gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Üstadlar, Fotoğrafseverler;

Benim 4000-5000 TL var.Nasıl bir set yapmalıyım.Çok uzun zamandır forumuda takip ediyorum ama daha yeni üye oldum DSLR satın alma rehberinde sürekli inceliyorum ama insanın kafası çok karışıyor.Sizlere sorum şu olacak FF bir makina alsam yeni başlayan birisi için dezavataj mı olur.kompakt makinam vardı daha önce.Fotoğraf çekme amacım para kazanmak değil zaten bir mesleğim var.Fakat fotoğraf çekmek için bol bol zamanım var.Manzara, böcek, kuş, portre çekmek istiyorum.
Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkür eder, saygılar sunarım...

Tarih: 3 Kasım 2013, 02:42 - İp: 88.***.**1.67
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Okudum mete007 bey tşk ederim ancak kendimi hangi sınıfa koymam gerektiği konusuna karar veremedim.

Tarih: 4 Kasım 2013, 12:40 - İp: 78.***.**9.121
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

0 ve 1. katlar haricinde sorun yok tabi.. yeni başlıyorken, makine konularına fazla dalmamak... fotoğrafın önde olmasına gayret etmek için Ken Rockwell'in yazısını aktarmak istedim. henüz hiç bir kata mansup değilsiniz tabi. son paragraflardaki 0. kat mensuplarıyla bu forumda bayağı haşır neşir olmuşluğum var. fazla stres yapmadan kendinize gör bir makine bulmanızı diliyorum..

Eğer yurtdışında yakınınız varsa bhphoto fiyatına bakıp, Eos 6d önerebilirim. orada 1900 usd . burada kdv dahil 4800 gibi rakama bulabiliyoruz ki bu lens için ayrılması gereken bütçeyi de tüketiyor..

Tarih: 4 Kasım 2013, 15:36 - İp: 94.***.**0.192
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Bu arada D600'ü alternatiflerinden çıkar alanlarda dahil, herkes sorunlu bi makine olduğunu söylüyor.

Tarih: 4 Kasım 2013, 16:48 - İp: 88.***.**1.32
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

mete007 spot almayı düşünüyorum zaten bazıları diyor spot alınmaz filan ama çoğu fotoğrafçının stüdyoda bile spot kullandıgını duydum ne kadar doğru bilemem.ben bi tane sınır karakolunda çalışıyorum ve bulunduğum bölgede araştırdım pek bulamadım sadece Eos 60D 600D Bulabıldım onuda almadım.Ancak İstanbul'da abime aldırıp buraya gönderteceğim nasip olursa.M.levent evet D7000 İle D600 hep aynı sorun oldugunu cok kez okudum tekrar hatırlatman iyi oldu sağolasın.Korka korka çekim yapmak istemiyorum.İkinci El konusunda ne gibi fikriniz var çok temiz ikinci el makinalar denk geliyor görüyorum bazı sitelerde?

Tarih: 4 Kasım 2013, 21:02 - İp: 88.***.**2.203
mete007
mete007 (üye)

İkinci el konusunu es geçin.. bütçe iyi ve spot konusundaki sözlerinize katılıyorum. ancak 15-200 lira fark varsa spot değil faturalı daha iyi olacaktır.. Hayyam ve doğubank piyasasında hem faturalı hemde spot makinelere bakmak iyi olacaktır. hayırlı alışverişler ...

Tarih: 4 Kasım 2013, 21:18 - İp: 94.***.**0.192
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

mete007 150-200 değil 500-700 hatta daha fazla olanlarda var.Bide siz makina önerirseniz rica etsem.

Tarih: 4 Kasım 2013, 21:21 - İp: 88.***.**2.203
mete007
mete007 (üye)

Herkes kendine göre önerilerde bulunacaktır tabi.. niyetim ne fullframe'den vazgeçirmek, ne de belli bir markaya yöneltmek olmamalı tabi..

