t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax K10d Vs Canon Eos 400d ?

Yeni başlayacak biri olarak Pentax K10D ve Canon EOS 400D arasında kararsız kaldım. Araştırmalarıma göre her ikisi de gayet iyi ancak Canon için küçük, mekanik sabitleme gövdede yok, kit lensi berbat gibi yorumlar var. Pentax için ise lens aksesuar bulma zorluğundan bahsediliyor ve 200 YTL gibi daha pahalı buldum. Tip olarak Pentax daha çekici gibi. Benim durumumda biri için bu işten anlayan birilerinin fikri çok değerli. Başlangıçta kit lensle idare edeceğim bir süre.Siz olsanız hangisini alırsınız? Kişisel fikriniz yeterli. Lütfen yardım.

Tarih: 13 Kasım 2007, 14:53 - İp: 85.***.**6.70
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

YABANCI KAYNAKLI web adresilerinden Pentax'ın kenslerinin fotoğraflarını koyan arkadaşlara sesleniyorum:Lenslerin fotoğraflarını koyuyorsunuz da bir de fotoğraftaki lenslerin Türkiye'de satıldığı web adreslerini de belirtseniz!!!pentax kötü marka değildir; kaldı ki SLR'nin mucidi bir firmadır..Ancak bir D/SLR'yi hiçbir zaman tek başına değil, gövdesinin yanında üzerindeki lensle birlikte değerlendirmek lazım.Benim K10D sahibi arkadaşım, sırf istediği lensleri bulamadığı için makinesini sattı..sayın ''photoman'' isimli arkadaş doğru olanı söylüyor.

Tarih: 5 Aralık 2007, 18:31 - İp: 88.***.**0.41
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

distribütör firmaya söylersen ve akabinde parayı basarsan lensi yurt dışından getiriyorlar zaten...

Tarih: 6 Aralık 2007, 14:22 - İp: 88.***.**7.232
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle ben Pentax antipatizanı yada başka ir markanın sempatizanı değilim..bunu belirterek cümleme başlayayım..''distribütör firmaya söylersen getirirler'' demişsiniz..Canon,Nikon,Sigma marka lens almak için distrübütör firmaya felan başvurmaya gerek yoktur sizin debildiğiniz gibi..Türkiye'nin neresinde olursanız olun, almak istediğiniz lens size internet bağlantısı olan bir bilgisaya kadar uzaklıktadır..Yani sizin söylediğnize istinaden benim söyledikleirmi de düşünüce, Pentax'ın enazından ülkemizde tutulmayan bir marka olduğunun net açık bir ifadesidir..Yani satın almak istediğiniz ürünü, ancak isteğe özel siparişle getirtebiliyorsunuz.İkincisi ''parayı basıp'' almaktan sözetmişsiniz..Madem ''parayı basıp'' alacağız; yani Pentax'ın diğer markalardan herhangi bir fiyat avantajı yok, o halde ''parayı basınca'' Canon'un L serisi lenslerini de alabiliriz, Nİkon'un ED uzantılı kaliteli lenslerini de değil mi?O halde neden piyasanın amiral gemisi iki markası dururken başka bir marka?Yani Pentax almanın avantajı nerde?

Tarih: 6 Aralık 2007, 18:10 - İp: 88.***.**0.41
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

aeron senin göremediğin bi yerde belli ki

Tarih: 6 Aralık 2007, 18:42 - İp: 81.***.**2.185
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

her markanın kendine özgü ucuz ve pahalı lensleri mevcut

bu arkadasımız pentax k10d 400d diye yazarak verebileceği parayı da yazmış birnevi.. canon L serisi alacak olan arkadas zaten canon 400d'yi tercih etmez bence. Gider azından 30d 40d alır.pentaxı hiç katmaz bile.

bu arkadas L serisine verecek kadar parası varsa aynı sekilde pentaxın da pahalı objektiflerine verebilecek parası mevcuttur.bunu da nasıl alabileceğini belirttim zaten.internet üzerinde de bu işlemi yaparlar,sonuçta distribütör firmanın muhattap oldugu bir çok internet sitesi de var. çoğu insan dslr almak isterken lense ne kadar yatırım yapacagını yazmaz. pek fazla para haryacayam derse,pentax da alsa canon da alsa, geniş açı olarak sigma 17-70 tele olarak sigmanın apo dg makro gibi lensler tavsiye edilecek.ki bunlar aşırı derecede pahalı değil. o zaman canonun avantajı nerede? o yüzden body kalitesi vsvs..gibi teknik özellikler üzerinde yogunlasılıyor.

