ınferno
ınferno (üye)
Ankara / Meraklı

Pentax K100d Almayı Düşünüyorum

pentax K100d almayı düşünüyorum ama hala kararsızım bu makıneyı cok ovuyorlar.Formda da bu makıne ustunde oldukca cok yorum var.Ben bu ısde cok ıı sayılmam ogrenıcegım cok sey var daha gırıs sevıyesındeyım belıkı de degılım bıle bı acamı olarak sızce pentax K100d gırıs sevıyesı makıne olrak ısımı gorur mu ayrıca bunun ıcın uygun lenls lerden de bahsedersenız cok sevınırım.

Tarih: 26 Aralık 2006, 20:51 - İp: 88.***.**8.142
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili bitpire benim pahalı dediğim k10d..k100 evet gerçekten uygun..ama k10d yi dun yalcınlarda mı aydınlarda mı bakmıştım tam hatırlamıyoruim ıvırıyla zivirıyla 2650 ytl e geliyordu..bu bence gayet yüksek..Öte yandan k100 un tek canımı sıkan tarafı 6 mp olması

Tarih: 27 Aralık 2006, 20:22 - İp: 212.***.**2.132
burgman
burgman (üye)
İstanbul / Amatör

lazut gerçi sorunu bitpireye sormuşsun.çektiğin fotoğrafları büyük afiş olarak tab ettirmeyeceksen 6 mp gayet yeterli.

Tarih: 27 Aralık 2006, 20:34 - İp: 85.***.**1.171
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Lazut abi benim Sony Alpha 10 mp ama 1 gb karta daha çok çekmek için 5mp ayarında sabitledim. 6 mp'nin çok yeterli olduğunu düşünüyorum abi... Hatta yüksek mp bazı durumlarda sorun bile olabiliyor (noise)

Tarih: 27 Aralık 2006, 20:38 - İp: 85.***.**1.217
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet sevgili burgman ve sevgili murat 6 mp belki yeterlidir hem şu an 5 mp lik bir makine de kulluanıyorum ama insan hani bahane arayacak buluacak ya dslr bir makinede 6mp yi biraz az buluyor işte..Bir de ben giriş seviyesinin biraz daha ustü olunn istiyorum..Çunku artık bundan sonra makine aramak istemiyorum..k10d 2000 ytl civarı olsa aslında karaarımı çoktan veddim ama o da o fiyatta değil..Belki duşmesini bekleyeceğim selki de başka bir şeylere bakacağım

Tarih: 27 Aralık 2006, 20:50 - İp: 212.***.**2.186
burgman
burgman (üye)
İstanbul / Amatör

belki biraz daha düşebilir.karar senin.hakkında hangisi hayırlıysa o olsun.

Tarih: 27 Aralık 2006, 20:56 - İp: 85.***.**1.171
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Lazut;

Bazı şeylere körü körüne saplanıp kalıyoruz. Yanlış anlama bende de vardır böyle saplantılar. Bu saatten sonra 6mp olmasın, giriş seviyesi olmasın gibi düşünceler benim de beynimi biraz yedi almadan önce. Ama sonra evdeki fotoğraflarıma baktım. Bugüne kadar aldığım en büyük baskı 13-18. Çoğunluğu 10-15. Zaten dijitale geçtikten sonra baskı alışkanlığım da azaldı. Böyle olunca ben 10 Megapixel'e hiç ihtiyaç duymadığımı anladım. Nadiren Crop yapsam bile kalan boyutlar yeterli oluyor genellikle. Bunlar benim alışkanlıklarım tabii. Sen eğer ki poster boyutunda baskılar alıyorsan elbette 10 MP olması önemli bir faktör olabilir. Sonra giriş seviyesi olayı. Bu makinenin bile bir çok özelliğini kullanmıyorum. Sonuçta en önemli amaç kaliteli fotoğraf elde etmek değil mi? Bunu giriş seviyesi dslr'ler de çok iyi başarıyor merak etme. Sen kendinden haber ver. İyi bir sen ve iyi bir lens body'den çok daha önemli Senin için su geçirmezlik özelliği önemli bir kriter olabilir belki. Ben sana önceki mesajımda sizin oralarda çok yağmur yağar K10 d al derken şakayla karışık ciddi bir öneride bulunmuştum. Eğer gerçekten yağmurlu havalarda çıkıp fotoğraf çekme düşüncen varsa K10d'yi düşün. Sonuçta hangisini alırsan al seni mutlu edeceğine inanıyorum ben. Her ne karar verirsen hayırlı olsun.

Tarih: 28 Aralık 2006, 00:39 - İp: 86.***.**6.22
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Yani sevgili bitpire ağzımın payını iyi verdin ha Daha ne diyebilirim ki..Ya bu k10d nin incelemesinin yapıldığı Türkçe bir site biliyor musunuz..Birileri şu makineyi çabuk incelesin.. Bir de fiyatını düşürsünler..YAzık değil mi bizim gibi ağzı sulananlara

Tarih: 28 Aralık 2006, 00:55 - İp: 81.***.**7.52
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şurada yazılanları da bir oku istersen

İhtiyaçlarını iyi belirle. Kullanmayacağın ıvır zıvır bir sürü özellik için vereceğin paraya kaliteli bir lens almak çok daha akıllı bir yatırım olur.

#bitpire' tarafından 28.12.2006 01:01:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Aralık 2006, 00:58 - İp: 86.***.**6.22
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

10 Mp ile 6 MP farkını gözünüzde çok fazla büyütmeyin derim ben. Her ikisinden de aynı kalitede (DPI olarak) baskı alındığında, fotoğrafın herhangi bir kenarında %20-25'lik bir boyut farkı olur ancak. Kaldı ki, 6 MP daha az gürültülü olacağından çoğu zaman, büyütmeye daha elverişli olabilir.

Tarih: 28 Aralık 2006, 01:18 - İp: 88.***.**6.223
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet bitpire kesinlikle kafamdaki soruları bitirdin..Çok mantıklı şeyler söyledin..Mantıklı insanları severim

Tarih: 28 Aralık 2006, 01:23 - İp: 81.***.**7.52