ocgultekin
ocgultekin (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K10d Jpeg Kalitesi

Arkadaşlar K10D ile ilgili konuya fikirlerini yazan arkadaşlara teşekkür eder yeni bir başlıkta sorumu sorduğum içinde anlayışınızı beklerim. Konu okadar uzamış ki kitap olmuş. Hepsini okuyamadım. Ama daha önce Pentax istDl kullanmakta idim. Yaklaşık 3aydır makinesisizim. Ne alacağım konusunda ise hala kararsız. Pentax K10D konusunda en büyük endişem JPEG formatındaki çekimlerde canlı renkler sunamyacak olması. Açıkcası Pentax istDL hiçte canlı renkler sunmuyordu öyleki daha önce kullanmış olduğum amatör Kodak DX6340 ve Fuji S5100 den bile daha kötüydü. Fotoğrafda doğallık belkide olması gerekendir ancak cıvıl cıvıl renklerin olduğu bir fotoğrafta da canlıkıl istenir. Ben bu korkuyla K10D konusunda hala endişeliyim ve bekliyorum. Arkadaşlardan ricam benim gibi bir amatör fotoğraf tutkununa fikir vermenizdir. Sonuçta bu tutku uğruna kazancıma kıyasla çok yüksek bedeller ödeyeceğim. Hata yapma lüksümün olmadığını düşünüyorum. Değerli fikirlerinizle yönlendirirseniz sevinirim. Ayrıca ciddi fiyat farkı yüzünden Pentax K10D yi ABD den getirtmeyi deneyeceğim. Tanıdıklarım var. Ancak arızalanma riskide beni endişelendiriyor. Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 3 Mart 2007, 15:10 - İp: 85.***.**0.139
evolve2000
evolve2000 (üye)
İstanbul / Meraklı

bu fotoğraflar hüsnü atasoy tarafından çekilmiş ve photoshop kullanılmadan orjinal halleriyle internet üzerinden paylaşıma sunulmuşlar, pentax ın türkiyede ilk alıcılarından olduğu yazıyor...
bir göz at derim ben TIKLA

Tarih: 3 Mart 2007, 15:50 - İp: 88.***.**7.68
ocgultekin
ocgultekin (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafları daha öncede inceledim. Hem Dizüstü bilgisayarımda hem de CRT monitörümün ekranında. Fotoğrafların bazılarında dikkat edersen Afrika'nın birçok rengini bir araya getirmiş. Renk cümbüşü. O fotoğraflarda bile renklerde keskinlik bulamadım. Buradaki görüşümü eleştiri olarak yada ne bileyim kimisi Pentax cı kimisi Nikonu cu gibi algılamayın lütfen. Sonuca ulaşmak istiyorum. Işığın yeterli olduğu bir ortamda renklerdeki o canlılığı neden bulamıyorum. Acaba keskinlikle mi ilgili?

Tarih: 4 Mart 2007, 18:25 - İp: 85.***.**8.90
evolve2000
evolve2000 (üye)
İstanbul / Meraklı

Beyaz dengesiyle bir ilgisi olamazmı ?

Tarih: 5 Mart 2007, 12:42 - İp: 88.***.**7.68
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

USA'DAN 8GB SDHC kart getirt onla bol bol raw çek çekim sonrası açı,crop,pozlama telafisi,wb gibi ayarları kaliteleri bozulmadan yaparsın.İyi bir jpeg istiyorsan müdahale oranları yüksek göze hoş gelen doygunlukları arttıran makinaları tercih edebilirsin.Raw modda tüm ipler elinde olur.

Tarih: 5 Mart 2007, 13:06 - İp: 85.***.**2.181
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

DPreview sitesinin K10D incelemesinde aradığınız cevap var gibi.
K10D ile iyi netice almak için Raw çekmek lazım galiba, jpeg de keskinlik sorunu bariz görünüyor.
O incelemeyi dikkatlice okuyun, özellikle mukayeseli kısmını.
Kameradaki görüntü işlemci (JPEG dönüştürücüsü) çok iyi netice vermemiş, Raw çekip kamera dışında işlenince sonuçlar epey daha iyi.

Tarih: 5 Mart 2007, 17:22 - İp: 88.***.**8.155
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Canlı renkler için K10D BRIGHT modunu sunuyor.

Normalde daha film-benzeri sonuçlar verirken, bright modu ile direkt baskı için (bana göre) daha uygun sonuçlar ortaya çıkıyor.

Tarih: 5 Mart 2007, 17:39 - İp: 213.***.**6.250
  • 1