fmsayin
fmsayin (üye)
Ankara / Amatör

Samsung Pro815 Son Karar Ama??

Arkadaşlar sanırım alacağım makineye karar verdim gibi geçenlerde ankarada uğurfotoda samsung pro 815e baktım oldukça iyi bir makine gibi fiyatıda çok uygun ama samsung pro 815 konusunda okuduğum bir takım olumsuz yorumlar beni korkuttu özellikle beni uğurfotoya yönlendiren burkayın yorumları.Bu makine hakkaten alınmayacak kadar kötü mü?çekilen fotolar oldukça iyiydi 15x dakiler bile.Yardımlarınızı bekliyorum bu makineyi kullanmış ve halen kullananlardan

Tarih: 10 Haziran 2006, 09:40 - İp: 85.***.**6.14
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

HAYATININ HATASI OLUR

GANTRY

DOGRU SOYLUYOR EN AZINDAN IADEYI KONUS AL VE NEDENLİ SAÇMA MAKİNE YAPTIGINI GÖR SAMSUNG UN.

5X ZOOMDAN SONRA MAKİNELERİN İYİ NETİCE VERMEDİGİNİ ONUTMADAN NEDEN R1 DUSUNMUYOSUN

BİR TÜRLÜ ANLAMIYORUM ABİ YA

Tarih: 11 Haziran 2006, 16:13 - İp: 85.***.**2.88
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslinda pazarbey, gantry bir yerde hakli.. cunku IS olmadigi dusunulurse, 400mm'de en azindan 1/800 saniyede cekim yapmasi gerekecek sarsinti olmamasi icin.. 1/800 icin de gercekten gunesli olmasi gerekiyor havanin.. aksam ustu falan, imkansiz cekemez elle..
bence de R1 almasi daha iyi.. ki r1'in kalitesi gercekten cok cok iyi.. ustelik smart zoom ozelligini falan kullanarak 15x'e kadar da zoom yapabiliyor galiba.. adnan iyi bilir, o aciklasin aslinda.. ama megapixeli dusuyor, 1 megapixel oluyor sanirim 15x zoom'da.. tabii yuksek iso basarisi ve fotograflarin kalitesi bir pro815 ile karsilastirilmayacak derecede yuksek R1'in..
veya ikinci secenek olarak bir fz30 olabilir.. IS gercekten gerekli.. bendeki 70-200'un IS'siz olmasi gercekten cok kotu.. ki 320mm'ye denk geliyor 350d'nin uzerinde.. 400 kusur milimetrede IS'siz dusunemiyorum dogrusu......
ama tabii ki son soz fmsayin'in.. cunku o makineye sonucta gonul vermis..

Tarih: 11 Haziran 2006, 18:41 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Birde telede diyafram açıklığı azalıyor.Bu nedenle enstantane hızı düşüyor.Bununda heseba katılması lazım. S2 ile 950 mm de(raynox 2.2x) ile 1/350 enstantanede bile titreşimsiz fotoğraf çekilebiliyor. Ama 9500 ile 300 mm de böyle bir netice almak mümkün değil. En azından 800-1000 olmalı. O da çok zor.
pro 815 in fiyatıda yüksek sanırım. Nerede ise r1 kadar dı bir aralar.Ama sanırım fazla satılmıyor. Bu nedenle fiyatında ciddi bir indirim olabilir.O z aman alınabilir. Mesela 1000 ytl olsa ben alırdım.

Tarih: 11 Haziran 2006, 20:03 - İp: 81.***.**8.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dogru soyluyorsun pazarbey.. ilk ciktiginda fiyati r1 kadardi sanirim.. su anda fiyati, burada 375 pound'a inmis.. r1 ise 515 pound'da.. bunun yaninda panasonic fz30 ise 325 pound.. s3 is ise 310 pound.. aslinda su fiyatlar gozonune alindiginda degebilir de.. (ama burada d50 kit fiyati da 380 pound'da su anda.. yani yine zor karar vermek..)

Tarih: 11 Haziran 2006, 22:01 - İp: 62.***.**2.10
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

pazarbey telede diyafram aralığı azalıyor enstantane hızı düşüyor demişsiniz.neyapacak çözüm için isoyu arttıracak.yanda bir düğme var ona basıp isoyu yükseltecek fmsayın ama elindeki 815 noize boğacak fotoğrafı.yada full triport taşıyacak.makina gercekten(benim denediğim problemli ise başka) netlemede zorlanıyor.güneşin direk vurduğu bir tabeleyı netleyemedi.Bunu aldığım ve daha sonra geri verdiğim satıcıda deneyerek fark etti.fiyatı düşsede daha mantıklı bir çok makina var piyasada.ama bu söylediklerim genede öneri-tavsiyeden öteye geçemez. son karar yinede senin fm sayın.

Tarih: 12 Haziran 2006, 18:33 - İp: 85.***.**8.39
fmsayin
fmsayin (üye)
Ankara / Amatör

Ne zor iş makine almak, herkesin fikri çok değerli hepinize tekrar teşekkür ediyorum ama maalesef kafam sürekli bulanıyo yani analogdan dijitale geçiş işini bir türlü yapamayacağız herhalde r1 elbette çok sağlam makine ama aradaki fiyat farkı göz ardı edilemeyecek kadar var.zaten fotoğraf işinde çok teknik detayları göz önünde bulundurmuyorum.yani analog makinede nedir işte birkaç ayar yapıp sonrada umarım istediğim gibi çıkar diyip deklanşöre basıp sonucu bekliyorum.815 hakkında olumlu bir yorum duyamamak maalesef beni biraz sarstı yani bayiisinin dışında sanırım bir de s9500 ve fz30a bakmam gerekecek.
ARkadaşlar hepininize ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER bu arada eklemeden yapamıycam 815 alıp fan club kurmaya kalksam (varmı bilmiyorum ama) herhalde tek kalırım

#fmsayin' tarafyndan 12.06.2006 20:49:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2006, 20:38 - İp: 85.***.**3.47
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet buyuk ihtimalle tek kalirsin fmsayin..
ama dedigin gibi fazla teknik detaylara girmiyorsan, git ve al pro815'i.. sonucta makineyi aldiktan ve kullanmaya basladiktan sonra o teknik ayrintilar onemsizlesiyor..

Tarih: 14 Haziran 2006, 20:43 - İp: 62.***.**2.10
alper1972
alper1972 (üye)
Zonguldak / Amatör

selam arkadaşım,

makina almak gerçekten çok zor iştir.

gerek fz30 gerek fuji gerekse samsung ciddi anlamda birbirlerinden farklı makinalar değiller.. biri daha keskin görüntü verir öteki yüksek iso da net görüntü verir. eğer makinayı son limitlerine kadar kullanacam ve sadece fotoğraf çekecem diyorsan git dslr al. aksi takdirde bu makinalardan herhangi birini al çok da fazla düşünme.

bende pro815 var çok da memnunum...
kullanıcı adı olarak alper1972 yaz, arama yap ve bu makina ile çektiğim fotoğrafları gör.

karar senin...

kolay gelsin

Tarih: 29 Haziran 2006, 00:17 - İp: 85.***.**8.150