mavrikyos
mavrikyos (üye)
İzmir / Amatör

Pentaxcılar Ve Antipentaxcılar !

Evet arkadaşlar aklımda Canon 450 d olmasına rağmen, gönlümde Pentax modelleri var. Pentax'ın Canon'a nazaran artı ve eksilerini bana etraflıca bir şekilde anlatacak bir fotoğraf dostu varmı? Canon'un yüksek iso kabiliyetini biliyorum, onu geçelim Benim en merak ettiğim konu ise lensler. Bildiğiniz üzere Lensler makinalardan daha pahalı Acaba Lens konusunda sıkıntı yaşanırmı? Yani Pentax makina sadece pentax lenslere mi uyumludur? Canon yada Nikon lensler kullanılabilinirmi? Sigma ve Tamron lensler nasıl sonuçlar verir bu Pentaxlarda?
Cevaplarınızı merakla bekliyorum...

Tarih: 11 Mayıs 2009, 00:29 - İp: 88.***.**4.220
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Mavrikyos;

İşin aslını istersen giriş seviye makinelerde Nikon lar hariç (D40/D40X/D60) hepsini de beğeniyorum. Fotoğraf kalitesi olarak D40/D40X/D60'da da sorun yok tabii ki ama şu gövdede AF motoru olmaması meselesi cidden sinirime dokunuyor. Hayyam da birçok kişiye denk geliyorum alıyor ikinci el AF lensi eline, beğeniyor tam alacak, haydaa makine D40X, maalesef AF yapamayacak. Canon 450D ise oldukça iyi, gövde içi titreşim önleme eksikliği dışında başka bir eksiklik yok, ha ayna kilitleme de yok galiba.

Fotoğrafı espri amaçlı koydum yoksa Pentax reklamı olarak algılanmasını istemem. Malum dünyadaki Canon - Nikon hegemonyasını Pentax, Sony ve Olympus gibi firmalar farklı yaklaşımlarla kırmaya çalışıyorlar. Fotoğraf Pentax reklamı ama Sony ve Olympus un da aynı protest yanı var muhakkak. Sony son yıllarda sağlam atılım yaptı. Özellikle A300 beğendiğim bir model, ancak şunu da söyleyeyim A700 ü hiç beğenmedim, gerçekten de plastik bir yapısı var, kaliteli hissi uyandırmıyor insanda. Ama kaliteli tabii ki.

K200D yerine ikinci el ama temiz bir K10D alınabiliyorsa kesinlikle çok daha iyi bir seçim olur evet.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 14:43 - İp: 78.***.**5.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dslrde kalem pil neden hos durmasın?
cogu zaman cok faydalıda olabilir..
bir bakkalda duracell pil bulmak, bataryayı sarj etmek için 4-5 saat priz basında beklemekten daha kolay bildigim kadarıyla..
benım acımdan buyuk bir artı kalem pil kullanması..

Tarih: 12 Mayıs 2009, 18:56 - İp: 78.***.**1.34
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Efenim arz edeyim.
Öncelikle insanların nazarında fotoğraf makinası ya nikon yada canondur. Gerisi mintaks falan olup alay edilir.
Tabi bu işin magazin boyutu.
Gelelim aslına.
1- Bİr kere pentaksın adam gibi bir lensi yoktur. Aslada olmayacak gibi durmaktadır. MEsela pentaksın 70-200 f4 ayarında bir objektifi bulunmamaktadır. veya 400 mm ayarında.
Canon ve inkonun ise zibillah gibi bulunmaktadır. HEMde pentaks muadillerine göre karşılıştırılmayacak kalitededir.
2-K10 ve 20 serisinin kim ne derse desin bir renk sorunu vardır. Bunu aşmak bizim gibi amatör kullanıcılar için büyük sorun olup bazen insanı çileden çıkarmaktadır.
3-Aradığınız hiçbir şeyini bulamazsınız. NE objektif ne flaş nede başka birşeyini.
4-100 ısoda bile noise üretebilmek gibi enteresan özellikleri vardır cmos sensörlerinin bilem.

ancaaakkkk
Gövdede titreşim engelelemesi olup büyük avantajdır.
Suya toza falan dayanıklı gövdesi vardır.

Not: Bu yazdıklarımdan sonra pentaks Türkiye (Beyaz Elektronik) elimdeki makina ve ekipmanı almak isterse aldığım fiyata seve seve veririm.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 19:03 - İp: 78.***.**4.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

70-200 veya 400mm lenslerin fiyatlarınıda yazarmısın pazarbey..
cunku alamayacak biri için pentaxın bu lenslerinin olmaması hiçbir onem tasımaz..
-------
sen dısında renkten yada noisedan şikayet eden pentax kullanıcısı duymadım..k10d de bir renk sorunu var ama dogruya dogru..
genellikle antipentaxcılar renkten şikayet eder..
onlara neyse..
-------

ama haklısın gercektende aksesuarını bulmak sıkıntı, mesela ring flaş, gerçi bulduktan sonra kullanmasıda sorun..
benım bi tanıdıgım var,ring flaş ve makro objektifi var,hala daha bnm dandik kompaktımla cektigim gibi makro cekemiyor
ayrıca servis distribütor vsde problem..
-----------------------------------------------------------------------------------------
buarada kuzen evleniyo,dugunumde fotograflarımı cek dedi,makinem yok dedim

Tarih: 12 Mayıs 2009, 19:14 - İp: 78.***.**1.34
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

reno alın hem böylece parça sıkıntısıda çekmezsiniz.

#remi5861' tarafından 12.05.2009 20:03:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 19:18 - İp: 85.***.**2.119
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Canonlar da eğer ışık az pozlama uzunsa( 4-5 sn. olmasına gerek yok 1/8 ve akşam üstü gölgede çekimde ), flu alanlarda, gölgelerde, gökyüzü deniz gibi yerlerde 100 ISO'da noise üretiyor ( ne kadar rahatsız edici tartışılır ama noise orda). Tabi RAW'da;
noise karşılaştırmasını RAW'da yapmak lazım, yazılımla jpeg dosyalarında fazla yumuşatarak noise engellemek erkekliğe sığmaz. Noisesız olcaksa RAW'da noisesız olcak

Tarih: 12 Mayıs 2009, 19:20 - İp: 88.***.**9.90
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fotoğraf çılığın rocanouda bunlar olmalı.
Gaijin senin dslr var sanırım. Bayağı emin emin yazmışsında. Neydi senin slr nin markası.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 20:29 - İp: 78.***.**4.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon eos 300 var bende slr:D bide zenit 122

Tarih: 12 Mayıs 2009, 20:49 - İp: 78.***.**1.34
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Pentax da 70-200 gibi bir lens yerine 60-250mm. gibi bir lens var görünüyor.
Burada fiyatı 1400 dolar.
Kalitesi nasıldır bilmiyorum ama 60 tan 250mm ye kadar F/4 diyaframmış.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 20:50 - İp: 78.***.**1.2
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sen sus o zaman. Az eylenmediniz benimle zamanında kompakçısın sen sus dslr hakkında konuşma diye.
Türk maalesef pentaks lensler test verilerine göre hiçte ahım şahım neticeler vermiyo.

Tarih: 12 Mayıs 2009, 23:38 - İp: 78.***.**4.118