zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Pentax K10 D & Sony R1 Kararsızlıklar...

Merhabalar!
Kararsızlıklarda konuya hakim olan arkadaşların desteklerini çok kez gördüm.O beklentiyle Pentax k10d kit objektifiyle ve iyi durumda bir Sony R1 arasında sokak fotoğrafçılığına ilgili biri olarak kararsızlıklar içersindeyim.
Sony objektif kalitesiyle öne çıkarken,K10 d de bir dslr oluşu,sağlamlığı ve ileriye dönük geliştirilebilir yapısıyla dikkatimi çekti.
Maksimum 1000 ytl bütçe ile bu ikisi arasında veya önerecekleriniz arasından bir değerlendirme yapmak isterim.İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Tarih: 12 Nisan 2010, 23:58 - İp: 88.***.**8.30
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

çok şaşırdım... neden R1 ile K10 arasında kararsız kalır ki insan...
yanlış anlamayın, çok uzak 2 teknoloji denilebilir de o sebepten...

R1 efsane dedikleri türden bir makine, aralığı da oldukça iyi ama K10D çok daha yeni bir teknoloji, +bir DSLR, + uygun fiyat objektif bulma imkanı (manuel de olsa) vs.vs..
kısacası kıyaslanmaz bile bana göre...

Tarih: 13 Nisan 2010, 00:02 - İp: 78.***.**2.222
zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Pentax K10 d bir dsr ancak kit objektifinin,hem diyafram açıklığı hem açı değeri hem de zoom oranı olarak R1 in gerisinde ve R1 sensör boyutu ve tam manuel kullanımıyla bir dslrden farkı yok ,ancak elbette dslr değil ,titreşim önleyici olmaması da cabası ama üzerindeki Carl Zeiss 24-120 yok mu,işte kararsızlık burada başlıyor...Yoksa K10 d iyi bir objektifle R1 ile kıyaslanamaz diye düşünmüyor değilim.O bütçede ben de olmayınca böyle bir çıkmazla karşılaşıyorum.

Tarih: 13 Nisan 2010, 00:11 - İp: 88.***.**8.30
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Sokak fotografçılığı için K10D'nin kit lensi size yeter bence.. zira biraz tecrübe gerektirdiği söylensede PENTAX'ın manuel lensleri gayte uygun fiyatlı...
Hani şunu diyorum, bütçe sıkıntısını benden iyi kimse anlayamaz ama şimdi siz R1'e onca para verip kullanacaksınız, sizin kullandığınız süreyle birlikte, iyice eski bir model olacak, satmaya kalksanız ya elinizde kalacak, ya da öldüm pahasına gidecek...

Eğer , fotografçılığınız süreklilik arzedecekse, DSLR fırsatınız varken kaçırmayın derim. Ama yok arada bir yapacağınız bir hobiyse, R1 işinizi görecektir.

bu benim fikrim tabi.. "ben olsam" hali yani

Tarih: 13 Nisan 2010, 00:34 - İp: 78.***.**2.222
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

dslr yatırım gibi düşünülebilir. ama biraz pahalıdır. ama sony'ninde eksiği yok gibi. tabi bu eksiklik kullanım amacına göre değişir. ben olsam dslr alırdım. uzun sürede kullanırdım. ama sizin bütçe sıkıntınız var ise ve fotoğraftanda profesyonel seviyede beklentiniz yok ise ve tamamen hobi amaçlı çekim yapacaksanız sonyi düşünebilirsiniz.

bu iki marka ve model arasında konuşulduğu için aklınızı karıştırmamak adına başka model/marka önermedim.

Tarih: 13 Nisan 2010, 08:52 - İp: 88.***.**4.33
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

R1 kullanmayanlar hemen dslr diyor.
Çok yüksek çözünürlük veya makro gibi 14mm gibi özel bir lens
kullanmayacaksam elim R1 e gidiyor.
Hele 1/2000 e kadar çıkan flaş senk. hızına bayılıyorum.
Dslr sahibi olsanızda R1 keskinliğini elde etmek kolay değil.

Tarih: 14 Nisan 2010, 00:51 - İp: 88.***.**0.173
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu yorumlara kısmen katılıyor kısmen katılmıyorum. R1 diğer like lar ile kıyaslanmayacak kadar büyük bir sensöre sahip üstelik cmos. K10D ise ccd sensöre sahip. İkiside apsc boyutunda ikisi de 10 mp. Bu kıyaslama ile bile R1 in daha az noise üreteceğini ve yüksek isolarda daha kaliteli görüntü vereceğini söyleyebiliriz. Gelelim lense. CZ 24-105 f2,8-4,5 söze gerek yok. Üstelik 35mm formatında. K10D nin 18-55 f3,5-5,6 35mm formatında 27-83mm yapıyor. Ne aralık ne kalite ne hız olarak yanına yaklaşamıyor R1 in. Üstelik beğenmediniz ve satmak istediğinizde R1 gibi bir efsanenin iyi fiyattan her zaman bir alıcısı olacaktır. Rakibi yok. K10D nin ise bir çok rakibi var üstelik giriş seviyesi dslr larda.
Kompakklık bakımından da R1 avantajlı. Küçük bir çanta R1 i yanınızda taşımak için yeter.

Peki K10D nin hiç mi avantajı yok. Şöyle K10D piyasaya çıktığında orta format bir dslr idi yani işlemcisi R1 e göre çok daha gelişmiş. Bu görüntüyü işleme kalitesinde de işleme hızında da fark yaratır. Objektifi değiştirilebilir yani belli bir aralıkta sınırlı kalmıyorsun. İyi bir objektifle R1 den daha iyi olabilir.

