blackred
blackred (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K10d ? Nikon D80 ?

Öncelikle forumda yapmış oldugunuz bilgi paylaşımı için hepinize teşekkür ederim. Fotoğraf çekmeye başkalarının makinalarıyla başlayıp daha sonra kendime bir dijital slr alma zamanı geldi dediğim günden beri internet başta olmak üzere birçok şekilde araştırmalar yaptım. ve bu iki makinede yogunlaşmaya başladım.Yaklaşık iki haftadır forumunuzu takip ediyorum bu ve benzeri başlıklar haddinden fazla açılmış tı zaten ama benim tekrar açmamın nedeni forumda ve diğer bilgi kaynaklarında makinelerin hep artıları ön plana çıkmış ve eksileri hakkında hiçbir yorum yapılmamıştı sizlerden; yani bu makineleri kullanan arkadaşlardan artıları kadar eksilerini de yazmalarını hangi makinenin hangisine oranla ne gibi eksileri oldugunu belirtmelerini isteyecektim. Gittikçe dijitalleşen dünyada dijitalin getirdiği kolaylıkların yanında birbirine girmiş onlarca özelllik ve kavram karmaşasının arasında benim gibi amatör gruptaki insanların bi seçim yapması haliyle zorlaşıyor. Ama iş fotoğraf çekmeye gelince de büyük usta Ara GÜLER' in bi sözü aklıma geliyor Fotoğrafı makine değil İnsan çeker; Önce onu gözüyle görür, zihninde tamamlar ve makineyle ölümsüzleştirir... İşte bu ölümsüzleştirme için değerli bilgilerinizle bi yol gösterebilirseniz sevinirim. Şimdiden yapacağınız yorumlar ve vereceğiniz bilgiler için çok sağolun.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 01:16 - İp: 88.***.**9.220
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 01:39 - İp: 85.***.**0.26
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

fufuli abi'den d200ünü istedim ama vermedi.. k10d alacaktı karşılığında

neyse..

kendisi siteyi yorumlamış, helal olsun kendini de farklı tanıtmamış.. sevindim!

ben fiyat performans oranına göre d80i değil k10d yi seçtim. memnunum.. sarsıntı önleyici mükemmel bir mekanizma. pentax için aksesuar ve lens bulmak zor oluyor, bunu dikkate al. paran varsa d200ü tavsiye edebilirim. hiç kullanmadım ama bi hayranlığım var

Tarih: 9 Mayıs 2007, 01:43 - İp: 88.***.**5.160
foxfo
foxfo (üye)
Ankara / Meraklı

Aynı ikilemi yaşamış, aylarca araştırma yapmış, gönlüm ve elim hep Nikon'a doğru gitmekle birlikte sonuçta Pentax'ta karar kılmış biriyim. Ayrıca, bu forumla Pentax'ı aldıktan sonra tanıştığımı da belirteyim.Kısaca benim yaklaşımım : D80 alacağıma D200 alırım, D200 alamıyorsam (ki aradaki maliyet bayağı farklı) Pentax alırım
Saygılar

Tarih: 9 Mayıs 2007, 01:51 - İp: 85.***.**3.189
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 9 Mayıs 2007, 02:00 - İp: 85.***.**0.26
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

gün ışığında çektim. saat öğleden sonra 4-5 gibi.

bunlar kroplanmış halleri. gölgeleri biraz açıp öyle düzenliyorum genelde. bu kadar sert ışığı sevmiyorum.

öyle işte.. d200 ü veriyor musun yani ?

Tarih: 9 Mayıs 2007, 02:06 - İp: 88.***.**5.160
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 9 Mayıs 2007, 02:14 - İp: 85.***.**0.26
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 9 Mayıs 2007, 02:22 - İp: 85.***.**0.26
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

hani isteyenle değiştireceğiz demiştin ya o yüzden ısrar ediyorum bak pişman olmazsın k10d ile söyleyeyim..

ben de d200 ile pişman olmam sanırım

Tarih: 9 Mayıs 2007, 02:49 - İp: 88.***.**5.160
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Öncelikle belirteyim. Tüm bilgilerim okuduklarım. En ufak bir deneyimim yada makinalarla pratikte çok fazla tanışmışlığım yok.

