drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Samsung 815, Dpreview

Yorumlarınıza sunulur.

http://www.dpreview.com/reviews/samsungpro815/

Tamer

#drtamer' tarafından 07.12.2005 19:22:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:19 - İp: yok
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @burkay; Panasonic FZ30 benim favori makinalarımdan biridir. Fotoğraf kalitesine söylenecek çok az şey var bunu iyi biliyorum. Sadece yüksek ISO değerlerinde alternatiflere göre "noise" oranının yüksek olduğunu değişik bir çok sitedeki resim ve yorumlardan gördüm. Bir tane allahın kuluda "noise" için kabul edilir dememiş. Ancak bunun yanısıra düşük ISO değerlerinde elde edilen fotoğrafların kalitesi çok takdir edilecek seviye de, bunu da belirtmem gerekiyor.

Tarih: 8 Aralık 2005, 20:06 - İp: 85.***.**9.174
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

"Sevgili @drtamer; Sony R1'e ödenecek para ile birde neler alınabileceğini (D-SLR) düşününce, çokta cazip olmuyor gibi geliyor bana. Haksızmıyım?"

Sevgili Tekno biraz geç oldu, ama gün boyu ameliyathanedeydim. Ancak yazabiliyorum. Öncelikle söylediğin doğru yaklaşık 1.800 YTL fiyat ile alınabilecek 6MP DSLR+ kit lensleri var. Bu makinelerin aşağı yukarı hepsi çok başarılı. Ancak yapılan testlerde R1'in lensi gerçekten çok başarılı (1000$ eder deniyor (US fiyatı) ve kit lenslerin hepsinden de iyi) ve 10 MP. Ancak hızı yetersiz, 3Jpg/sn çekebiliyor ve EWF, optik bakaçtan kötü. Ama bel seviyesi fotografi için uygun. Hızlı fotograf çekmeye ihtiyacı olmayanlar, crop için 10 MP'e bayılacaklardır. Büyük sensör de başarılı (daha iyi olabilirdi-D2X'te de aynı boyutta Sony CMOS sensör var). Ayrıca canlı ön-görüntü var- çekeceğinizi önceden görüp ayar yapmanız kolaylaşıyor (benim gibi amatörler için iyi bir şey.

Tamer

Tarih: 8 Aralık 2005, 22:08 - İp: 193.***.**2.10
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili tekno,
O allahın kulu sen olabilirsin. ....git bir teknosa veya tekobiz veya ne bileyim bu makinenin sayıldığı herhangi bir mağazaya al eline makineyi ve çek gel burda bizimle paylaş....Makine çıkalı çok olmadı ama bir deli kuyuya taş atıyor ve o taşın sesini duyan herkes o delinin tellalığını yapıyor...

Kant felsefesini çok severim:"Kendi aklını kullanmaya cesaretin olsun"

Tarih: 9 Aralık 2005, 19:01 - İp: 85.***.**7.4
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Kant yalnız yaşıyormuş herhalde....

Internet üzerinde en az 5 sitede FZ30 ile ilgili yorumları okudum. Nedenine gelince, benim almayı ilk düşündüğüm ve gerçekten almak istediğim ilk makina o idi. Teknosa'da ve sirkecide hem FZ30 ve hemde Fuji 9500'ü incelemştim. Hatta dükkandaki arkadaşlar sağolsun, ikisi ile resimler çekip bilgisayara yükledik, dükkanda hem FZ30 ve hemde s9500'ü birebir inceleme şansım oldu. O zaman tercihimi FZ30'dan yana kullanmıştım. Daha sonra da Nikon 8800'e dönmüştüm.Ama kısa sürede D-SLR'a çark edince olay orada kaldı. Yani tam fırdöndü olayı ile sonuçta bir tercih yapıp, sonuçta makinamı aldım. Ama bu arada ilgilendiğim tüm makinalar tarafından çekilmiş amatör fotoları bilgisayarımda da incelemiştim. Karşılaştırma yapıp bende netleşen bir fikirdir, herhangi başka bir nedeni yok.

Kant'a selam, Konfiçyus'a devam.