Tarih: 14 Nisan 2010, 23:38 - İp: 88.***.**8.148
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sony R1 ile Pentax K10D kıyaslamasına kesinlikle katılmıyorum. Eğer iki like makineden bahsediyorsak R1 elbette çok çok iyi bir seçim ama bir DSLR yanında özellikle de PEntax K10D gibi bir DSLR yanında kendisini bir "Kaybeden" olarak nitelendiririm. Ha elbette herkes mutlaka DSLR alacak demiyorum ancak bu ikisini de kıyaslamam.

- Sony nin lensi çok iyi olabilir ancak Pentax kit lensi de fiyatına göre mükemmel diyebilirim. Hadi geçtik 100 TL ye bir tane manuel prime lens alırsınız (50mm 1.7 ya da 200mm F4) R1 in rüyasında göremeyeceği keskinliği yakalamanız olasıdır.R1 de ise üstünde ne varsa o.

- Pentax ın her lensle uyumlu titreşim önleme mekanizması konusunu açıklamaya gerek duymuyorum bile

- Ayrıca burada herkesin atladığı bir konu var o da AF hızı. Sokak fotoğrafçılığı için en önemli etkenlerden biri de bu olsa gerek. Bir DSLR AF hızı ile Like makine AF hızı arasında ciddi fark var.

- Pentax K10D nin 1/4000 çekim hızına yeri geliyor az bile denebiliyorsa R1 in 1/2000 çekim hızına ne denir bilemiyorum.

-R1 saniyede 3 fotoğraf çekiyor ama 3 tane fotoğrafa kadar. K10D de saniyede 3 çekiyor ama JPEG çekimse kart dolana kadar yapıyor bunu. Sokak fotoğrafçılığı için gerekli olabilir.

-Sokak fotoğrafçılığının olayı nedir? KArşınıza konu aniden çıkabilir ya da bekletme şansınız yoktur, görüntü oluşur ve siz zaman kaybetmeden çekersiniz. Hızlı AF önemlidir ancak gerekli ayarları hızlı yapmak da önemlidir. K10D nin iki kontrol çarkı boşa durmuyor orada, sadece sağ elinizle 3 ayarı (Diyafram,enstantane,iso) rahatlıkla yaparsınız hemde gözünüzü vizörden ayırmadan.

Aslında daha da avantajını sayarım ama cidden abesle iştigal gibi geliyor bana.

#t_yaman' tarafından 15.04.2010 10:03:12 tarihinde düzenlendi.

#t_yaman' tarafından 22.04.2010 16:01:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2010, 08:38 - İp: 78.***.**3.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bende dslrlerin ciddi makineler olduğunu ve likelerın kralıyla bile mukayese edilemeyeceğini savunanlardanım.

sadece sensörüne bakarak yada sadece zoomuna bakara hadi hepini geçtim sadece fiyatına bakarak makina almak gerçekten kötü bir hatadır.

dslrler hiçbir zaman likelerla kıyaslanamaz.

ancak tercih edersiniz ve muhabbet aşamasında konuşursunuz. onun haricinde yanyana getirilemezler.
modeller arasında farklar olsa bile dslrler fotoğrafçının ihtiycını karşılayabilecek her türlü ihtiyaç yönden üstündürler.

en baiti af hızı ve lens değiştirlebilirliği vs vs..

bu saydıklarımız lafta çok hafif kalabilir ama elinize makinayı alınca kıyaslama yapılamayacağını anlayacaksınız.

kimsede yorumlarımı kasıtlı olduğunu düşünüp algılamasın sakın. R1 efsanesi dslrlerin yanında küçücük kalır.

he alınmaz mı? elbet r1 alınır. tartışma kıyaslama noktasına doğru kayarsa kimse katılmaz. adı üstünde birisi like diğeri dslr..

ihtiyaçlarınıza göre olanı alın ama böyle bir sınıf farkının olduğunuda bilin.

like likedir
dslr dslrdir

dslrler likelerden daha üstündür ve gelişmiştir.

Tarih: 15 Nisan 2010, 09:00 - İp: 78.***.**1.123
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Asıl yanlışı bence R1 i diğer like lar ile bir tutmakta yapıyoruz. Eğer R1 dslr benzeri ise diğerleri değil... FZ50 bile. Megazoom diyebiliriz, ileri kompakt diyebiliriz. Ama dslr kalitesinde çeken tek makine R1.

K10D ye gelince kit objektifi ile R1 in objektifini kıyaslamakta bir sakınca görmedim. Ama daha kaliteli bir objektif takılırsa K10D ye. Evet dslr dslr dir. Dslr benzeri ise benzeridir.

Tarih: 16 Nisan 2010, 23:37 - İp: 85.***.**1.27
cengolojik
cengolojik (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar gerek ekipman olanakları gerek farklı lens ihtiyaçları göz ardı edilirse R1 kullanan arkadaşlardan özellikle rica edersem bir DSLR den farkı bu bağlamda nedir bu makinenin??? sensör olarakta bildiğim kadarıyla konuşuyorum bir dslr boyutunda veya yakın. Yani giriş seviyesi fotoğrafçılıktan ilersi düşünülmüyorsa, fakat resimdeki detay doygunluk keskinlik önemliyse kullanıcı için; R1 bu anlamda ihtiyaçları karşılayamazmı?

Tarih: 17 Nisan 2010, 01:07 - İp: 78.***.**8.4