nikita
nikita (üye)
Kocaeli / Amatör

Pentax K200d

Arkadaşlar bir çok makine ile ilgilir yorumlar okudum. anladığım kadarıyla Pentax makinelerinin renk ve netlik bakımından son derece kaliteli olduğunu sony, nikon veya canon gibi markalarla karşılatırıldığında lens olarak hem kaliteli ve hemde ucuz olduğunu anladım. Bu yüzden bütçemi de zorlayarak Pentax K200D de karar kıldım.. bu konuda yardımıc olursanız sevinirm. öneriniz varsa marka olarak da dikkate alırım

Tarih: 20 Ağustos 2009, 12:58 - İp: 88.***.**3.42
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

lens olarak hem kaliteli hem ucuz degiller. iyi lensler her markada pahalıya satılıyor.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 14:02 - İp: 62.***.**1.61
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax K200D oldukça kaliteli bir makine, ve oldukça da iyi bir seçim. Buna ek önerebileceğim diğer iki makine de Canon 450D ve Sony A300 dür.

Pentax Avantaj ve dezavantajları
+ Gövdede titreşim önleme
+ Toz ve Su geçirmez, sağlam gövde
+ Üst LCD Panel
+ Yeni eski tüm lenslerle uyumluluk (en eski lensler de dahil olmak üzere titreşim önleme ve fokus uyarı desteği dahil)
- CCD sensör
+ Mükemmel kalite kit lens
? Bu makine kalem pil kullanır. Bunu kimisi avantaj olarak algılıyor kimisi de dezavantaj.
-liveview yok

Canon 450D avantaj ve dezavantajları
+ CMOS sensör sayesinde çok iyi yüksek iso performansı
+ Yaygın ikinci el lens ve aksesuar desteği, ikinci el alım satımı daha kolay
- Titreşim önleme için lensin "is" özellikli olması gerekir bu da ekstra fiyat demek.
+ Liveview
+ En yaygın lens seçeneği. (Burada Canon uyumlu lensler çok pahalıdır gibi bir yanılgı var, tamam Canon marka lensler pahalı ama Tamron, Sigma, Tokina tüm lenslerini Canon ve Nikon uyumlu çıkarır ama bunlar tüm lenslerini Pentax ve Sony uyumlu çıkarmaz, sadece en popüler olanları Pentax, Sony ve diğerlerine uyumlu çıkarırlar)

(Canon 500D var bir de, fiyatı daha yüksek ancak Canon 450D ye ek olarak video çekme özelliği var ve çok başarılı.)

Sony A300 avantaj ve dezavantajları
+ Gövdede titreşim önleme (gövdeyle haberleşemeyen eski lensler için bu destek yok)
+ Çok iyi kalite kit lens ayrıca aralık olarak da çok iyi bir aralığa sahip (18-70mm)
+ Hareketli LCD
+ Çok iyi liveview ve hızlı constrast AF kabiliyeti
- CCD sensör
-Diğerlerine nispeten biraz daha küçük vizör. (Aslında ek bir aparatla bu bertaraf edilebilyor, Pentax ın vizöre takılan bu işe yarayan bir ekipmanı var, A300 sahibi Panctom adlı üye kullanmıştı ve memnun kalmıştı)

Bunların hepsi de çok iyi fotoğraf çeker, hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız. Fiyatları baz alın, eğer bu gövdeleri inceleme şansınız varsa mutlaka gövdeleri de inceleyin ve ergonomik olarak size en uygun olanını seçin.

Bir de bütçenizi zorlamaktan bahsetmişsiniz. Eğer bütçenizi çok zorluyorsanız daha uygun fiyatlı Pentax Km (K2000), Sony A200 ve Canon 1000D var. Bunlar da aynı işi görür ve aslında pek de bir farkları yoktur.

#t_yaman' tarafından 20.08.2009 14:23:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 14:18 - İp: 85.***.**8.188
nikita
nikita (üye)
Kocaeli / Amatör

Yaman bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir arkadaşım daha uygun fiyata londradan bu makinlerden biriini daha uygun fiyata getirebileceğini söyledi.. ben canon 450d, pentaxın K20 ya da duruma göre nikonun d40ını isteyeceğim.. ama canon ve pentax üzerinde yoğunlaşacağım.. benim amacım insan ve tabiat resimleri çekmek.. buna göre hangi aralık lensler il etapta benim işimi görür...

Tarih: 22 Ağustos 2009, 20:25 - İp: 88.***.**2.198
gecee
gecee (üye)
Nevşehir / Amatör

ben k20 kullanıyorum 450d de kullandım kesinlikle k20d lens konusunda da hiç bir sıkıntım olmadı istediğim lensleri aldım uygun fiyatlarıyla tabi..

Tarih: 26 Ağustos 2009, 02:10 - İp: 88.***.**1.122
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba sn. Nikita;
Ben de Pentax K20D kullannıyorum ve çok memnunum ancak Canon 450D ile de her işinizi fazlasıyla görürsünüz, tercih size kalmış. Bu ikisi arasında K20D benim tercihim olurdu.

