ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Pentax K-3 Prestige Edition Dslr Fotograf Makinesi

Slm herkese. Bu makine ile ilgili genel görüşleri alabilirmiyim kullanan, inceleyen arkadaşlardan. Uzun bir müddet nikon kullandım (D90, d7000 VS) Şuan elimde bi göbody yok ve yeni bir ürün alıcam.Hatta elimde nikon uyumlu tokina 100mm macro ve nikon 50mm F/1.8G lens mevcut ama ben bunları elimden çıkartıp pentax almak istiyorum gelen öneri ve yorumları değerlendirip. Saygılar selamlar.

Tarih: 3 Aralık 2015, 20:10 - İp: 78.***.**4.246
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax iyi markadır. K-3 ise üst düzey yeni bir üründür.
Ben kullanmadım. Bu sitede bildiğim kadarıyla Pentax kullanan var, ama k-3 kullananı henüz görmedim. Belki var, ben bilmiyorum. Neyse...
Pentax'ın bence en önemli eksisi, objektiflerini piyasada zor bulunması. Hatta bulamazsınız bile. Pentax Türkiye'ye getirildi ama getiren distribütör firma maalesef bayi ağını ve ürün çeşidini yaygınlaştıramadı. Örneğin, Sirkeci'de Fotograf Dünyası mağazası Pentax'ın güya resmi bayiidir. Ama Pentax'a ait aradığınız hiç bir şey orda yoktur. K-3'ü bırakın eski model olan K-5 i bile bulamazsınız.
Önemli değil, yurt dışından istediğim objektifleri temin ederim derseniz veya K-3'ü 18-135 lik kit objektifi ile alırım, başka objektife gereksinme duymam kullanırım derseniz olur. Aksi taktirde iyi düşünün derim.

#ercan43' tarafından 03.12.2015 20:50:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2015, 20:49 - İp: 176.***.**5.181
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Teşekkür ederim ercan abi. Ben fotografium dan almayı düşündüm. yanlış hatırlamıyorsam 18-50mm f/2.8 lens ile birlikte ama yazdıklarınızı değerlendiricem.

Tarih: 3 Aralık 2015, 20:59 - İp: 78.***.**4.246
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K-3 ve lensleri Fotografium'da yok. Ama Klasfoto'da var. Demek ki varmış. Ben de yeni gördüm. Klasfoto kargo ile gönderiyor. Yeri Sirkeci Hayyam Pasajı'ndadır. Güvenilir firmadır. Karar verirsen hayırlı olsun derim. Memnun kalırsın.
TIKLA

TIKLA

#ercan43' tarafından 03.12.2015 21:21:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2015, 21:19 - İp: 176.***.**5.181
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Klasfoto yu biliyorum ercan abi. Pentax ürünlerde fotografiyum a göre fiyatları yüksek tutmuşlar.

Tarih: 3 Aralık 2015, 22:56 - İp: 78.***.**4.246
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

nikon d7000 den sonra aynı keskinliği alamazsınız.ben söylemiş olayım da..

d7100 alın nefis bir gövde ve imaj başarısı var..

alıp satması kolay lensleri bulunabiliyor..

yok yere maceraya dalmayın.. internette testlerine bakıp kıyaslayın..

Tarih: 4 Aralık 2015, 14:11 - İp: 85.***.**1.207
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben hep söylerim. Nikon ve Canon dışında markalar neden sevilmez ülkemizde? Pentax adı bile beni etkileyen bir markadır. Ricoh almış olsa da bu ekonomi tarafı. K3 modeli araştırıp bakılınca görülecektir ki keskinliği artırmak için bütün dijitallerden farklı olarak AA filtresi bulunmamaktadır. Bu Nikon 800e modelinde uygulanmıştır. Gövdede titreşim önleyici sistem vardır. Elime alıp inceleyebildim sadece ama hatları flan çok belirgin ve bence çok şık. Fotoğraf keskinliğine gelince hiçte emsallerinden eksisi yok hatta Pentax'a has özel renk tonları daha cezbedicidir. Pentax alıp pişman olan görmedim. K3ıı bence bütün emsalleri iel başabaş yarışabilen ve artıları olan bir ürün. Her test yayınına da güvenmeyin.

mesela: Dpreview Nikon 800 için test yayınladı. Pozlama hatası yani sensör dizilim hatası olduğunu görmediler. Başka test edenler bunun farkına vardılar. Bu defa aynı site yeniden bu konyu ele alıp doğruladı. Bunun için pek testlerle değil bu ürünlerin fiyatı uygunsa alınabilirliği iyi ise ve gönlünüze yatıyorsa hiç lafa bakılmaz alınır derim.