Tarih: 9 Aralık 2005, 22:20 - İp: 85.***.**9.6
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili tekno,
yanlış hatırlamıyorsam konica minolta maxxum 5d'yi alan sendin. yeni makinan hayırlı olsun..
ben bu makinanın hayalleriyle yaşıyorum açıkçası şu sıralar. açıkçası ben kompakt slr-like yanlısıyım ama coolpix8800 ve canon pro1'in veliahtlarının kalitesi beni tatmin etmezse ben de dslr'kayıcam gibi görünüyor..şimdilik sabırla beklemeye karar verdim anlıyacağın..
yeni makinanı yeterince test etme fırsatı bulabiliyormusun bilmiyorum ama yorumlarını ya burada ya da açacağın başka bir konuda bizimle paylaşırsan çok sevinirim..
ayrıca kit objektif ve ayrıca aldığın 300mm zoom objektifin kalitesinden memnunmusun bunu da bilmek isterim..

Tarih: 9 Aralık 2005, 23:24 - İp: 85.***.**5.149
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba @caglareral,
Minolta Dynax 5D alma sürecimdeki ilginç gelişmeler aslında bu forumda bazı yazılar altında var Panasonic FZ30, Olympus C-8080, Nikon Coolpix 8800 derken; D-SLR olsun dedim ve arkasında Canon 350D, Nikon D50 üzerinde karar vermeye çalıştığım sıralarda sevgili @dadanagast'ın önerisi ile Minolta Dynax 5D'yi de incelemeye başladım. Internet üzerinde bulduğun inceleme, test ve amatör fotoğrafları inceleyip sonunda "BUDUR" dedim. Ve arkasından aldım.

Açıkçası şu an güncel ve alternatif diğer kameralar ile birebir çok detaylı karşılaştırmam mümkün değil.Bu nedenle yorumlarım çok objektif olmayabilir. Ancak, kararımda etken olan konuları anlatabilirim ve merak ettiğiniz konulara cevap verebilirim.

Sonuç olarak, kendim için doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum ve bundan ötürü çok mutluyum.

Sevgi ve saygılarımla...

#TeknO' tarafyndan 09.12.2005 23:41:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Aralık 2005, 23:38 - İp: 85.***.**9.6
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili tekno,
merak ediyorum da, şimdi 5d'nin gövdesinde Is özelliği mevcut. sen buna birde vr özellikli bir objektif taksan nasıl bir sonuç verir çok merak ediyorum doğrusu bence de doğru tercih yaptın. 5d'nin en büyük artısı kendinde barındırdığı IS faktörü bence.bunu objektifte arasan dünyanın parası farkedicek.. üstelik 3200iso mertebesinde bile harika sonuçlar almış. ne flash kullan ne de tripod.. kit lensden memnunmusun öncelikle..? ve diğer zoom lensin performansını da aktarırsan sevinirim. bir sitede okuduğum kadarıyla otofocus çok hızlı değil ama tatminkar seviyedeymiş..tek okuduğum olumsuz özellik buydu benim.. buna da bir bakarsan sevinirim...

Tarih: 10 Aralık 2005, 03:17 - İp: 85.***.**5.149
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Samsung'u digital makina konusunda zaten ciddiye almiyordum, almamaktada hakliymisim. sanirim bu makinayi kendi kore pazarlari icin cikardilar, kore'liler kendi mallarini kullanmada cok milliyetcilerdir.

ben ozetle, hatta ozet degil sadece tek bir cumle: BU MAKINA BES PARA ETMEZ, UZAK DURULMASI GEREKEN BIR CIHAZ!!!!!

Tarih: 10 Aralık 2005, 08:11 - İp: 24.***.**6.164
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sorum yine sana tekno..

Konica Minolta 5D....LCD= 2.5inç...LCD Pixsels= 115,000
nikon d50............LCD= 2.0inç...LCD Pixsels= 130,000
canon 350d...........LCD= 1.8inç...LCD Pixsels= 115,000

2.5 inç gibi en büyük ekrana sahip olmasına rağmen en düşük çözünürlüğe sahip 5d'de. inç başına düşen piksel sayısının bu kadar az olması hissedilir derecede rahatsızlık veriyormu(ya da herhangi bir rahatsızlık veriyormu) bunu merak ediyorum.

Tarih: 10 Aralık 2005, 13:52 - İp: 85.***.**3.68
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

caglareral,

benim sahsi dusuncem: tum dslr lcd'leri yetersiz buyuklukte, menu kullanimi disinda hic bir ise yaramiyorlar. bu yuzden makinalari karsilastirmak icin bir kriter olmadigi gibi, aralarindaki cozunurluk farkida pek onemli degil.

sayet karsilastirabilme firsatim olsaydi bu makinalarin lcd'leri arasindaki parlaklik farkini goz onune alirdim. Parlak olmayan lcd parlak gunes altinda cok sorunlu olabilir...

Tarih: 10 Aralık 2005, 18:57 - İp: 24.***.**6.164