fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Pentax K20d

Yeni makinenin duyurulduğunu dijitalfokus'tan sdtyrdkn öğrendim.
14 MP CMOS sensör
3200 ASA
2.7" LCD
Liveview
http://tech.sina.com.cn/digi/2007-12-14/0531520784.shtml

Tarih: 10 Ocak 2008, 16:58 - İp: 78.***.**8.190
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

pazar o amaçla yazmadım. Konu benim makinam değil.

Tarih: 3 Mart 2008, 20:52 - İp: 193.***.**2.10
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

#kansukara'''' tarafından 27.06.2008 04:01:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2008, 03:06 - İp: 212.***.**5.204
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

dpreview'de 35 sayfalık test yayınlanmış. pentax yine her türlü özelliği doldurmuş makineye, Türkçe menü olan benim gördüğüm ilk dslr ayrıca

Tarih: 27 Haziran 2008, 14:08 - İp: 81.***.**7.8
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Canon'un 2006 Yılı Moda Fotoğrafçısı "fotoğraf kalitesiyle k20d Hasselblad'a rakip olacak nerdeyse" demiş.
Bilmiyorum artık. Yüzlerce fotoğrafını indirdim flickr den . Bir 5d fotoğrafı vermiyor bence. Bunun dışında iyi makinaya benziyor. Nanoteknolojiyle sensörünü koruması, çekilecek fotoğrafların zamanının ve sayısının girilebilmesi de diğerlerinde olmayan bir şey mesela. Gövdeden titreşim önleme de (sony dışında yok diğerlerinde) var bu arada tabi. Gerçi bunlar benim için önemli değil .. Bir de türkçe. Yani bunca satış yaptığı bir yere (satış taktikleri çerçevesinde tecimsel kaygılarla bile olsa) belli düzeyde bir saygıyı da ifade ediyor sayılmalıdır.
Sayın diğer büyük markalar: Makinalarını bu kadar satıyorsan bu memlekette bu milletin konuştuğu dili de koyacaksın içine. Bizahmet...
Neyse kepek yeter.
30d den sıtkım sıyrıldığı için yeni bir makina alacağım. 40d heralde 30d ye kızğınlığımın ve 30d ile ilgili pişmanlığımın kurbanı olacak daha iyi olsa da onu almayacağım büyük ihtimal. 300d yi öve öve yere göğe koyamıyorlar ama aynı paraya nerdeyse 5d alınabiliyor ve tüm ayar zenginliğine parametre bolluğuna, kullanımının zevkinin şanına şöhretine ragmen 5d fotoğraf kalitesini veremiyor yine. 40d düzeyinde fotoğraf.
Şimdi bazılarınız kızacak belki de hiç kızmayın ben teknoloji /makina fetişisti falan değilim. Makina benim için bir araç sadece; iyi fotoğraf için bir araç. Benim için makinanın ayar bolluğu falan değil ( fotoğrafçılığın temel pametrelerini sağladıktan sonra tabi) aracı olduğu ürünün yani fotoğrafın kalitesi önemlidir. Görsel ürünün kalitesi önemlidir. Fotoğraf makinasının boy ayarıyla oynaşıp tatmin olmak için değil fotoğraf çekmek için/ fotoğraf içindir. Fotoğraf için bir araçtır. Yani en iyi fotoğraf = en iyi fotoğraf makinasıdır. Teknik anlamda bu elbettei.
Bu durumda d300 e o para verilmez. Pentax bu durumda öne çıkıyor. Çünkü büyük ihtimal d300den daha iyi fotoğraf çekiyor ve onun yarı fiyatına nerdeyse. Aynı fotoğraf bile olsa seçilir. Ama pentaxın fotoğrafının d300 den daha kötü olması durumunda yine d300 almam çünkü gider o paraya 5d alırım fotonun kralını çekerim. Derinliği göze batan fotoğraflar hiç olmazsa. Yoksa öyle Cezanne resimleri gibi yüzey duygusu veren fotolar değil yani.
Bakalım fotoğraf kalitesi açısından nerdeymiş bu makina? Merakımıza mucip olan tek konu budur.

#kansukara' tarafından 30.06.2008 00:22:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2008, 23:54 - İp: 78.***.**8.160
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

20 d ni sensörünün samsung tarafından yapılması sizce bir handikap mıdır?

Tarih: 8 Eylül 2008, 14:07 - İp: 88.***.**4.198
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Günümüzde hangi marka A'dan Z'ye kendi parçalarını üretiyor ki? Bence hiç sorun değil. Zira Samsung sensör konusunda çok iyi.

Tarih: 11 Eylül 2008, 00:47 - İp: 85.***.**9.162
berkayy09
berkayy09 (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar pentax k20d yeni aldım ama bir türlü wb beyaz ayarına yapamadım sanırım türkçe menü oldugu için bir püf noktasımı var acaba bilen varmı şimdiden cok teşekkür ederim herkese bol kazançlar

Tarih: 29 Ocak 2009, 09:16 - İp: 78.***.**4.89
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

eski konuyu canlandırayım istedim. k20d ankara veya istanbulda nerede bulabilirim ? nette bazı sitelerde verilen fiyatlar değişken. gerçekçi olup olmadıkalrını bilemiyorum.

Tarih: 8 Kasım 2009, 23:53 - İp: 62.***.**6.48