#Afrikalı' tarafından 05.12.2015 09:34:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2015, 09:32 - İp: 84.***.**3.39
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

bizzat kullandığım için rahatça söyledim k5 ve k20 kullandım

örneğin Pentax SMCP-FA 50mm f/1.4 hayatta kullandığım en kötü lenslerden biridir.. lens 1,4 ama f:4 e kadar çay bardağı dibine yakın bir performansı var..

pentaxa kötü denemez ama lensleri pahallıdır az bulunur zor satılır. bence macera olur pentax..

sigma dan tamrondan lens desteği zayıftır..

canon nikonda pahallı lenslerin muadillerini sigma ve tamrondan daha hesaplı karşılayabilirken pentaxda sigma tamron alternatif çok azdır..

bir de pentax niye sevilmiyor muhabbetini anlamak güç sanki pentaxda hisseleri var. olmasa ne olur ki kolaca alınıp satılan canon nikon varken neden pentaxı önerelim?

adamlar türkiye pazarına yeterince yayılamadıysa biz mi kapatacağız onların açıklarını?

yoksa pentax kötü değildir su geçirmezliği gövdeden titreşim engelleme gövdeden motor lensleri oldukça ufak hafif bir çok avantajı var.. ama pentax yayılamadı bir türlü o yüzden de önermiyoruz..

#kesim00' tarafından 05.12.2015 22:42:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2015, 22:27 - İp: 212.***.**7.139
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Cevaplarınız için tşk ederim arkadaşlar.

Tarih: 6 Aralık 2015, 02:26 - İp: 78.***.**4.246
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

"bir de pentax niye sevilmiyor muhabbetini anlamak güç sanki pentaxda hisseleri var. olmasa ne olur ki kolaca alınıp satılan canon nikon varken neden pentaxı önerelim?

Şimdi aynı soruyu ben de sormak isterim. Canon ve Nikon da hisseleri mi var bu arkadaşların? Alınıp satma kolaylığı ticari olduğu için ticaret ile uğraşanların savunma taktikleri. Oysa Fotoğraf tutkunu kişiler alıp satmaya değil fotoğraf çekmeye alırlar ekipmanlarını. Ben Nikon kullanıcısı olarak ekipman değişikliğine giderken Hayyam çarşısına verdiğim Nikon markalı bütün ekipmaları 1/3 fiyatına bile almadılar. Ki sıfırdan ayrıt edilmeyecek derecede temizdi hepsi de. O halde hiç bir şekilde satma kolaylığı diye bişey yok. Fırsat kolaylığı oluyor.

Pentax kalitesini överken sırf piyasa nedeni ile önermemek doğal olarak bu fikrin yaygınlaşması ve piyasada yer edinememesinde etkili oluyor. Lens kalibrasyonu düzgün ise çok kötü olmamalı ama testlerine bakarak ön fikir edinilebilinir. Aynı şekilde Sony için de söylenir ama kimse Nikon sensörlerini Sony yapıyor demez.

Sonuç olarak şayet piyasaya çok marka girerse rekabet artar ve tüketici de marka hegemonyasından kurtularak daha ucuza ürün satın alma imkanı bulur. Yoksa kimsenin japon şirketlerini övdüğü veya yerdiği manası çıkarılmasın. Bizim yaptığımız bir tespittir ama pentax da hissemiz olmasını da arzu ederdik yani...

Tarih: 8 Aralık 2015, 12:12 - İp: 84.***.**3.39
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

hayyam çarşısının tavrının konumuzla alakası olmadığı gibi aynı çarşıya pentax götürünce 1/3 e alır mı onu sormak lazım..

internete bi dolu canon nikon ürünü kolayca ulaşılmayı beklerken kısıtlı sayıda pahallı pentaxlara insanları mahkum etmemek gerek. yoksa bana ne nikondan canondan. hiç biri umurumda değil..

basit bir iktisat kuralı nedret kanunu.. yani az bulunan değerlidir.. canon nikonlar kapanın elinde kalıyor. almak satmak bulmak çeşit çeşit ürünlerin arasındans seç beğen. tamron sigma desteğini de düşünürsek..

ben 30 civarında ekipman alıp sattım hızla ve kolayca.. sıfır ayarında olandan en hasarlısına kadar her bütçeye uygun ürün bulunuyor.bunu tartışmaya gerek bile duymam.
bana derseniz ki pentaxın şu yaptığı işi canon nikon yapamaz, o zaman pentax alalım.

Her yer istanbul değil, ben size pentaxın hiç girmediği iller sayarım ama siz nikon canon olmayan iller sayamazsınız..
Dolayısı ile canon nikon sahipleri kendi illerinde elden alım satım şansına az da olsa sahip olabilecekler..

benim derdim vatandaşı elinin rahat olacağı bir marka kullanmasıdır.

sahibinden sitesine canon yazınca 9960 sonuç pentax yazınca 211 sonuç çıkıyor..

#kesim00' tarafından 08.12.2015 15:49:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2015, 15:28 - İp: 85.***.**1.207