shoparr_
shoparr_ (üye)
Eskişehir / Meraklı

R1 & S9500 ???

reklamcılık öğrencisiyim fotoğrafa meraklıyım zamanla geliştirmek istiyorum fotoğrafçılığı..bi makine almayı düşünüyorum..objektifi iyi kamera kaydı yapabilen diyafram ve örtücü ayarları zengin manuel kullanımı olan makro çekimde yapabilen bi slr like mı almalıyım yoksa istediğimde objektifini değiştirebileceğim daha profesyonel bi slr mi almalıyım karar veremedim..slr like makinelerde 2 makine ön planda sizlerin tavsiye ve fikirlerini merak ediyorum..slr olursa da fiyatı çok abartı olmayan en iyi tercih ne olur sizce??

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:06 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sana söyliyeyim.
1)Alacağın makinada tüm aksesuarları da dahil ayırabileceğin limit nedir?
2)Video çekimi senin için ne derece önemli?
3)Almak istediğin baskı boyutu yani çözünürlük ön planda mı?
4)Gece çekimleri için makinanı fazla kullanacakmısın?
5)Aldığın makinaya,aldıktan sonra ciddi masraf yapabilecekmisin?
6)Makinayı alırken ağırlığını,boyutlarını,markasını göz önüne aldın mı?
7)Zoom'u yüksek bir model mi gerekiyor sana yoksa çok da farketmez,önemli olan görüntü kalitesidir benim için mi diyorsun?
8)Birde bu cihazı aldıktan sonra ne kadar kullanacaksın?Yani çok iyi bir model alıp olabildiğince seni idare mi etsin istiyorsun yoksa 1-2 sene sonra değiştiririm nasıl olsa gibi bir düşünce içerisindemisin?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar!Aklına takılanları sorarsan hepimiz sana yardımcı olmaya çalışırız.

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:39 - İp: 85.***.**9.1
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Osmanlı Münkir , nekiri geçtin valla.Ahiret suali gibi ne o öyle.

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:43 - İp: 88.***.**3.60
onderaydin
onderaydin (üye)
İzmir / Amatör

her yönden r1

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:45 - İp: 85.***.**8.231
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

R1 iyi bir tercih DSLR-Like cihazlar aarsında.DSLR cihazlarda ise Nikon D50 ve 18-200 mm objektife de iyi diyorlar.Ondan sonrada kalite olarak galiba 28-100mm olan objektif geliyor.D50 alırsan hem tele hem de macro lenslere ihtiyacın olacaktır.Bana kalırsa R1 al,objektif araştırma derdinden kurtul derim ben.

Tarih: 2 Nisan 2006, 13:57 - İp: 85.***.**7.8
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

selam aynı bolumden mezun olan biri olarak ben sana dslr tavsiye ederim. sonuta 1000 dolar civarınd alacagın bir makinayla reklam cekimleri yaparak para kazanmak zor.bunun icin dah afazla donanima ve guce ihtiyac vardır. Sende bi yerden başlamak icin sanırım tavisye istiyosun. Bu işten para kazanmayı dusunuyosan dlsr le başlaman gerekir.oncelikle dusuncenin profesyonel adım atması gerekir.. d50 yle baslayabilirsin..

bu arada kamera kaydı olsun gibi özellikleri istemesen daha iyi olur sanki..

saygılar

Tarih: 2 Nisan 2006, 15:00 - İp: 81.***.**2.172
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

shoparr_ merhaba
DSLR alacaksan fazla para harcamadan, kontrast ın dediği gibi fazla donanıma ve guce ulaşamazsın.Lens lere ayıracağın para makine nin parasından fazla olacaktır.Fazla param yok sadece kit lens benim işim görür diyorsan,R1 al.Kit lensli bir DSLR ile Sony DSC-R1 kalitesinde fotoğraf zor çekersin.Tabi birde baskı boyutu işi var burada 10.3 mp.li R1 in avantajlarını göz önünde bulundur.İleride param olduğunda lens işini çözebilirim diyorsan da DSLR al.

Tarih: 2 Nisan 2006, 15:15 - İp: 85.***.**4.217
shoparr_
shoparr_ (üye)
Eskişehir / Meraklı

saolun dostlar biraz araştırma yaptım ayrıntılı konuşayım istiyorum sizlerle...
bi bakarsanız sevinirim fiyat donanım uygun gibi.
http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=1775993

Tarih: 2 Nisan 2006, 16:47 - İp: 85.***.**2.138
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

@Osmanlı

objektif araştırmak hiç dert olur mu Genelde araştırma safhası en zevkli aşamalardan biridir benim için.. Dert olan para ayırmak :D

Tarih: 2 Nisan 2006, 16:56 - İp: 85.***.**0.97
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

sitedeki urun fiyatı bence cok uygun dusuunulebilir..

Tarih: 2 Nisan 2006, 17:01 - İp: 81.***.**2.172
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bana kalırsa shoparr_,sen bu satıcıya bir mail at ve ne kadar önce aldığını ve türkiye garantisinin olup olmadığını(karfo karacasulu) sor.Hatta makinanın seri numarasını isteyip bir yere not et ve yarın Nikon-Türkiyeyi arayıp,onların sattığı bir ürünmü değil mi onu öğren.Ayrıca orada bahsi geçen kingston marka sd kart,düz yani yetersiz bir karttır.Okuma ve yazma süreleri de haliyle sıkıntılı olacaktır.2 adet verdiği objektif hakkında yorum yapamayacağım.Bu işin piri olan kişiler sana bu konuda yorumlarını yazarlarsa daha sağlıklı bir fikir edinebilirsin.Bu DSLR yi düşünüyorsan,üzerine para harcamayı göze almışsın demektir.Ciddi olarak düşün dediğim bütçe meselesini.Sonra istediğin performansı alamazsan üzülme.Terddütlerin varsa kafanda R1 almanı tavsiye ederim.
Kendini geliştirmek istiyorsan R1 sana fazlasıyla yeter.Pofesyonel kullanıcılar bile 2. makine olarak herhalde R1'i düşünüyordur.Bu arada illaki D50 dersen,1600 ytl ye yalçınlarda var ki yalçınlar pahalı satan bir yerdir.Rahatlıkla 1500 ytl nin altına taksitli bulabilirsin.

Tarih: 2 Nisan 2006, 17:04 - İp: 85.***.**7.8