dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Samsung Pro815 Ve Panasonic Fz50

Merhaba arkadaşlar
Şu an bu digital makinelerın fiyatları yaklaşık 1300 ytl civarında. (Yalçınlarda taksitli olarak)
Kıyaslama sihirbazı olarak değilde, kullanan arkadaşlar kendi samsung veya panasonic lerinin artı ve eksilerini yazarlarsa sevinirim.
Teşekkür ederim

#dilaver61' tarafından 31.10.2006 12:48:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2006, 12:46 - İp: 88.***.**4.184
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

hayrettin bey sonucta like bir makina sizi bir yerde bırakabiliyor.ancak günümüzde fiyatına göre daha fazla bir altarnatif sundukları bir gercek.aynı altarnatiflere dSLR ile ulaşmak için iyi bir bütce ayırmalısınız.ama daha da iyiye gitmek içinse keseyi acmak şart.bunlar satış stratejilerinin bir bileşimi.ucuzlayan dSLR ler benimde çok ilgimi cekiyor ama bunun yanında SONY R1 veya çıkması muhtemel ve birçok yeni özellik barındıracak R2 gibi modeller slr LİKE nın hiçte gözardı edilmemesi gereken bazı modeller.
pro 815 i ilk gün geri verdim aldığım yere kullanım ergonomisi fotoğraf kalitesi ggereksiz yere 15x zoom ama titreşim engelleme olmaması bunun yerine isoyu arttıran bir düğme ve sonucta noizli fotoğraflar.bunuların yanında pekte alışık olmadığımız bazı yeni özellikler.
fz50 bence panasonıc in birazdaha satarım diye cıkardığı bir model.fz 30 un sensörünün büyüklüğünü değiştirmeden 10mp cıkartmışlar ve işlemciyi değiştirmişler ve isoyu yükseltmişler.menüyü renkli yapmaları ve birkac değişikle size fz50 olmuş.ama işlenci noizi sonucta azaltıyor ama detay ları yok ederek.bunu photoshopta kendinizde yaparsınız.
sayın akdenizli her iki fotoğraf farklı ışık koşullarında çekilmiş.pek değerlendirme eşit şartlarda değil ama bu d80 in daha iyi bir makina olmasını değiştirmiyor.

Tarih: 1 Kasım 2006, 11:38 - İp: 88.***.**0.23
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

akdenizli,

Panasonic asiri derecede detay kaybetmis gibi gorunuyor. Dagin bitki ortusunde hicbirsey secilmiyor. Bulutlarin durumuna baktim, sanirim Panasonic'le cekilen daha kapali bir havada cekilmis, ama yine de bu kadar detay kaybetmemesi gerekirdi, zira bu makinalar arasinda en iyi objektif Panasonic'te. Ayni pozu F11 degilde, F8 veya daha genis bir aperaturle cekmen mumkunmu. Malum kucuk sensorlu makinalarda F8'den dar aperatur degerleri "diffraction" yapabilir.

Bende de bir Panasonic var, FZ5, o kumlu goruntu tanidik geldi, ama bu kadar detay kaybi, biraz garip dogrusu.

Tarih: 1 Kasım 2006, 11:41 - İp: 85.***.**8.9
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Arkadaşlar
D80 ile FZ30 ile ve Z740 ile aşağıdaki tüm fotoğraflar toplam SEKİZ DAKİKA içinde -ilk çekim 08:15 son çekim 08:23 te-aynı yerden aynı kişi tarafından çekildi.D80 çekimi raw+jpeg diğerleri jpeg olarak çekildi. Şüphesiz hava ve ışıkta birtakım ani değişiklikler olduğu fotoğraflardan da görülüyor.FZ30 aslında oldukça kaliteli çekimler de yaptığım bir makina, ancak Venüs Engine işlemcinin kararlılığı konusunda emin değilim. Renk çipi konusunda çalışmaları gerek.

Üstelik Z740 MP Schieneider Kruchner 10x optil lens ile, FZ30 8 MP Leica Vario 12x Optik lens ile, D80 10 MP Nikon 18-70 AF s DX lens ile çekildi.

EKLEME:FZ30'da Makinanın kontrast, keskinlik vs ayarları high modunda iken- fotoğraftaki gibi- bazı titreme, detay kaybı ve bulanıklık ortaya çıkıyor

#akdenizli' tarafyndan 01.11.2006 12:40:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2006, 12:38 - İp: 88.***.**3.145
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba akdenizli
Zahmetlerin için teşekkür ederim. Bahsettiğin gibi kısa bir sürede değişen hava şartları bile d80'den yana olmuş.:=)
Ama renk ve ayrıntılar konusunda d80'in farkı bariz ortada. Belki like modeller arasında kıyaslasaydık fotoğrafları, FZ30 başarılı olacaktı.

