gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Üstadlar, Fotoğrafseverler;

Benim 4000-5000 TL var.Nasıl bir set yapmalıyım.Çok uzun zamandır forumuda takip ediyorum ama daha yeni üye oldum DSLR satın alma rehberinde sürekli inceliyorum ama insanın kafası çok karışıyor.Sizlere sorum şu olacak FF bir makina alsam yeni başlayan birisi için dezavataj mı olur.kompakt makinam vardı daha önce.Fotoğraf çekme amacım para kazanmak değil zaten bir mesleğim var.Fakat fotoğraf çekmek için bol bol zamanım var.Manzara, böcek, kuş, portre çekmek istiyorum.
Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkür eder, saygılar sunarım...

Tarih: 3 Kasım 2013, 02:42 - İp: 88.***.**1.67
hanimhanimhani
hanimhanimhani (üye)
Bilecik / Amatör

bana kalırsa yeni başlayan biri için hele ki kompaktan tabiri yerindeyse level atlayan biri için FF makina abartılı kalır. crop bi' makina da işinizi görür.
DSLR cihazlarda gövde kadar objektifler de önemli, ki bence objektifler daha önemli. şöyle ki:
bahsettiğiniz çekimler için farklı objektifler gerekir.
manzara için 14-24mm, 17-70mm gibi lenslerle çekebilecekken portre için 50mm lensleri tercih edeceksiniz.
siz bence crop bi' body ile çekim yapıp ne üzerine yoğunlaşmak istediğinize karar verin. ona göre de lens tercihlerinizi belirleyin.

Tarih: 3 Kasım 2013, 04:52 - İp: 81.***.**0.139
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Tşk Ederim Hanimpenceresi verdiğiniz bilgiden ve önerinizden ötürü.Bir kararsızlık dolaşıyor ama burada inş. bi karar verebilirim.

Tarih: 3 Kasım 2013, 08:41 - İp: 88.***.**9.112
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3000 makina 18-55 kit lens ile başlayın.

Tarih: 3 Kasım 2013, 10:00 - İp: 151.***.**3.74
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

canon 650d ve sigma 18-250 ile birçok şey yapılabilir

Tarih: 3 Kasım 2013, 10:42 - İp: 176.***.**9.230
hanimhanimhani
hanimhanimhani (üye)
Bilecik / Amatör

ben de alırken epey kararsızlık yaşadım. "iyi bi' makine alıp ömrü billah kullanmak mı?" yoksa "seviye seviye gidip makinaların ömrünü tüketmek mi" dedim. şu da var ki makinaların ömrünü tüketmek derken elbette ömrü tükenmiyor shutter mevzusundan bahsediyorum. ben, ikinci seçeneği tercih ettim.
çok temel fotoğrafçılık terimlerini bilmiyordum mesela. yavaş yavaş, deneye deneye öğrendim. ISO, DİYAFRAM, ENSTANTANE bunlar nedir, hangi durumlarda kullanılmalı vs. gibi soruların yanıtlarını deneye deneye öğrendim. Pratiklik kazandıktan sonra maddi durum da elverirse -ki bu işte bütçe çok önemli- FF makinaya geçip kazandığınız pratiklikle daha iyi fotoğrafları daha iyi şekilde çekebilirsiniz.

#hanimpenceresi' tarafından 03.11.2013 13:50:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2013, 13:50 - İp: 81.***.**1.7
hanimhanimhani
hanimhanimhani (üye)
Bilecik / Amatör

çok çok basit bi' örnek vermek istiyorum. aldığımız makinaların öyle çok çok özellikli makinalar olmasına gerek yok.
umarım reklama girip ban yemem fotoğrafları buraya kopyalayamadığım için örnek fotoğraflar gösterme niyetindeyim. https://www.facebook.com/esmalalephotos?fref=ts
bu sayfanın sahibi arkadaşım canon 450D ile çekiyor bu fotoğrafları. 50mm lens ve yanılmıyorsam 18-135 lens kullanarak... bütün ekipmanı bu.
asıl mesele FF de olsa crop da olsa mesele kompozisyon... çok iyi makinayla bile kötü fotoğaflar çekilebiliyor, neyi çekeceğimizdir önemli olan. iyi objektiflerle giriş seviyesindeki kullanıcıların ziyadesiyle işlerini görecektir temel seviye makinalar.

Tarih: 3 Kasım 2013, 13:56 - İp: 81.***.**1.7
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Ercan43, venodrr, hanımpenceresi; Verdiğiniz öneriler için çok tşk ederim.Ercan beyin zaten çok kez rastladım yorumlarına deneyimli bir fotoğrafçı olduğunuz belli.

Tarih: 3 Kasım 2013, 18:03 - İp: 88.***.**3.190
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

"Ercan beyin zaten çok kez rastladım yorumlarına deneyimli bir fotoğrafçı olduğunuz belli."...

çok belli oluyor değil mi?..

Tarih: 3 Kasım 2013, 18:16 - İp: 176.***.**1.69
gecici.cilgin
gecici.cilgin (üye)
İstanbul / Amatör

Üyeliğim yeni ama bu forumu uzun zamandır takip ediyorum.Sizinde yorumlarınıza çok kez rastladım.Sayın baberti; Sizde deneyimli bir fotoğrafçı olduğunuzu belli ediyorsunuz.Ercan beyin de çok deneyimli bir fotoğrafçı olduğu düşüncesindeyim.Umarım bende sizler gibi olurum saygılar..

Tarih: 3 Kasım 2013, 18:31 - İp: 88.***.**3.190
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

her makine sahibinin içinde bi ff hevesi vardır dslr kullanmaya başlayınca sizde bunu yaşayacaksınız FF makine alın kullanmayıda bunda öğrenin, dolambaçlı yollarda dolaşmayın! yani yok şunda başlayım öğreneyim sonra şuna geçeyim! ben hiçte öyle düşünmüyorum, yok öyle bişey! neyle başlarsanız onda öğrenir gidersiniz hiç sıkıntı yapmayın. hevesiniz varsa kısa zamanda makinenin herşeyini öğrenirsiniz çünkü hertürlü bilgiye çok kolay ulaşıldığı bir bilgi çağında yaşıyoruz size düşen öğrenmek bol bol çalışıp pişirmek.

#m.levent' tarafından 03.11.2013 21:00:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2013, 20:48 - İp: 78.***.**8.102