emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Tavsiyesi

Arkadaslar yorumlardan tanıtımlardan cok cok beyenerek aldığım pentax k10d .... o kadar abartılıyor ve saptırılıyor ki anlatamam.. bugun tanıstığım güzel insan bana ne var ne yok anlatılar.. kendi makineleriyle aralardındaki farkları gösterdiler.. ve inanın makinamdan soğudum.. Ben yazılanların abartıldığını düşünüyorum.. eksiklerinin yetirince anlatılmadığını düşünüyorum.

Bu eksiklerden haberdar olan ve bunları paylaşmayan arkadasların bunları paylaşmasını istiyorm. hiç olmazsa makina konusunda kadarsız olan arkadsalar için
..
Bugun tanıştığım güzel insanlara tekrar tekrar teşekkür ederim...

#EmreGunes' tarafından 15.09.2007 04:31:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2007, 02:00 - İp: 85.***.**6.26
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo nun değindiği önemli bir nokta var
Her dslr nin nihayetinde kendine has bir karakteri var

En büyük hatada bu kısımda yapılıyor. Nikon larda daha sıcak renkler ağırlıklı iken, canon da daha soğuk ama gerçekçi renkler hakim, Pentax ta da durum daha farklı. Sürekli Nikon kullanan ve ona alışan birine başka makine daha zor ve kötü gibi gelebilir.

Kendimden örnek vereyim, bana inceleme amacıyla gelen makine ilk başta kullanımı daha zor ve kötüymüş gibi geliyor. Çünkü bir önce kullandığım ve alıştığım makinenin etkisi altında kalıyorum. Ama 5-10 gün sonra elimdeki makineye alışınca en iyisi oymuş gibi geliyor. Her yeni makine geldiğinde aynı durum devam ediyor, fakat bu durumu bildiğim için makineye alışmadan yorum yapmıyorum.

Emre ye Pentax K10D için olumsuz yorum yapan arkadaşlar da kendi alışkanlıkları etkisinde yaptıkları yorumlardır. Çünkü kendi elindeki makineye alışkın olduğu için bütün makinelerin onun gibi olmasını beklerler. Yanlış yönlendirmenin nedenide bana göre burdan kaynaklanıyor.

Tarih: 15 Eylül 2007, 21:43 - İp: 85.***.**2.158
emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

çok teşekkür ederim herkese... sorun kalmamıştır acıklamalar tatmin edicidir.. Sadık abinin dediği gibi makina sadece küçük bir ayrıntı biz fotograf çekelim.. tekrar teşekkür ediyorum [>:D

Tarih: 17 Eylül 2007, 03:00 - İp: 88.***.**8.227
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Tarih: 17 Eylül 2007, 20:50 - İp: 85.***.**3.117
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de diğer arkadaşların dediklerine katılıyorum. Bana göre fotoğrafçılıkta makine bir araçtır önce insan faktörü devreye girer.
İlk önce konuyu belirlersin, ondan sonra gereken ayarları yaparsın ve deklanşöre basarsın. Bak farkındaysan konuyu sen belirlersin. Ne yapacağını bilmedikten sonra insanın elinde 15000 ytl lik canon, nikon olsa nafile.
Ha tabikide araç çok önemli kalite açısından ama dediğim gibi bi insanın fotoğraf çekerken makineyle özdeşlemesi gerekir. Bu da nasıl olur makineni iyi tanıyacaksın bileceksin kurcalıyacaksın ondan sonra. Unutma her kare güzel çıkacak diye bi kaide yoktur. son üç ayda çektiğim 2500-3000 fotodan belkide 100 tanesi kayda değerdir. Çektiğin 100 güzel resmi değilde 3000 kötü fotoyu kafaya takarsan makineden de soğursun hobinden de.
İnsan istedikten sonra yapamayacağı şey yoktur yeterki kendini geliştir.

Sana bol güzel fotoğraflı günler dilerim.

