drhuseyin
drhuseyin (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K10d Canon 400d Hangisi?

Arkadaslar herkese merhaba.Fotograf cekmeye merakliyim ama bu konuda daha cok cok amatorum. 2 yildir sony dsc p10 ile fotograf cekiyorum.artik SLR makineye gecmek istiyorum. Bunun icin 1500-2000 ytl lik bir butcem var.Yaklasik 15 gundur tum forumlari okudum.İnanin kafam cok karisti.incelemelerim sonucunda pentax k10d, sony a1 ve canon 400d arasinda kaldim.fakat sony yi elime alip inceleme firsati buldum. bana gövde olarak cok kaliteli malzemeden yapilmamis gibi geldi.fotograf cekme firsatim olmadi.pentax ve canonu inceleme firsatim olmadi.ama forumlarda her iki cihaz icinde olumlu-olumsuz yazilar var. Bana hangi makineyi tavsiye edersiniz. Makineyi yarin almayi dusunuyorum. Ankarada tavsiye edebileceginiz yer var mi?

Tarih: 3 Mart 2007, 15:09 - İp: 81.***.**8.104
ocgultekin
ocgultekin (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım bende senin gibi fotoğrafçılığa gönül vermiş bir amatörüm. Bende seninle aynı kaygılar yüzünden beklemedeyim. Daha önce sırasıyla Kodak DX6340,Fuji S5100 ve son olarak Pentax istDL kullandım. Kullandığım Pentax istDL nin odaklanma hızından pek memnun değildim. Ayrıca renklerde istediğim canlılığı hiçbirzaman bulamadım. Pentax K10D yi bende senin gibi merak ediyorum. Bazı sitelerde PentaxK10D ile çekilmiş fotoğrafları gördüğümde yine cansız renkler gözüme çarptı. Bir profosyönel değilim sana Pentax alma demiyorum ancak biraz daha bekle derim. Canon kullanmadım ama çekim kalitesi için genelde olumlu görüşler aldım. Fakat Canon için lensler tüm dünyada çok pahalı. Pentax için ise ülkemizde yeterli ekipman desteği yok. Örnek olarak Nikon D70S kullanan bir arkadaşıma sirkeciden uzaktan kumanda aldım. Hemde 10ytl ye fakan kendi makinem Pentax istDL için kumandayı bile bulamadım.

Tarih: 3 Mart 2007, 15:19 - İp: 85.***.**0.139
evolve2000
evolve2000 (üye)
İstanbul / Meraklı

pentax k10d nin Hasselblad a kafa tuttuğunu duymuştum... Tanıdığım bazı profesyonel fotoğrafçıların ağzından.. En yakın zamanda pentax k10d alıyorum... Fakat ocgultekin arkadaşımın dediği konularda hiçbir fikrim yok... Ama kulağa mantıklı geliyor... ayrıca şöyle birşey var ki sen pentaxı nikon ile değil canon ile karşılaştırıyorsun... bu durumda ben pentax diyorum... şunu da söylemeliyim ki internet üzerinde cannon birinci sırada gözüküyor... Ve devam ediyorum pentax ı öneriyorum...

Herşeye rağmen pentaxı öneririm... Ayrıca kendi sensörünü kendi de temizleyebiliyor... Anlayacağın makinenin sensörünü temizlemek için risk almana gerek kalmaz..

Fazla söze ne gerek...

Ayrıca pentax k10 ile çekilmiş ham fotoğraflara göz atabilirsin ==>TIKLA

#evolve2000' tarafından 03.03.2007 15:54:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2007, 15:46 - İp: 88.***.**7.68
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

drhuseyin zamanında aynı ikileme bizde düşmüştük (biz diyorum çünkü amati nickli dostumla beraber karar verdik) daha sonra çıtayı canon tarafında biraz daha yükseltip K10D ile EOS 30D arasında kalmıştık, ve neticede ipi göğüsleyen K10D oldu, Türkiye'de alan ilk kişileriz. çok ama çok memnunuz kullandıkça ne kadar doğru bir karar verdiğimizi daha iyi anlıyoruz. Bence K10D kesinlikle doğru bir tercih olacaktır.
Bu arada dikkat ettiysen klasik tavsiyelerde bulunmuyorum, hani derler ya git bi mağazaya iki makinayıda eline al hangisine ısınırsan onu al gibi işte böyle şeyler, zira böyle bişey yaparsan K10D'den başka bir seçeneğin kalmaz

Tarih: 3 Mart 2007, 16:11 - İp: 85.***.**1.28
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

k10d.

Tarih: 3 Mart 2007, 21:33 - İp: 85.***.**9.213
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 4 Mart 2007, 00:37 - İp: 85.***.**8.209
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pentax k10d nin Hasselblad a kafa tuttuğunu duymuştum... Tanıdığım bazı profesyonel fotoğrafçıların ağzından..

evolve, sanirim o fotografcilar hic hasselblad gormemisler.. (soyledigimi yanlis anlama, ama hasselblad kalitesinde veya yakin falan degil k10d'nin fotograflari.. )
......
Fakat Canon için lensler tüm dünyada çok pahalı.
ocgultekin merhaba..
aslinda canon lensler tum dunyada pahali degil.. aksine digerleriyle kiyaslandiklarinda daha da ucuzlar..
ama turkiyedeki durum cok farkli.. turkiyede cok pahali satiliyormus..

pentax'in fiyatlari ise cok mantikliymis.. ve k10d'nin kalitesini de dusununce, gercekten o fiyata degecegini goruyorsun..
sitemizde cok yakinda k10d testi yayinlanmis olacak.. oncelikle testi okumani oneririm..

Tarih: 4 Mart 2007, 18:43 - İp: 86.***.**0.120
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

sadece pentax`in degil, canon`un ve nikonun da consumer ve pro consumer sinifi makinalarinin hicbiri Hasselblad`in yanindan gecmez. fiyat/performans orani diye bir seyden bahsediliyorsa durum degisir.

Tarih: 4 Mart 2007, 20:27 - İp: 88.***.**2.56
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Amma abarttık bu k10d yi. Dcrp fotolarını yayınladı. a100 den daha iyi değil kesinlikle. Hepsi o. Iso konusundada ahım şahım bir fark görmedim ben.
Bu konuda 400d rakipsiz.

Tarih: 4 Mart 2007, 21:36 - İp: 85.***.**2.122
erex
erex (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey,
Bu konuda 400d rakipsiz diyorsun. Hani A100 desen daha iyi anlayacağım.
inceleme sitelerindekileri boş ver. Onlar neyi destekliyorsa o' nu ön plana çıkarmak durumundalar.(Geçim dünyası )

Bence 400d tamamen giriş seviyesi ve detaydan yoksun bir makina. 400d ye özellikle koymadıkları bazı özellikleri şimdi 400xd diye bir modele koyarak satışlarını artırma derdindeler.

Tarih: 19 Mart 2007, 20:53 - İp: 85.***.**3.185
jagermanx9
jagermanx9 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar Sony a-100 ü yabana atmayın görüntü işlemcisi gerçekten çok iyi.Ayrıca SIGMA sony için lens yapıyor.Bunuda göz önüne alınca uygun fiyatıyla sony gerçekten hepsini solluyor.

Tarih: 19 Mart 2007, 22:06 - İp: 85.***.**2.240