drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Samsung 815, Dpreview

Yorumlarınıza sunulur.

http://www.dpreview.com/reviews/samsungpro815/

Tamer

#drtamer' tarafından 07.12.2005 19:22:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:19 - İp: yok
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Samsung bence patlamış

Test ve inceleme sonuçlarında bir sürü sorun tesbit edilmiş. Hele "noise" konusunda meeşhur Panasonic FZ30'u bile kat be kat sollamış. Bu ne ya. Noise makinası resmen Bol bol noise çekmek isteyen bunu kesin kaçırmadan almalı.

Sonuç olarak recomended denilmiş ama bence olsa olsa "avarage" olurdu. Burda torpil geçmişler.

Tarih: 7 Aralık 2005, 19:44 - İp: 81.***.**0.223
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..
ben de yeni baktim degerlendirmeye, sagol tamer haber verdigin icin..
tekno, dpreview de zaten oyle demis, neredeyse "above average" diyeceklermis de...
....
neyse.. bu makineyi, sanirim, gorunusu icin alacak insanlar..
.. 16-17 saniye'ymis iki raw yazma suresi arasindaki ve 1 saniye shutter lag'i olan bir makineyi, insanlar yine de alacaklar.. cunku makine, hos gorunuyor..
...........
valla o fiyata, kimse alinmasin ama bir nikon d50 ile 18-55 almak bin kere daha mantikli..
..ama telesi yetersiz diyebilir bazi arkadaslar.. evet 15x zoom'u olmaz makinenin..
..
ama onlara da soyle ornek vermek istiyorum..
d50 ile 18-55, burada 460 pound'a satiliyor.. bir sigma 70-300 apo lens de 160 pound'a.. yani ucte bir fiyata..
samsung 815 pro ise 460 pound'a yeni indi..
d50'ye 70-300'u takinca, 35mm'ye gore, 105-450mm zoom yapar.. yani pro815'den daha uzaklara zoom yapabilir insanlar..
bilemiyorum.. iki lens tasima sorunu tabii ki var; ama bir dslr'in keyifini dusunmek gerekir..
arka arkaya 50-60 tane jpeg'i cektiginizi dusunun.. veya 5-6 raw'i arka arkaya cektiginizi..(dakikalarca beklemek yerine..)
..ama dslr'in icine toz kaciyor, diyenler de var tabii..
arkadaslar o kadar korkmayin toz kacmasindan.. toz sadece.. ki ben, kac kere disarida lens degistirmis olmama ragmen toz kacmadi.. kacti da, ufledik gitti.. (bir ufleme cihaziyla.. agizla uflemek cok tehlikeli..)
......................
dslr'in sadece viewfinder'i yeter valla..
shutter'a dokunur dokunmaz fotografi cekmesi yeter..
bir anda zoom yapmasi yeter..(ki bir andan bile kisa sure aslinda..)
..seri cekimi yeter..
..yuksek iso'su yeter..
fotograf kalitesi yeter......
yeter de yeter yani........................

...neyse..
herkese saygilar.. [>:D

Tarih: 7 Aralık 2005, 20:10 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Tekno,
Aslında benzer yorumlar yazarak bu topiği açmıştım ama, sonra herkesin yorumunu etkilememek için sildim.

Sevgili Dadanagast,
Açıkçası daha dün R1 review'i sonrası bugün bu makaleyi beklemiyordum, bana da sürpriz oldu. Söylediğin her kelimeye katılıyorum, aynı görüşlere sahibiz. Yalnız birtek SLR-like makineler içinde Sony R1'i ayrı tumak lazım, özellikle büyük sensör ve "live preview" özelliğiyle birleşince kaliteli fotografları, kolay kullanımla birlikte sunuyor. Fakat SLR'erin optik bakacı ve hızının yeri de ayrı. Dediğin gibi birkaç yıla kadar tüm aranan özellikler bir arada sunulacak gibi görünüyor.
Selamlar
Ramer

Tarih: 7 Aralık 2005, 21:02 - İp: 193.***.**2.10
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @drtamer; Sony R1'e ödenecek para ile birde neler alınabileceğini (D-SLR) düşününce, çokta cazip olmuyor gibi geliyor bana. Haksızmıyım?

Tarih: 8 Aralık 2005, 00:45 - İp: 81.***.**4.69
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili tekno,
Fz 30 kullandın mı bilmiyorum "meşhur nois" dediğine göre????
Pro 815 in en büyük eksikliği imaj satbilizatörü yok.Teknik servis kursunda ben bu konuyu dile getridiğimde Sigmanın mühendisleri kendilerince bir açıklmada bulundular.Avatar resminde elimdeki makine pro815

Notro 815 türkiye satışi fiyatı deri kılıfı da dahil 1499 ytl www.kont.com.tr

#burkay' tarafyndan 08.12.2005 12:41:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2005, 12:41 - İp: 85.***.**9.222
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

burkay millet 9500 fz 30 karşılaştırması bekliyor, hala fz 30 yok ortada.Gönderinde karşılaştıralım.Gerçekten o kadar kötümü noise.İnsanın inanası gelmiyor. Bana kalırsa bazen bu test sitelerinin fotoğrafları yanıltıcı olabiliyor.

Tarih: 8 Aralık 2005, 13:07 - İp: 85.***.**8.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Birde teknoya kızmayınız.Herkes hakikaten öyle biliyor noise konusunda fz30 u.Herkes hayal kırıklığndan bahsediyor.

Tarih: 8 Aralık 2005, 13:08 - İp: 85.***.**8.120
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar merhaba, Fz30 'un değil belki ama, FZ20'nin noise değerlerine ışık tutacağını düşündüğüm resimleri aşğıda görebilirsiniz. Yabancı forumlardaki kullanıcılar FZ30'un noise değerlerinin 20'den çok daha iyi olduğunu, üstüne basarak vurguluyorlar!

Resimlerin hikayesini okumak için BURAYA, direkt resimleri görmek içinse ŞURAYA tıklayın lütfen...
Saygılarımla...

Tarih: 8 Aralık 2005, 14:09 - İp: 81.***.**5.252
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Örnek resimler:

http://www.dpreview.com/reviews/samsungpro815/page17.asp

Samsung'un resmi sitesinde örnek resim diye yayınladığı zırvalardan çok daha iyi. dpreview forumlarında örnek resimler üzerine yapılan negatif eleştirilerin çoğu bu resmi sitedeki fotoğraflar için yapılmış. Ancak yukarıdaki linkdeki fotolar daha iyi duruyor. Bakmak lazım.

Tarih: 8 Aralık 2005, 16:29 - İp: 82.***.**4.51
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Noise fazla, doğru. Ancak droral'ın verdiği linkdeki fotolarla kıyaslanınca daha bir masum kalıyor sanırım.

Tarih: 8 Aralık 2005, 16:38 - İp: 82.***.**4.51