Tarih: 17 Eylül 2007, 23:43 - İp: 88.***.**3.105
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Çok hoş olmuş bu topic. Ne sorun belli, ne de çözümü. Birileri EmreGunes'i sorun olduğuna inandırmış birileri de çözüldüğüne.

Tarih: 18 Eylül 2007, 13:59 - İp: 86.***.**5.159
bilgehen
bilgehen (üye)
İstanbul / Amatör

Selam,
D80 ve K10D arasında karar vermeye çalışan bir amatör olarak yazadıklarınız okudum. Yazdıklarınızdan K10D nin eksiklerinin olduğunu anlıyorum ama neler, olduğunu çok açık değil. Yazacaklarınız karar vermemi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Ben şu aralar Ingiltere de yaşıyorum. Bugün fotoğraf makinası satan bir mağazada her iki makinanında fiyatını sordum. D80 (15-135mm) kit için 661 pound. K10D + 18-55mm için 479 pound fiyat verdiler. Aralarında bayağı fiyat varkı fark var. Ayrıca K10D de D80 de olmayan, image stabilizer + toz önleme ve live LCD özellikleride var. İlk bakışta K10D daha avantajlı ve daha çok özelliği varmış gibi görünüyor ama forumdaki K10D ile ilgili yorumlardan bunun çok da doğru olmadığı sonucu çıkıyor. diğer forumlarda da D80 'nin fotoğraf kaliiesinin daha iyi olduğu gibi bir sonuç çıkardım. Bu konuda tecrübeli olmadığım için bu sonuca çok güvenemiyorum.
Bu iki makinenin katalog bilgileri dışında, pratikteki artı ve eksilikleri konusunda siz ve bu makineleri kullanmış olan, forumdaki arkadaşlar firkirlerine ihtiyacım var.
İlginize şimdiden teşekkürler.

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:56 - İp: 217.***.**8.42
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=22812&syf=5 artıları burda var ,
18-55 lens yerine 16-45 F4 lensle alman çok daha iyi olacaktır.18-55 çok daha basic lesntir.Yada tek kullanım için 18-250 Tamronx

#onixon' tarafından 23.09.2007 12:56:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Eylül 2007, 12:55 - İp: 88.***.**9.167
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

aslında bu foruma yazmamayı düşünüyordum lakin illaki cevap hakkı doğuyor ...bunda cevap yazan arkadaşların uslubuda önemli bir faktör...

emrenin o abilerim dediği kişiler.. sado34,omerk ve ben ....
ne bir derginin editörü nede bir makinanın satış departmanında çalısan kişileriz..

sordu söyledik..yetmedi gösterdik.. bunu makinayı değiştirmesi için değil ..sadece verilen paranın karşılıgı değildi makinadan çıkan fotograflar.
öğrenci bir genc zorluklarla para biriktiriyor..bin hevesle bir makina alıyor ondanda memnun kalmıyor..
bundan doğal bir şey olabilirmi..
autoda ıstenılen sonucları vermıyor olabilir... siz manuel deneyin ;; gibi sacma sapan gerekceler gösterenlerede fotografcı demem..

daha agır seyler yazarım ama gene rahat durmadı derler..
d80 le,eos 400 le hatta daha ileri gidip d200 le kıyaslamaya gidenlere sadece gülüyorum..
alacak olanlar için söylüyorum d40 la bile kıyaslamayın
ha suda var 400 ytl gibi fıyatı düşer yakında o zaman belki acemilik atmak için buyrun alın derim..
zorla para biriktirip bin hevesle makina alacak gençleride yanlış yönlendirmeyin
bu haramdır.

Tarih: 23 Eylül 2007, 23:14 - İp: 88.***.**8.253
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Excalibur'u kızdırmışsınız....

Ama kızmakta haklı...

Bu forumlarda çok yanıltıcı bilgiler veriliyor...

Sadece bazı ustalara güvenmenizi tavsiye ederim...

