muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Ve K20d

K10D yi artık anlatmaya konuşmayada pek gerek yok. Ama şimdi K20D çıktı. Garantili fiyatlara baktığınızda kit lensle birlikte aralarında yaklaşık 800 YTL gibi fark olduğu görülüyor. Sanırım alacağım makineyi 2-3 sene kullanacağım. Bu yüzden lensemi yatırım yapmalı diye düşünüyorum. Çok arada gittim geldim bir ara D200 düşündüm, bir ara Canon 40D düşündüm ama fiyat/performans yönünden Pentax a karar verdim. Tabi burada kullanan dostların olumlu hatta çok olumlu düşünceleride etkili oldu.

Daha önce S9500 kullanıyordum. Markaya karar vermek ve bu yolda yürümek 1 sene gibi bir süre sürdü. Şu anda Pentax a karar verdim. Nedense bu marka bana sıcak geliyor. Ama hep forumlarda da bir NAS olayından bahsedilir (Nikon Alma Sendromu). İnşallah bu sendromu bende yaşamam

Lens olarakta sanırım şimdi kit olarak alacağım. 18-55 daha sonra Sigma 70-300 ve 50 f/1.8 (1.4 olursa harika olur gibi) (tabi daha iyi öneriler olursa ve bütçeyede uyarsa harika olur)

Kafama takılan bir konuda Petax 50-200 mü Sigma 70-300 mü? Veya başka bir tercih mi?

Bu konuda yardımlarınızı fikirlerinizi rica edeceğim. Hem makine hem lens konusunda. Şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Tarih: 24 Haziran 2008, 12:21 - İp: 81.***.**9.145
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

bugün slr alacak olsam ve k20d ile k10d arasında kalsam

k10d alır üstünede ihtiyaca göre lens alır geçerim.

800 ytl farka live view ve cmos sensör hiçte önemli değil çünkü live view pil tüketimini artırıyor ve o koskoca sensörün ısınıp ömrünün azalmasını sağlıyor. kullanma kılavuzunu bizzat okudum live view özelliğinde fazla tutmayın diye uyarmış.

Tarih: 26 Haziran 2008, 19:29 - İp: 88.***.**0.170
sertan__
sertan__ (üye)
İstanbul / Meraklı

ben 2 ay önce K10D aldım , ancak canlı görüş LCD özelliği bulunmuyor ,K20D de bu özellik mevcut artı Türkçe menü de var bence almışken K20D al derim sonra benim gibi pişman olma güzel çekimler dilerim...

Tarih: 29 Haziran 2008, 22:15 - İp: 88.***.**2.26
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Ben de K10D kullanıcısıyım ve makinamdan çok memnunum. Ancak şu an alacak olsam K10D ve K20D arasından K20D yi seçerdim. Liveview tripot üzerinde ve makro çekimlede çok kullanışlı olabilir. CMOS sayesinde yüksek isolardaki, başarılı fotoğraf kalitesi de bence büyük artı. 20 farklı lense ince ayar yapıp hafızaya alma, geliştirilmiş titreşim önleme ve elbette daha fazla çözünürlük artıları var. K10D iyidir ancak artık K20D var. Eğer çok ucuza K10D düşürüyorsanız alınabilir tabi. Lens konusunda kit lens iyidir ancak bir süre sonra sıkılırsınız, Tamron 17-50 f2.8 alın pişman olmazsınız. Sigma 70-300 apo iyi ben de denedim ama Gorbi arkadaşımızın önerdiği gibi Pentax 50-200 bence de daha iyi. 50mm prime lens Pentax f1.4mm manuel lens aldım çok iyi lens ve çok ucuza hayyam da bulursunuz merak etmeyin. Yalnız şöyle söyleyeyim kafanız karışmasın, yani aman şunu alma pişman olursun (herhangi bir marka için söylüyorum) diyene fazla takılmayın. Yazdıklarınızın hiçbiri sizi pişman edecek makina değil, ama kendinizi çok fazla da zorlamadan olabilecek en güncel makina seçimi iyi olur. Şimdiden hayırlı olsun yeni makineniz.