İnsan ve tabiat fotosu çekeceğim derken Portre ve manzara çekimi yapacağınızı anlıyorum. Bu iki çekim aslında iki farklı fokal aralık gerektirir. Doğa, manzara fotoğraflarında genellikle geniş açı önem kazanırken (16-20mm arası genelde), portrelerde orta tele lensler (50 den fazlası 75 - 100mm) daha fazla avantaj sağlıyor.

Pentaxın kit lensi olan Pentax DA 18-55 AL II, bir kite göre fazla iyi diyebilirim hatta optik olarak Pentax DA 16-45 f4 den daha iyi olduğu söyleniyor. Ben kullanıyorum ve gerçekten de inanılmaz sonuçlar veriyor. Bence uygun fiyatından dolayı kesinlikle alınmalı. 18-55 aralığı ile aslında iki tip çekimi de yaparsınız.

Ancak uygun fiyata daha geniş aralığa sahip bir çözüm arasanız Sigma 17-70 lensi hem fiyat olarak çok uygun hem çok iyi bir aralık, manzara ve portreye uygun, hem de makro özelliği sayesinde makro çekim denemeleri de yaparsınız. Kullanan arkadaşlarım var, optik kalitesi de çok iyi. Bütçeniz çok sıkışık değilse kit lens yerine Sigma 17-70 i de alabilirsiniz.

Tarih: 26 Ağustos 2009, 09:14 - İp: 78.***.**5.251
drtayfun
drtayfun (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar
Ben de uzunca düşünüp sonunda Fotozeynep'teki son K200D'yi aldım.Sanırım yakında da üretimden kalkıyor, gerçi artık yeni pazarda böyle bir durum var, her makinede geçerli yani.
Kit lenslerden birini almadım ve 50Tl ye 55mm 1.8 manuel bir lens aldım, bir de M42 adaptör.İnanılmaz güzel ve net fotoğraflar çekiyor, diğer makinelerde bu yok.Otomatik odaklama ve sarsıntı önleme mekanizmaları bu eski lenslerde de çalışıyor.
Benim için diğer özellikleri ayrıntı, bu tek başına yeter bana !!

Tarih: 7 Eylül 2009, 23:50 - İp: 94.***.**0.180
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

k200d'nin üretimi yaklaşık 6 ay önce durduruldu. Ark.ım evt Pentax'ın kit lensi çok keskin güzel ama bu herşey demek diil.. Bir marka alıyorsun yani bir sistem tercihi yapıcaksın.. Bulunduğun ilde mümkün diil ekipmanlarını bulamazsın. İzmirde bile yok.. Ancak Hayyamda bulabilirsin o da sınırlı sayıda..

kit lensinin incelemelerinde yatay ve dikeyde çokça mor saçaklanma üretmiş bir lens evt keskin ama mor saçaklı keskin

Her seferinde suya toza dayanıklı deniyor. walla ben bu makineyle savaşa gidip denize dalanı görmedim daha.. çok komik şeyler bunlar..

-Pentax'ın tüm makinelerinde pil göstergeleri hatalı üretilmiş yarıya gelince şak diye bitiyor.
-Lens sıkıntısı var bulabilirsin belki ama üst sınıf limited lensleri inanılmaz pahalı. Eski lensleri kullanabiliyor ama bir amatör manuel lens kullanamaz.. Yeni başlayacak insanlara bunları söylemeyelim arkanızdan gönderme yapar

k20 yada d40 demişsin bu iki makine arasında uçurumlar var d40 seni fazla götürmez. k20yi kullanmakta zorlanabilirsin.. Çok güzel makine takdir ederim her zaman ama lens sıkıntısı işte..

Canon ve Sony'e bak derim..

ekleme: k200d seri çekimde buffer 4 çekimden sonra bekliyor yani 5nci çekimi yapamazsın.. Önemli bir ayrıntı buda.. Yani bu makinede arka arkaya 5 veya 10 yada 100 seri çekim yapamazsın..

pentaksçılar bunları yazmamış birde pentaks sarıyı çok sever. Bütün pentaksçılar bu dertten muzdariptir.. Bunları yazın ark.lar yazınki alan insanlar arkanızdan konuşmasın..

#puskas' tarafından 08.09.2009 12:04:47 tarihinde düzenlendi.

#puskas' tarafından 08.09.2009 12:07:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2009, 11:56 - İp: 78.***.**6.11
ucam1
ucam1 (üye)
Eskişehir / Amatör

bende fikirlerimi yazıyim istedim

1 yıldır pentax k 200 d 18 55 al2 lens 50 200 al tele lens kullanıyorum

makinemden memnunum 3 defa toz temizledim ve yağmur yağarken hatta kar yağarken bile cekim yaptım şu ana kadar sadece tozlanma sorunum oldu ve menüden rahatlıkla temizledim

özellikle 18 55 al2 lens cok keskin ve mükemmel sonuçlar veriyo

marka takıntım yok cebimdeki paraya göre bi makine alıcam diyosanız bence pentax iş görür

Tarih: 21 Şubat 2010, 10:09 - İp: 88.***.**0.104
  • 1