D80 in en büyük eksisi fiyatı. Çok pahalı. Türkiye de pahalı değil, bizatihi makinenin fiyatı pahalı.

Bir nokta daha Nikon yada doğru deyişle Karfo bizi Türkiye de ne oranda kar (kazıkla) satıyorsa, Pentax yani Bükey foto da aynı oranda karla satıyor.

Lakin K10d makine olarak ucuz. En azından D80 e göre ucuz.

D80 (tamamen kendi düşünceme göre) D70 in başarısının gerisinde kaldı. Bütçesi kısıtlı olan D40(x) e az daha geniş olanda D200 e yöneliyor. D70 i olanlar ise D80 e mail etmeyip direk D200 ü alıyor. Çok az D50 kullanıcısı da D80 e upgrade oldu.

Peki D80 kötü bir makina mı? Okuduklarımdan çıkardığım değil. Hemde hiç değil. Ama pahalı. Zannımca haketmediği kadar pahalı.

Misal D40 bence Nikon için çok doğru bir hamleydi ve pek çok kararsızı kendi markasına bağladı. (Dünya da böyle, bakmayın siz bu forumda D40 ı aşağılamalarına)

Kendi adıma Pentax yada Nikon yolundan nikonu seçerdim. Ancak D80 yerine D40 yada D200 olurdu tercihim.

Dİğer yandan K10D nin SR si, fiyatının D80 e göre uygunluğu, makinanın pek çok artısı çok cazip. Eğer İstanbuldaysanız ve pentax ürünlerine (lens vb) ulaşma şansınız diğer il ve ilçelerdekilere göre daha kolaysa bence K10D de seçilebilir.

Kısaca tercih illa K10D ve D80 ise ve İstanbuldaysanız K10d yi seçerdim kendi adıma.

Yok eğer tercih Pentax mı Nikon mu ise Nikondan yana kullanırdım oyumu.

#serbes' tarafından 09.05.2007 08:25:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 08:24 - İp: 85.***.**4.202
rahimyts
rahimyts (üye)
Tekirdağ / Doğa Fotoğrafçısı

Aylarca ben de bütün forumları okudum ve bu sitedeki D80 ve K10D topiklerinin hepsini hatmettim. Aralık sonunda D80 ve Sigma 17-70 alarak kendimce kararımı verdim. Tabii K10D'nin satışı ben D80 aldıktan sonra başladı.

Önceleri titreşim önleme ve sensör temizleme özelliği nedeniyle K10D almadığım için pişmanlık moduna girer gibi oldum. Ama D80'i kullandıkça memnuniyetim arttı ve şu anda sensör temizliği özelliğinin K10D ve 400D'de hiç bir yararı olmadığını okudum ve incelememde de bunun doğruluğuna katıldım.

Titreşim önelemeye gelince de, lens üzerinde olmayan bir titreşim önlemenin mantıklı olmayacağını düşünmeye başladım. Bu durumda K10D'nin lens seçenekleri konusundaki zayıflığını da hesaba katınca en mantıklı alışverişi yapmış olduğuma inandım.

Artık gönlüm rahat ve Sigma 10-20 ile Sigma 17-70 şu anda maksimum keskinliği veriyor benim için. Ayrıca telefoto lens için de araştırma yapıyorum. Örneğin Nikon yeni bir
55-200 VR'li lens çıkarmış. Bunun satışa girmesini bekliyorum. Tabii Sigma'nın lenslerini de düşünmüyor değilim ama şimdilik karar veremedim.

K10D'nin harika bir makina olduğuna eminim ama benim tavsiyem D80 olacak size yine de.

Kararınız ne olursa olsun pişman olacağınızı sanmıyorum. Bence karar verdikten ve makineyi aldıktan sonra lens seçeneklerinizi artırıp, bir daha bu topikte kafanızı bulandırmadan çekim yapmaya başlayın derim.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 11:26 - İp: 149.***.**5.200