Tarih: 6 Aralık 2007, 19:30 - İp: 88.***.**7.232
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben olaya daha da farkli bakiyorum.

simdi bu makinalarin bir sinifi var. öyle degilmi ?

amatör seviyeli (canon 400d, nikon d40/x, d80 vs., sony a100, pentax d100, pentax d100 super)

orta seviyeli profesyonel (eos 40d, sony a700, nikon d200 vs. pentax 10d)

tam profesyonel (nikon d3, canon 1d, Olympus E-3 gibi vs.)

400D Amatör seviyede 1/2. numarali makina. Ancak Pentax 10D ise Orta seviyeli makinelerde gerilerde kalmis bir makina.simdi tutup, Canon EOS 40d ile, Pentax D100 arasinda bir kiyaslama yapabilirmisiniz ?

EOS 400d nin karsiligi Pentax'in 100D ve 100D super. önce kendinize sunu soracaksiniz. hangi seviyede bir makina alacam?, hangisi isimi görür ? veya hangi asamadayim ?

Pentax 10D bence özellik bakimindan cok iyi ve yeterli bir makina olmasina ragmen, Sony Alpha A700 ve EOS 40D'e göre biraz gerilerde kaliyor. Bu siralamalarin dogru birsekilde yapilmasi gerekir ki, akillarda hangisi daha iyi sorulari kalmasin.

(sadece sahsi görüsüm)

Tarih: 6 Aralık 2007, 19:33 - İp: 80.***.**3.140
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

emexci 40D ve A700 yeni sayılabilecek makineler. Bunların karşısına benzer teknolojide D300 ve çıkacak olan K20D gider bence. K10D ve D200 düşen fiyatlarıyla çekici kalabilir bundan sonra.

Tarih: 6 Aralık 2007, 20:35 - İp: 88.***.**7.223
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın ''bisquit''
öncelikle ilk paragraftaki düşüncenize kesinlikle katılmıyorum....''bu arkadasımız pentax k10d 400d diye yazarak verebileceği parayı da yazmış birnevi.. canon L serisi alacak olan arkadas zaten canon 400d'yi tercih etmez bence. Gider azından 30d 40d alır.pentaxı hiç katmaz bile''....siz de biliyorsunuz ki makine gövdeleri, zamanla yeni çıkan teknolojisi daha yeni bir makineye göre,ihtiyaca göre değiştirilir ama lensler kalıcıdır ve alınınca bir defada e iyisi alınır..ben EOS 400D kullanıyorum ama üzerindeki lens EF 24-70 f/2.8 L IS USM...şimdi ne alakası var lensle kullanılan gövdenin?burda hmen şunu belirteyim ki lensle gövdeyi aynı anda aynı zamanda almadım.tabii ki ben de önce 18-55 ile kullandım makineyi bir müddet.daha sonra L srisi bir lens alabildim..ilerde iytiyaca göre de EOS 40D gibi yada zamanına göre çıkacak bir gövdele tabii ki değiştirebilirim..sizin mantığınıza göre giriş seviyesi ir makine alan kullanıcı, ömür boyu üzerindeki lensle yada daha ekonomik lensler kullanmalı.
Sonra burda bahsettiğim üçüncü parti lans üreticileri değil..yani sigma,tamron.tokina....değil..ben Pentax'ın lenslerinden bahsediyorum.bugün aydınlar fotoğrafçılık, yalçınlar fotoğrafçılık, metro hayyam...bilmiyorum hangisini söyleyeyim..girin bakın websitelerine, Pentax'ın kaç adet lensi hali hazırda stoklarda satışta, Canon'un Nikon'un kaç adet lensi hali hazırda stoklarda ve satışta?burda mesela Pentax uyumlu lens sorunu değil, Pentax'ın bizzat kendi lenslerinin ne kadarının hali hazırda heran satışta olduğudur..eğer konu sigma ise,tamron ise,tokina ise...tabii ki bunların pentax uyumlu lenslerini bulabilirsiniz..

