoğraf makinesi aldırmayı düşünüyorum. Fakat bir önceki makinemi almam da olduğu gibi yine kafamda bir sürü soru işareti oluştu. Fotoğraf çekerken özellikle az ışıklı ortamlarda yaşadığım en büyük sorunlardan biri uzun enstanteneden kaynaklanan titrek görüntüler.

Nikon makinelerdeki vibration reduction veya Canon'lardaki image stabilization özelliği lenslerin üzerinde oluyor. Aynı lenslerin vibration reduction özelliği olanlarıyla olmayanları arasında büyük fiyat farkı var. Yani makineyle beraber 2-3 lens kullanmam gerektiğini düşünürsem çok büyük bir meblağ feda etmem gerekecek.

Pentax ve Sony'lerde ise titreşim önleme özelliği body'nin içinde bulunuyor ve Nikon ve Canon'un aksine daha ucuz lensler kullanarak titreşimi önleme özelliğine sahip olabilirim.

İlk sorum yukarıda yazdığım şeylerde bir yanlış bilgi var mı? Çünkü yukarıda yazdığım makinelerin hepsini kullanmadım. İnternetten edindiğim bilgiler.
Bu teknolojilerdeki kalite farkı nedir?
Her türlü lens için titreşim önleme özelliğine gerek var mıdır?

Aklımdaki makineler Nikon D-90, Pentax K20D, Canon 500D.

İhtiyacım olan lensler de bir tane standart zoom, bir tane geniş açılı lens belki bir tane de telephoto lens.

Aklımda aslında sadece D-90 vardı. Fakat lens seçimi konusunda sıkıntıya düştüm. Fakat en uygun makineyi arama gafletine düştüğüm için kafam daha da karıştı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 8 Haziran 2009, 09:08 - İp: 85.***.**1.106
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sn. Cicmen;
Öncelikle size makine tavsiye ederken, vermiş oldupğunuz listeye göre davrandım, normalde Sony A300 benim de çok beğendiğim bir gövde, saece ergonomisinden çok hoşlanmıyorum geri kalan herşeyi iyi.

Pentax K10D nin zayıf ışık koşullarında düşük pozlama yaptığı doğrudur oldukça rastlanan bir durum bu. Zaten bu nedenle genelde +1 pozlama filan verilmesi tavsiye edilir. K10D yi ben de kullandım ve çok memnun kaldığım bir makine, şu anda K20D kullanıyorum ve beklentilerimin ötesinde diyebilirim. Ancak daha önce de dediğim gibi listelemiş olduğunuz gövdeler ve Sony A300 özellikle çok iyi gövdeler.

Sony SSS ile Pentax ın SR arasında kullanımda ne fark eder bilemem. Pentax SR düzlemsel hareketleri kompanze ederken ek olarak sensörün dönme hareketlerini de kompanze eder. Ancak bu pratikte ne kadar avantaj sağlar hiç bilemem. Fakat SR açık ve kapalıyken ben arada ciddi bir fark görüyorum, sizin farkedememiş olmanıza şaşırdım. Tabi malumunuz SR, hareketli objelerin net çıkmasını sağlamaz, sadece elinizin titremesini kompanze eder, burada yanılgıya düşmediğinizi varsayıyorum.

Geniş açı deyince Sigma 10-20 den başka bir lens düşünemem. Ya da benzer aralığa sahip başka lens de olabilir (Tokina 12-24, Tamron 10-24 gibi). Geniş açıda genelde VR aranmaz. Daha doğrusu orada şöyle bir yaklaşım var.

FF bir gövde varsa ve 50mm lens takılı ise, enstantanenin 50 nin üstünde olması (bu durumda 1/60 oluyor), net fotoğraf çekmeye olanak sağlar. Bizim sensörler kırpılmış olduğundan 1.5 çarpanı da hesaba katarsanız 50x1.5 = 75 yani 50mm lens takılıysa enstantane 75 in üstünde olmalı ki bu 1/125 olur. SR sayesinde 2 stop düşürseniz 1/30 da net çekim mümkündür. Geniş açıda mesela 16mm de zaten 1/30 yeterli, bu değere de birçok ışık koşulunda erişirsiniz. Ama unutmayın, elde çekim asla tripodlu çekimle kıyaslanamaz, mutlaka yanınızda bulunsun derim