Tarih: 29 Haziran 2008, 23:11 - İp: 85.***.**8.42
kopat
kopat (üye)
Antalya / Amatör

mrblar bende k10d ve k20 arasında kalanlardanım 20 gün önce falan bi k10d kampanyası vardı 1650ytl 18-55 + 50-200 lens le bunu kaçırdıktan sonra 20d yi biraz daha araştırma fıratı buldum 10d ye göre geliştirilen bir model. belki takıntı dersiniz ama ürünü yurt dışından getirtsem Türkçe dil seçeneği olur mu bir de k 10d deki eski objektiflerle uyum bu makinede de var mı şimdiden teşekkürler...

Tarih: 30 Haziran 2008, 05:00 - İp: 88.***.**3.32
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Kopat;
K10D deki eski lenslerle uyumluluk K20D'de de geçerli hatta bütün Pentax DSLR lerde geçerli merak etmeyin. Ayrıca makinaların yazılımları fabrikada yükleniyor diye biliyorum dolayısıyla Türkçe dil seçeneği K20D lerin hepsinde olacaktır.

Tarih: 30 Haziran 2008, 07:50 - İp: 78.***.**5.148
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Herkese çok teşekkür farklı bir kararla farklı bir makine aldım. Bunun sebeplerini çok bilen bizler topicinde açıkladım.

Bu arda K10 ile ilgilenenler için fotozeynep in bir kampanyası vard. K20 de ise gittigidiyorda 1.650 YTL idi. Daha önce ürün alanlarlada konuştum (satan kişi ile ilgili) sorunsuzmuş ama ürünün gelmesi 10 gün sürüyor bilgilerinize.

Tarih: 30 Haziran 2008, 10:40 - İp: 81.***.**9.145
kopat
kopat (üye)
Antalya / Amatör

cevaplar için teşekkürler şu anda gg de 1900 e (k20d + 18-55 + 50-200) var son yorumunuzu alayım 1650 ye satan kişiyele aynı kişi...

Tarih: 30 Haziran 2008, 22:52 - İp: 88.***.**3.32
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Kopat;
Pentax kit lensleri iyidir hem de çok iyidir ancak ben yine de bütçenin sınırında değilsen kit lensin yerine Tamron 17-50 f2.8 mm yi tavsiye edeceğim. Ama şunu da belirteyim ki ilk başta ben K10D makinamı alırken kesinlikle kit lens almam diyordum fakat 100 YTL farka alınacak en iyi lens olduğunu görünce aldım ve 1 sene idare ettim. Şimdi Tamron 17-50mm yi kullanıyorum ve çok memnunum (ayrıca kit lensi satmak ta hiç zor olmadı). Pentax 50-200 mm yi kullanmadım ama iyi olduğu söyleniyor. Kit lens seçeneğini alacaksan verdiğiniz fiyat gayet iyi zaten daha aşağısı zor.

Tarih: 30 Haziran 2008, 23:45 - İp: 85.***.**8.42
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

t_yaman merhaba,
17-50 yi nereden kaça aldınız.ben pek araştıramadım.

kit lensi nasıl sattınız?
benimde satmam gerekn 2 manuel lens ve kit lensim var.
hatta 70-300 üde satarsam 4 lens satacağım.

Tarih: 30 Haziran 2008, 23:52 - İp: 81.***.**5.228
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Kad-ir;
17-50mm tesadüfen ikinci el düştü (oysa daha çok yeni oluyor işte) epey ucuza aldım diyebilirim. Ama internet satıcılarından ya da hayyamdakilere getirtilebilir. İstersen senin için bu hafta sonu bir sorarım oradakilere. Kit lensi Hayyam da sattım, biraz da para verip başka lens aldım. 70-300 ya da manueller için FK ya da burada belki ilan verebilirsin diye düşünüyorum. Manuel lensler ve 70-300 hakkında daha fazla bilgi verirsen onları da Hayyamda bir sorarım belki ilgilenen çıkar, fiyat da alırım (ama C.tesi ancak)

Tarih: 1 Temmuz 2008, 08:18 - İp: 78.***.**5.148