Tarih: 6 Aralık 2007, 20:40 - İp: 88.***.**0.41
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

ben lensle gövde arasında bir bag kurmadım zaten, her iki markanın cok kaliteli ve bir o kadarda pahalı lensleri var dedim ve 400d ile k10d arasında tercih yapmak isteyen bir kişinin çok pahalı lensler alabilecek gücünün o an için olabileceğini pek düşünmedim. aksi olsa zaten gider cok daha kaliteli bir body ile başlar dedim...

param olursa gider pentaxın da en baba lensini alırım.. yok mu var 1000 ytlen başlıyor, cok cok daha pahalıya da. ya da akabinde senin belirttiğin diğer markalar cok kaliteli lensler üretmiyor mu üretiyor? param olduktna sonra bunların hepsini alırım. canon da olsa pentax da olsa para olduktan sonra hiçbirisi sorun olmaz. ha belki zart diye alamazsın bi kaç gün ya da hafta beklerim yine alırım.

ilk alınan setle ömür boyu devam edileceği düşüncesine nasıl varıyor.

Tarih: 6 Aralık 2007, 22:01 - İp: 88.***.**7.232
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''L serisi alacak arkadaş zaten 400D'yi tercih etmez''...işte bu cümleden varılıyor...ve halen anlatamadığım olay şu:ben konuyu açan arkadaşı referans alarak yanıt vermiyorum zaten.genel anlamda söylüyorum..şuanda Canon'un ve Nikon'un kaliteli-kalitesiz bütün lenslerini istediğiniz anda satın alabilirsiniz..''distrübütöre sipariş verme'' olayına girişmeden üstelik..ama pentax'ın üretmiş olduğu kaliteli kalitesiz tüm lenslere anında ulaşamayacağınız gibi haftalarca belki aylarca belmeniz gerekebilir..işte tek anlatmak istediğim bu..aşağıda Pentax'ın bugüne kadar üretmiş olduğu lenslerin büyük çoğunluğunu liste halinde görmektesiniz..şimdi sizden ricam(bu arada ben size ''siz'' diye hitap ediyorum..) aşağıda listelemiş olduğum lenslerin tamamını yada enazından bikaç tane fire vererek, hali hazırda,şuanda , şu saniyede, yarım saat içinde...bana Türkiye'de ve Türkiye garantili ve internetten satış olanağı olan lütfen tek bir mağaza adı lütfen söyleyebilir misiniz?öyle herhangi bir mağazaya sipariş verme olayını, distribütöre bildirip getirtme işini, yada gittigidiyor gibi sitelerde satılan spot ürünleri kastetmiyorum..bizzat distribütör firma tarafından ülkeye ithal edilmiş, garantili ve faturalı olsun lütfen..bekliyorum..yarın sabah makinemi satıp Pentax gövde alcam da..
Pentax SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF]
Pentax SMC FA 20mm f/2.8
Pentax SMC DA 21mm f/3.2 AL Limited
Pentax SMC FA* 24mm f/2 AL [IF]
Pentax SMC FA 31mm f/1.8 AL Limited
Pentax SMC FA 35mm f/2
Pentax SMC DA 40mm f/2.8 Limited
Pentax SMC FA 43mm f/1.9 Limited
Pentax SMC FA 50mm f/1.4
Pentax SMC DA 70mm f/2.4 Limited
Pentax SMC FA 77mm f/1.8 Limited
Pentax SMC-D FA 100mm f/2.8 macro
Pentax SMC FA 100mm f/2.8 macro
Pentax SMC K 135mm f/2.5
Pentax SMC FA* 300mm f/4.5 ED [IF] Pentax SMC DA 10-17mm f/3.5-4.5 Fisheye
Pentax SMC DA 12-24mm f/4 AL ED [IF]
Pentax SMC DA 16-45mm f/4 ED AL
Pentax SMC DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL
Pentax SMC FA 20-35mm f/4 AL
Pentax SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED [IF] SDM
Pentax SMC DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Pentax SMC FA* 80-200mm f/2.8 [IF] ED

#aeron' tarafından 06.12.2007 22:21:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2007, 22:19 - İp: 88.***.**0.41