Teknik konularda
İsmen saymakta sakınca görmüyorum...
Fatih Usta fdemirhan
Ocaklilar
husmenaga
kontrast

Bunlar ciddi anlamda sorduğum her soruya doyurucu ve profesyonel yanıt veren gerçek fotoğraf ustaları

Ve bunlara ekleyebelieceğim bir kaç isim daha...

pike37
sado34
excalibur
omerk

Bunların içerisinde SLR kullanıcısı profesyoneller veya kompaktla resim çeken amatörler var...

Ben de bu forumlara girip makina alma kararımı belirlemeye çalışıyordum...

Önce gittim Canon S3 aldım

SLR ye geçerken de D-80 le devam ettim...

S3 aldığım sıralarda makinanın satışları bomba gibiydi ama bu sitede yerden yere vuruluyordu...
Halende çamur atılıyor bir iki tane grenli resim görünce...Ama gidip Pike 37 nin benim resimlerime bakın gren mi netlikmi ne sorun var anlarsınız...

El insaf... Bu yukarıda ismini zikterriğim adamın beş katı kadar da ismini unuttuğum usta var... Gidin bir boş vaktinizde çektikleri resimlere bakın...

Bunlar makinaları bizzat kullanıyorlar...
Bizi ciddiye alıp yanıt veriyorlarsa öğütlerinin dışında hareket etmek risk... Aklın yolu birdir..

Yoksa siteden uzaktan bir fotoğrafa bakıp makinanın falına bakan çok adam var.... Sırf sohbet olsun diye adamlar 100 sayfa yazı yazıyor hiç eline almadığı makina hakkında....

Alın size satış rakamları

Sony yetkililerince yapılan açıklamaya göre firmaların dünya çapında 2007 nin ilk aylık pazar payları.

NİKON--- %47.5
CANON-- %36.5
PENTAX-- %6.7
Sony------ %4.5
Olympus- %4.3

Ben bu tabloyu görmeden sadece profesyonellerin tercihlerine dayanarak Nikon almıştım...
Bundan sonra da Nikon veya Canon la devam etmeyi düşünüyorum....

Tüketicin ezici bir çoğunluğu hata etmiş olabili mi?

Belki...

Siz benden daha şanslısınız tabloyu görebiliyorsunuz...

Kızdırmayın ustaları sonra çekip gidiyorlar bizde burada ceptelefonuyla çekilmiş vesikalıkların altına yorum yazıyoruz sonra...

Ben de iyi gaza gelmişim ha...

Şu mübarek gecede kırdığım varsa özür dilerim...

Polemik olsun diye yazmadım....

Tarih: 23 Eylül 2007, 23:59 - İp: 85.***.**8.238
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Zamanında bizim başlıktan birisi söylemişti. Az başlık, az cevap sahibi kullanıcılar kışkırtıcı başlıklar açacak, yine az başlık, az cevap sahibi kullanıcılar da karşı atakla gerilimi tırmandıracaklar diye. Ne kadar haklıymış. Birde tüm bu kavga gürültü içinde Pentax kullanıcılarını fanatiklikle suçlamıyorlar mı yarılıyorum. O çok mükemmel makinelerinizin, çok profesyonel kullanıcılarının takıldığı başlıklara bir bakın kaç fotoğraf var. Birde Pentax başlığına bakın bakalım. Kimse makine tartışmaları yapmıyor orada. Bir Pentax kullanıcısını diğer makine forumlarında fotoğraflardan övgüyle sözederken yada Nikonun yeni makinesini merakla beklerken görebilirsiniz. Ama bir bakın kaç tane Nikon, Canon kullanıcısı gelip bizim başlıkta yorum yapıyor. Bu kadar naifliğe bu kadar alttan almaya rağmen hala Pentxcılar şöyle böyle diye laflar ediliyor ya inanamıyorum. Birileri çok güzel ekmek yiyor bu işlerden. Ben yıllardır borsa yatırımcısıyım böyle spekülasyon görmedim daha!

Tarih: 24 Eylül 2007, 00:42 - İp: 88.***.**5.187