Fakat en büyük eksi, detay kayıpları sanırım. Tonlar biribirine katı giriyor. Gölgenin ton basamak farkı yok gibi. gölge tamamen gölge, aydınlıkta ha keza. Birde canlılkık farkı var. kumlanma öööffff(geriye birşeler kalıyormu ki?)

Tarih: 1 Kasım 2006, 12:58 - İp: 88.***.**8.41
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Üstad,
bugün galeri kısmına bir FZ30 fotoğrafı yükledim.İstersen birde ona bak.(Tabii onaylanırsa)

FZ30 kullanmasını bilenlerin elinde oldukça güzel sonuçlar verecek bir like-slr.Aynı yerde arkadaşımın çektiği kare ile benim çektiğim kare farklı oluyor.

Tarih: 1 Kasım 2006, 13:21 - İp: 88.***.**5.200
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

detay kaybolmuş derken öndeki yapraklara bi baksanız
d80 de bulanık yani uzağa odaklanmış gibi
fz30 da ise sanki yapraklara odaklanmış uzak detaylı çıkmamış gibi
gerçi ben pro değilim fazla anlamam ama genel görünüş o gibi

Tarih: 1 Kasım 2006, 22:57 - İp: 85.***.**3.175
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

A_hamit,

Kodakla cekilmis poza bakarsan, onda da yakindaki bitkinin D80'deki gibi bulanik cikmadigini, Panasonic'e benzer sekilde net ciktigini gorecekcek.

Cunku:

Genis mercek alanina sahip objektifler fokuslamada daha secicidirler. DSLRlarin daha buyuk sensorleri oldugu icin, daha genis mercek kullanirlar, dolayisi ile fokus mesafesinin biraz onundeki, biraz arkasindaki cisimler, kompaktlara oranla daha bulanik cikarlar.

Tarih: 2 Kasım 2006, 00:25 - İp: 88.***.**0.135
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Benim tecrübem şu:
FZ30 sert ışıkta ve hafif loş ortamda- bulutlu hava yada akşam ın o karanlık loşluğu gibi- tele çekimlerde başarılı sonuç vermiyor, Örneğin aşağıdaki iki fotoğraf aynı gün aynı dakilarda çekildi.

Bu fotoğrafta net görüntü olabilmek için epey uğrastım.PL filtre kullandım.Işık ayarını değiştirdim. ancak en başarılı sonuç bu oldu.

Bu fotoğraf da FZ30 ile aynı saatlerde çekildi.

#akdenizli' tarafyndan 02.11.2006 12:15:51 tarihinde düzenlendi.

#akdenizli' tarafyndan 02.11.2006 12:17:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2006, 09:16 - İp: 88.***.**0.178
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

hayrettin bey mesajınıza karşılık bu yazı.fz 30 da r1 in sensörü ve r1 dekinden dahada kaliteli bir lens olsaydı o zaman dönüp arkama bakmazdım.lens in daha kaliteli olmasını istememdeki amac 12x optik zoomda r1 in lensi iyi sonuclar vermeyecektir.belkide R1 in lensinin daha düşük optik zooma sahip olması kaliteyi düşürmemek amaçlı olsa gerek.
h5 ile karşılaştırma yapmak benim için zor nedeni ise h5 kullanmadım ama sensörü daha ufak1/2.5. ancak ufak sensörlerin daha az noiz ürettiği iddasını doğrulamıyor h5.zira 200 iso bile kullanmak cesaret ister aynen fz 30 daki gibi.
dpreview de daha önceleri r1 in dahada üstün ve beklenen özellikleri taşıyan yeni bir modeli hakkında dedikodular vardı.ama tarih henüz belli değil.
fz30 veya 50 birmüddet sonra benim için beni kısıtladığını düşündüğüm için değiştirmek istediğim bir makina.neyazıkki 80 iso nun dışına cıkamıyorum fz30 ile.ve bu artık iyice canımı sıkıyor.emektar zenıth i cıkarıp kullanmak geliyor bazen.
akdenizlinin alttaki fotosunda arka planı geniş bir yüzeye sahip mavi kırmızı veya yeşil renkte olsaydı 80 isoda bile bu ışıkta noiz görebilirdiniz.
d-slr ye doğru yüzümüzü cevirmenin zamanı geldi bence.saygılar.

Tarih: 2 Kasım 2006, 15:46 - İp: 88.***.**0.23
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla ben iso 400 ' e kadar pek problem yaşamıyorum gantry h2 ile.
iso konusunda bahsettiğiniz kadar kötü değiller bu makineler.

iso1000.
ev içinde ve elle.dijital müdahale yok bunda. noise yok mu? var...
ama daha düşük iso değerlerinde daha temiz görüntü elde etmek olası. tabii,r1 ya da dslr ler ile kıyas hata olur. o ayrı konu. sadece iso200 den yukarısı deyimi, 2 sene öncesinde doğruydu, ama bu gün kuşkuyla bakıyorum.
ya da ben pek umursamıyorum iso yu...

Tarih: 2 Kasım 2006, 16:00 - İp: 85.***.**3.47