blnt38
blnt38 (üye)
Kayseri / Meraklı

Praktica'dan Daha İyi Bir Makinaya Geçme

Slm arkadaşlar.Öncelikle böyle güzel bir site sunduğunuz için sizlere teşekkür etmeyi borç bilirim.Fotoğraf makinası almak için sizlerden bilgi almayı uygun gördüm.Şimdiye kadar 3-4 yıldan beri Praktica dcz 6,2 compact makina kullanıyordum fotoğrafa meraklı olduğum için şimdi bu işi biraz daha geliştirmek istiyorum fakat ne tür bir makina alacağım konusunda hiç bir fikrim yok 1000-1500 tl arasında bir makina alacağım.Özellikleri bakımından benim için en verimli olabilecek makina sizlerce hangisi olur? Bu işi ilerde daha da geliştirebilirim ama meslek yapacak kadar değil benim amacım sadece manzara vs. günlük hayattan güzel fotolar yakalamak.Fotoğraflarımın daha kaliteli ve güzel olması için bu şekilde yeni bir makina alma düşüncesi içerisindeyim. Sizlerin de yardımıyla en güzele ulaşacağıma inanıyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Bol fotoğraflı günler diliyorum.

Tarih: 6 Eylül 2009, 00:08 - İp: 88.***.**9.6
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

zor değil... manuel bazı ayarlara izin veren bir kompaktla , yapılabiliyor... etki DSLR kadar olmayabilir ,kabul ama neticede oluyor... özellikle makro çekim yapıyorsanız..

Tarih: 7 Eylül 2009, 02:21 - İp: 88.***.**0.42
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

demek istediğim oydu aslında makro çekimler haricinde zor oluyor. (Mesela 1m ötenizdeki bir cismi arka plandan soyutlamak çok zor ve etki asla dslr makinedeki gibi olmuyor. Dslr makinede arkadaki hiçbir şey anlaşılmıyor ama slrliketa gayet seçilebiliyor.)

Tarih: 7 Eylül 2009, 09:52 - İp: 193.***.**9.52
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

peki ..anlaştık ozaman sözünüzün üstüne söz söylenir mi artık....

Tarih: 7 Eylül 2009, 14:20 - İp: 88.***.**1.29
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

estağfurullah neden söylenmesin, bakın bu da sizin için TIK
aynı şeyi söyledik aslında oluyor ama dslr kadar değil... Bu fotoğraf için koşullar elverişli olmuş ama her zaman neyse konuyu dağıtmayalım...

konu sahibi de belki örnek fotodan nasiplenir

Tarih: 7 Eylül 2009, 21:20 - İp: 78.***.**8.137
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

dediğiniz gibi olmuş.... ben de bir örnek vereyim madem.... kompakt makinamla çektiğim bir kare... pardon dikdörtgen

TIKLAYINIZ

#designwish' tarafından 07.09.2009 22:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2009, 22:00 - İp: 88.***.**1.29
blnt38
blnt38 (üye)
Kayseri / Meraklı

emeğinize sağlık fotoğraf çok güzel olmuş bu tekniği insan odaklı bir fotoğrafa uygularsak acaba daha mı etkili olur diye düşünüyorum

Tarih: 7 Eylül 2009, 22:10 - İp: 88.***.**9.6
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

şöyle açıklayayım... eğer insana yakınsanız, ortam yeterince aydınlıksa ve insanın arkasında yakınlarda bir nesne yok ise, arka plan flu çıkar. Onun haricinde beklediğiniz etkiyi kompakt makine ile yakalamanız zor. Yukarıdaki iki örnekte de bahsettiğim şartlar sağlanmış durumda.

Tarih: 7 Eylül 2009, 22:18 - İp: 78.***.**8.137
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz BOLUBEYİ... Bu alan derinliği bende de takıntı ama şimdilik kompaktla ve sadece dediğiniz şartlarda, birazda olsa kendimi kandırıyorum...

Tarih: 8 Eylül 2009, 00:03 - İp: 88.***.**1.29