nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Pentax Ve Sony

Merhaba,

FOrum sayfalarında bu iki markanında oldukça fazla kullanıcısı olduğunu gördüm.

Lens ve diğer ekipmanlar açısından hangi markayı önerirsiniz?

Body oalrak ta sanırım pentax daha ekonomik bir marka.

Tarih: 15 Şubat 2010, 01:07 - İp: 62.***.**9.5
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Nikon veya Canon gibi tutulmadigi icin ucuz olabilir orlarda.Ozellikleri itibariyle Nikon yada Canon u gecememis makinalardir ama kesinlikle kotu falan degiller.Pentax in burda Japonyada enteresan ve kucuk lensleri var mesela ilgimi cekmiyor degil.Fanatikleri mevcut...

Tarih: 15 Şubat 2010, 12:39 - İp: 221.***.**4.187
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozansan'dan farklı düşünüyorum. Sizin durumunuzdaki amatör birisi için özellik olarak asla geri kalmış değiller.

Bu işe çokça para yatırıp, egzotik lensler falan almayı düşünüyorsanız Canon ve Nikon tercih etmelisiniz, ama bunun dışında herşey için Pentax ve Sony gayet yeterli. Aslını ararsanız egzotik ekipman konusunda Sony de bayağı bir ürün yelpazesine sahip ama pazarın bu segmentinde Canon Nikon de-facto standart olduğu için kimse dikkat etmez.

Canon ve Nikon pazarlama ve reklama 1970'lerden beri Pentax, Minolta (yani bugünkü Sony) ve Olympus'tan çok daha fazla yatırım yaptı. Olympus 1980'lerde AFnin çıkışıyla havlu attı. Pentax 1980'lerden itibaren gelişmeyi biraz daha geriden takip etti. Minolta ise dijital çıkana kadar ne özellik nede kalite olarak asla Canon ve Nikon'un ardına düşmedi. Dijitale geçişte Minolta geç kaldı, buna bir de Minolta'nın geleneksel pazarlama beceriksizliği eklenince 2006'da işi Sony'ye devretmek zorunda kaldılar.

Tarih: 15 Şubat 2010, 20:29 - İp: 78.***.**6.144
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sony kullandığım için onun hakkında yorum yapabilirim.

Öncelikle Sonynin fiyat politikası hoşuma gidiyor, sanırım fotoğrafçılık konusunda özellikle marka shop sadece Sony de var.

Fiyat politikasından dolayı iyi fiyata garantili ürün alınabiliyor.

Makine üstündeki Titreşim önleyici ve Carl Zeiss gibi bir seçenek (ki başka marka kullanıcıları sadece CZ kullanmak için manuel kullanıma bile razı oluyorlar)

Sony piyasayı ciddi tetikledi. Zaten Sony nin piyasaya girmesi sonucunda ürünlerin çıkma süreleri daha sıklaştı.

Bir sony kullanıcısının makine olarak FF dahil seçenekleri var.

FF de fiyatları 2000 $ seviyesine çekti sony bu harika birşey

Eski kaliteli lensleri kullanmak çok güzel bir avantaj

Ayrıca Sensör ve LCD konusunda bu işin önde giden firmalarından ki birçok firmaya bunların satışını yapıyor

Yeni CMOS R sensörden çok şey bekleniyor...

Veeee bunları sony yaklaşık 3-4 sene gibi bir zamanda yaptı. Gelecekte neler yapacak göreceğiz

Antikanın dediği gibi normal bir kullanıcı için yeterli makine, yeterli sayıda lens var... Temiz bir 50 mm f/1.7, bir tane beercan birde yanlarına CZ 16-80 koydun mu? Kullanıcıyı memnun etmemesi için sebep yok... Tabiki başka alternatifler yaratılabilir

Örneğin Tamron 17-50 ve Sigma 50-150 ikiside f/2.8 gövdeden dolayı ikiside Titreşim Önleyicili...

Ayrıca Tamron, Sigma gibi seçeneklerde var...

Normal bir kullanıcı olarak başka ne isteyeyim ki ? Gerisi kişiye veya ihtiyaca göre değişen detaylar. Bazen bunlarda önemli etken...

İkinci el ilanlarına bakıldığında hala bugün birçok kullanıcı özellikle a700 lerini değiştirmiyor...

İkinci eli yok denebilir eee piyasaya 3-4 sene önce girmiş markanın ikinci elinin oturması zaman alıyor buda doğal...

Ben A300 kullanıyorum.. Önümdeki seçenekler A700 (inşallah yenilenecek) A500 ve A550, FF istersem A850 ve A900... Şimdi bile FF de kullanacağım çok iyi minolta lensler var elimde...

Ben Sony kullanıcısıyım kendime göre seçme sebebim ve avantajları yukarıda.. Tabi bu her marka için geçerlidir. diğerlerini kullanmadığım için bana bu konuda söz düşmez.

Tarih: 15 Şubat 2010, 22:36 - İp: 85.***.**3.93
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sony o konuda kendini geliştirmeye namzet idi,, demiştik daha yıllar evveli de..

Tarih: 15 Şubat 2010, 22:46 - İp: 78.***.**7.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

HEr iki markayıda kullanmış birisi olarak sony derim. Bununla ilgili k20 mi a700 mü topiğine bakmak yeterli sanırım.

Tarih: 15 Şubat 2010, 23:08 - İp: 78.***.**2.203
oguzhaneker
oguzhaneker (üye)
Balıkesir / Meraklı

peki arkadaşlar ben pentax k200d ve sony alpha a200 arasında kararsız kaldım.alıcağım ilk makine olucak.internette bayağı bir araştırdım fiyat olarak ikiside çok uygun.bide ben biraz seri bir makine olsun istiyorm hangisini tavsiye edersiniz?

Tarih: 15 Şubat 2010, 23:25 - İp: 78.***.**0.146
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Renklere kelvine düşkünlüğünüz var ise sony alın..

Tarih: 15 Şubat 2010, 23:31 - İp: 78.***.**7.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

SErilğini bilmem.

Tarih: 15 Şubat 2010, 23:42 - İp: 78.***.**2.203
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Alpha a200'ü mü satçem mart ayında emmi, satayım mı ne dersin sen de..

Tarih: 15 Şubat 2010, 23:46 - İp: 78.***.**7.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Emmi sat , satta sana bi a750 alalım.
Nikonuda sat. Kurtul emmi. Tertemiz mukabili.

Tarih: 16 Şubat 2010, 00:27 - İp: 78.***.**2.203