Tarih: 11 Haziran 2009, 07:58 - İp: 78.***.**5.148
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

tripod şart

Tarih: 11 Haziran 2009, 10:24 - İp: 88.***.**4.124
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim önleyiciler , IS , VR , OS , SR Özellikleri
-
Neyi engelliyor ? ; El Titreşimini ,
Tripodda el titreşimi olur mu ? Hayır .....
-
tireşim önleyici hareket eden objeyi net çekermi ? ; hayır .....
Yüksek isoda gerensiz çeken bir makine ile açık diaframlı objektif hareket eden objeyi net olarak çekebilirmi ? evet .......
böyle bir techizat ile titreşim engelleyicilerin sağladığı fayda aynen sağlanırmı ? ; evet...
--
Titreşimi ne kadar engeller ? ; 3 spot kadar
3 spot ne kadar fayda veriyor, Enstantane 1/60 tan 1/8 e kadar
tripod ne kadar fayda veriyor 1/60 dan 30sn veya Bulb yapan kadar .
Yani tripod en az 10 spot .....
-
Titreşim önleyicilerin 1/4000 ile 1/100 enstantane arasında pratik bir faydası var mı? ; yok ....
-
Sonuç : Titreşim engelleyicilerin faydası sınırlıdır .
İşe yararlar ama faydaları amatör fotoğrafçıyı avutmak olur .
Tripod , yüksek iso'da az grenli makina , açık diyaframlı objektif fotoğrafçılığın esaslarıdır .
Titreşim engelleme var ise memnun olunur ,
Titreşim engelleme yok diye fotoğraf kötü olmaz .

Tarih: 12 Haziran 2009, 01:41 - İp: 85.***.**4.0
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

tireşim önleyici hareket eden objeyi net çekermi ? ; hayır .....
Yüksek isoda gerensiz çeken bir makine ile açık diaframlı objektif hareket eden objeyi net olarak çekebilirmi ? evet .......
böyle bir techizat ile titreşim engelleyicilerin sağladığı fayda aynen sağlanırmı ? ; evet...

Yanlış; yüksek iso ile titreşim önlemenin birebir aynı işi yaptığı yanılgısı yaygın bir yanılgı. Bu konu Cüneyt hocamız (Ocaklılar) tarafından çok güzel bir şekilde anlatılmıştır.

İlgili konu

Ayrıca hareketli nesnede çok açık diyafram kullanmak iki kere sakıncalı, sınırlı alan derinliği nedeniyle konunun flu çıkması büyük olasılık.

------------------------------------------------------------------------------------------

Titreşim önleyicilerin 1/4000 ile 1/100 enstantane arasında pratik bir faydası var mı? ; yok ....

Bu da yanlış.

Eğer 50mm lensten bahsediyorsak belki doğruluk payı bir nebze var ancak lens fokal mesafesi uzadıkça SR ye iş düşmektedir. Yani 70mm lik lensten sonra 1/100 enstantane den yukarısı için de SR fazlasıyla fayda sağlar.

------------------------------------------------------------------------------------------

tripod ne kadar fayda veriyor 1/60 dan 30sn veya Bulb yapan kadar .
Yani tripod en az 10 spot .....

Yanlış çünkü tripod titreşim önlemede bilmem kaç stop fayda sağlamaz, komple engeller. Tripod kullanımı ile (tabi doğru kullanım ve düzgün bir tripod ile) titreşim her koşulda komple engelleneceğinden 5 STOP 10 STOP fayda sağlar ifadesi yanlış olur.

Tripod , yüksek iso'da az grenli makina , açık diyaframlı objektif fotoğrafçılığın esaslarıdır

Maalesef katılmıyorum yine;
Tripod kullanılacaksa yüksek iso da düşük gren verme kabiliyetinin hiç önemi yoktur çünkü tripodla en düşük isoda çekersiniz. Hele hele açık diyaframlı objektifin de fotoğrafçılığın esası olmasını çok mantıksız buldum. Aksine lensler en iyi performanslarını F4 - F10 değerleri arasında gösterirler, zorunluluk olmadıkça çok açık diyaframlarda çekimden kaçınılması daha mantıklı. Ha kullanışlı olabilir ama temel esas asla değil.

edit: yazım hataları düzeltildi

#t_yaman' tarafından 12.06.2009 10:15:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2009, 08:12 - İp: 78.***.**5.148
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ek :

seri çekimlerde lens üzerindeki optik mekanızma gövdedeki titreşim engellmeye göre çok daha hızlı işliyor.

Telede mümkün olduğunca tripot kullanmak en iyi sonuçları veriyor
stabil bir pratik karbon fiber tripot her daim yanda olmalı.

Titreşim engelleme hareketli nesneyi net çekermi bence EVET (kısmen )

tripotsuz Pan yaparken aşağı yukarı salınımı kestiği için , daha düşük enstantanelerde daha net obje

Tarih: 12 Haziran 2009, 08:41 - İp: 85.***.**0.31