şu an Eos 60d + 24-85 3.5-4.5 kullanıyorum, bir yıl öncesine kadar 20d kullandım. arada bir arakladığım 10-20 sigma haricinde tek lensle idare ettim. elimdekilerden memnunum, çok fazla fotoğraf çektiğim söylenemez... Daha yeni model 70d'yi şu anki fiyatına bakınca, önermek içimden geçmiyor..

Fakat kendi penceremden bakarak lens önerileri yapmayı daha çok istiyorum; Canon için 17-40 4.0L , 50mm 1.4 ve/veya 85mm 1.8 lenslere sahip olunması gayet iyi olur diyeceğim. Nikon lensleri takipçisi olmadığım için bir şey söylemesem daha iyi olacak..

Makine olarak crop sensörlü olan seçilse dahi, lens önerilerim üst paragrafta olduğu gibi fullframe uyumlu olacak.

Bu sayfalarda pek değinilmeyen bir detay var.. kendi kullandığım 60d önerebildiğim asgari seçenek olmasının nedeni; istediğim renk ısısı değerini 650d gibi küçük kardeşlerinden farklı olarak rakamsal girebiliyorum. eskiden stüdyocu olarak çalıştığım için belki, bazı detaylara fazla takılabiliyorum...

Tarih: 4 Kasım 2013, 22:44 - İp: 94.***.**0.192
mete007
mete007 (üye)

Yazmayı unuttuğum bir mesele; eğer Eos 6d seçilecekse zaruri olarak Canon 430ExII veya 600Ex gibi flaşa ihtiyacınız olacak.. 430ExII kullanıyorum. Benim makinemim dahili flaşı olmasına rağmen, fırsat varsa onu kapatarak harici flaşı kullanıyorum (açık havada bunu daha çok yapıyorum, dolgu flaşı olrak çok istikrarlı sonuçları var)...

Tarih: 4 Kasım 2013, 22:51 - İp: 94.***.**0.192
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Evet mete007 Nikonda oluyor ama Canonda Aldığım lenslere dikkat edeceğim çünkü Crop makinaya uyan her lens FF makinaya uymuyor.Nikonda bu sorun yok ama nedense bunuda anlamış değilim işin gerçeği.Bu forum sitesi gerçekten fotoğraf severler için her konuda bilgi içermiş epeydir okuyorum fotoğraf konusunda en iyi forum olduğu kanaatindeyim.Ve benim gibi yeni Dslr alacak kişiler için çok yararlı olduğunu düşünüyorum.Ama çoğu kişi gibi sadece bu topiği incelemiyorum Dslr tekniğide inceliyorum hatta peperman adlı bir üstadın m.levent beyin gönderdiği hatalı fotoğraf topiğinide komple incelemiştim.Fotoğraf gönül işidir diye biliyorum seversen hevesliysen gerçekten çok iyi fotoğraflar çekilebileceğine inanıyorum.Ve bende de bu heves mevcut.Zaten benim mesleğim meslek itabariylede yaptığımız iş gönül işidir.Zira ücreti ne kadar fazla olursa olsun herkes yapamaz bu askerlik mesleğini.Fotoğrafçılığında aynı olduğu düşüncesindeyim.Gönül verirsen çok iyi fotoğraflar çıkabilir ortaya.Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.Sizler bu konuya daha çok hakimsiniz daha iyi yorumlarda bulunuyorsunuz.Ama hoby olarakta yapsam ben inanıyorum bu işi iyce kaptıktan sonra güzel fotoğraflar çekeceğime.Yorum yapan öneride bulunan tüm fotoğraf severlere ayrı ayrı teşekkür ederim.

Tarih: 4 Kasım 2013, 23:00 - İp: 88.***.**2.223
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Mete007 flaş önerinizi dikkate alacağım teşekkürler dediğiniz doğru flaş gerekir diye düşünüyorum.

Tarih: 4 Kasım 2013, 23:05 - İp: 88.***.**2.223